Milda Bayer se stal profíkem. Skončí až vyhraje Havaj!
V podstatě to rozhodla ekonomická krize, poněvadž jsem pracoval v podniku, který je z 80% závislý na plánu pro automobilový průmysl,došlo i zde k omezení výroby a tím i k propouštění pracovníků. Tak jsem dlouho neotálel a bral jsem odstupné, samozřejmě byla zde i možnost většího sportovního vyžití.
Co na to kamarádi?
Ani to moc nezaregistrovali, budou se divit až jaký budou dostávat nářez při závodech.
Mildo, v době finanční krize se nabízí otázka, jak jsi si zajistil finance na přípravu? Máš sponzory nebo úspory?
Tak na půl, víc žiji z úspor.
Jak si tělo zvyká na vzrůstající zátěž?
Dobrá otázka, dřív to vše mělo pevně stanovený řád v půl páté budíček, sednout na kolo, odjezd do práce, v 14 hod cesta zpátky, obden běh zpátky, mezi tím nějaké delší kolo, či běh, sobota závod.
Teď je daleko více času a to vás samozřejmě nutí více sportovat, myslím, že jsem začal rozumně, daleko větší tlak je na psychiku, jsem člověk, který kolem sebe potřebuje neustále lidi, proto vítám každý závod .
Trénuješ sám podle sebe, neuvažuješ o konzultacích s trenérem?
Jsem natolik zkušený, že vím co moje tělo potřebuje a snese, teď zrovna jsem zařadil novinku, ale počkám co přinese, zatím na základě dvou běžeckých závodů je to tak na půl. Samozřejmě vítám každou novinku. Kolo již druhý rok jezdím dle výkonu. Blíží se konec března a tím i konec přípravného období a každý kdo chce v letošní sezóně něčeho dosáhnout, už by měl mít hlavní dávky za sebou. Myslím tím co se týče objemů.
Poodkryješ roušku tajemství tvé přípravy?
No, tak tedy trochu ano, samozřejmě něco si nechám pro sebe
Předem se trochu představím z hlediska parametrů
Věk: veterán
Výška 185
Váha 70 kg
Tep. Max 162
Tel klid:42
Anaerobní práh: 154
W max 5,52
VO2 max/kg 63,5
Tlak klid: 130/80
Tlak zátěž: 240/100 3 min 160/100
Na základě těchto parametrů jsem nastavil trénink, který u mě v přípravném období představuje: ,říjen, listopad,prosinec,leden, únor, březen.
Říjen, listopad, byl zaměřen jen na běh a posilovnu
Tedy v tréninku běhu se pohybuji na parametrech:
Aerobní: 115-140.
Anaerobní: 140-145,
Závod : 145-155 tepů, což jsou dva závody měsíčně v rámci brněnského poháru, kde je účast cca 250 nadšenců, včetně Vabrucha a jiných triatletů.
Dvakrát týdně posilovna
Pro představu uvedeš kilometráž za jednotlivé měsíce?
Říjen:běh: 170 km, kolo: 520 km,dva závody v rámci běžeckého poháru.
Listopad:běh: 195 km, kolo:190km,dva závody
Prosinec:běh: 160km, kolo:nula, běžky: 20km, trenažér: 150km, dva závody.
Leden: váha: 72,5 kg, běh: 150km, běžky: 280km, kolo: O, trenažér: 250km, dva závody
Únor: váha: 71kg, běh:150km, běžky: 200km, kolo: 50km, trenažér: 250km, dva závody
Týdně celkem 12 hod, k tomu, 1x týdně Sauna a masáž.
Jak trénuješ na trenažéru?
Trénuji 2x týdně, a to 1x hodinový trénink a 1x 2 hod.
Hodinový začínám
5min zátěž 175 W při 105 tep.
10min -180W –110tep,
20min-185 W-120tep až do 40min ,tep na konci 40min je 125
45 min –190W tep zůstává na 125
50min- 200W tep 128 tepů
55min- 210W tep 135 tep.
60min –220 W tep 138
Poslední 3 min pak jedu zátěž 245 W při tepovce 142.
Závěr končí s těmito výsledky: průměrný výkon 185 W, při průměrném tepu 126, při frekvenci: 81 ot/min, rychlost 33km hod.
Cíl ke konci března je: 205W při 130 tepech., což představuje pro kolo 85% zátěže.
Rezerva při 2W na 1tep je tedy 20x2=40W, tedy jsem schopen jet 245W při 150tepech.
Jsem zastáncem kvality před kvantitou. Až přidám plavání a kolo venku jsem schopen trénovat cca 25 hod týdně.
Ano, plavání v tréninku jaksi chybí?
Je to má největší slabina, začnu od druhé poloviny března týdně 4 km což představuje 2x hodinu.
I s tímto minimem jsem schopen zaplavat s neoprenem za 1: 18 min, bez 1:25 min, roční dávka je přitom 80 km, což dle slov Tomáše Petra není plavání ale koupání.Výrok na Havaji v roce 1997.
Mildo, jak sleduješ své přátele na závodních tratích?
Jsem velmi rád, že se daří i ostatním fanatikům tohoto sportu. Velmi solidně zajel IM Malajsii Pepa Svoboda, zřejmě mu jeho nový speciál sedí.Také Lukáš Vrobel, Míra Vraštil.Co se týče výkonu Toma Bednáře, tak ten byl silně poznamenán nemocí ihned po příjezdu. Přeji a nejen já brzké uzdravení.
Jsem rád, že stále trénuje i Honza Štrang, který kolem sebe vytvořil spolu s Petrem Budišem dobrý tandem, a jak sleduji jejich přípravu, tak budou velmi, velmi dobří, zahajují IM Čína. Moc držím palce. Zdravím také rodinný klan Cibulků, Stando makej,kluku. Nevím co je s Chmeldou, Kašpecem, Honzou Vodehnalem,Mirkem Podborským. Petr Polanský je po operaci a věřím v jeho velký návrat. Moc zdravím výborného triatleta z Brna Mirka Krejčího, který má rovněž po operaci.
Martin Matula velká neznámá i letos, ale věřím, že bude znovu tam kde loni. Tedy mezi špičkou na Havaji. Jen bych uvítal a nejen já, kdyby jel nějaký závod doma, byl by to velký přínos, znovu vidět Martina v akci.
Nejlepší vždy na konec - Vabruch, profík se vším všudy, začal víc než dobře, dobrá práce.
Kluci už se na Vás moc těším.
Jsi stále v týmu Triexpert?
Ano a bude jako vždy patřit mezi nejlepší.Přišla nová posila v Andrei Dermekové, a tak jako vždy bude tým usilovat o zisk mistrovských titulů v Teplicích., a to jak v kategorii jednotlivců, tak i družstev. Tomáš Bednář, Jan Wainer, Tomáš Martínek, Pavel Škába, Josef Rendl, Andrea a moje maličkost je toho zárukou.Prostě jsme nejlepší.
Kde bereš tu neuvěřitelnou chuť a motivaci?
Svět chce jen nejlepší, druhý není nic což jsem mohl vidět na vlastní oči v Pekingu, jo ještě jednou moc, moc děkuji oddílu TRIXPERT za tuto možnost být u toho.
Slyšel jsem to i z úst Honzy Štybara po mistrovství světa v cyklokrosu od druhého místa je hodně daleko k titulu mistra světa.
A proto i já chci být nejlepší, i když v trochu jiné kategorii, kolikrát si říkám kde ti kluci, třeba naší atleti berou motivaci, přece vědí že nikdy nezaběhnou stovku, tak jak svět a přesto makají. Pak se objeví Petr Svoboda a je v Evropě. A pak možná přijde i svět.Tak jak Míra Vraštil chce vyhrát Hawaii tak i já ji jednou určitě vyhraji, tomu věřte. Ale k tomu musím letos jezdit IM pod 11 hod to je první cíl, vrátit se tam, kde jsem byl před třemi roky.
Co “sypeš“ za výživové doplňky?
Jdu čistou cestou za podpory vitamínů, BCAA, Anticramp,Carnitinu a trochu proteinu.Samozřejmě vitamín C a B12. Jsem pro zavedení daleko větších antidopingových kontrol i v AGE Group. O to víc si vážím výsledek Štranga na Hawaii ano Štrang vyhrál Hawaii M25.Tehdy byl v kategorii nejlepší ze všech.
Pravidla jsou nastavena spravedlivě pro všechny. Jsi starší musíš kvalifikaci vyhrát nestačí být druhý. Jsi mladší máš víc slotů, protože je vás víc. Vím, že ve své kategorii by nebyl problém postoupit již letos, ale to bych musel startovat v nějaké jiné exotické zemi a jako všude, tak i závody IM jsou o penězích a to nevím zda je dobré.
Jaké jsou tvé závodní ambice?
Letos mám cíl zajet dobře Evropu v Praze, a proto již teď apeluji na všechny příznivce triatlonu. Podpořme Prahu ať to nedopadne jako z MS v Liberci všichni proti Kateřině, pomožme Romanovi Jarošovi, vždyť Evropa není každý den doma, tak jak Liberec byl velký svátek lyžování, tak věřím, že i závod v Praze bude se vším všudy velký závod v triatlonu, jak po stránce organizační tak sportovní. Podpořme ho svoji účastí s možností se poměřit se špičkou Evropy. Také věřím, že velký závod připraví Otta Kučera se svým týmem v rámci mistrovství ČR v DT v Teplicích.
Já zahajuji tradičně duatlonem v Pernštejně, pak honem za Tomem na Krušnomana, kde již budete všichni.
Jak dlouho tě ještě budeme vídat na závodních tratích?
Jak jsem řekl v textu, až vyhraji Havaj.
A na závěr trochu odlehčená otázka, na kolik se cítíš let?
Dejme tomu na začátek veteránského věku tedy na 40 !!!
detail lýtka Mildy Bayera