Medaile se vyhrávají v létě, ale vydělávají v zimě!

30.12.2008 -
Vendula Frintová, reprezentantka a účastnice olympijských her v Pekingu, se ohlíží za svou sezónou v roce 2008. Atmosféra pod pěti kruhy byla neopakovatelná, ale triatlon není pouze o jednom závodu, a proto již vyhlíží další sezónu.

Jak hodnotíš uplynulou sezónu? Tvoji premiéru na olympiádě bereš s odstupem času jako úspěch či neúspěch?
Sezónu 2008 hodnotím jako průměrnou. Povedl se mi sice vynikající začátek, ale bohužel poté přišla nemoc před Mistrovstvím Evropy a člověk musel začínat skoro od nuly. Olympijské hry byly skvělým zážitkem, ale byl to jen jeden závod, který není třeba mít stále v hlavě. Můj výsledek rozhodně nebyl úspěchem, ale také se nedá hodnotit jako obrovský neúspěch.

Jak jsi si užila atmosféru olympijských her? Pohltila tě? Cítila jsi před startem mnohem větší nervozitu oproti SP nebo jsi si snažila nepřipouštět?
Atmosféra her byla samozřejmě úžasná, především v atletickém ptačím hnízdě a v olympijské vesnici. Samotný závod byl úplně stejný jako jakýkoli SP. Na startovní čáře stály stejné tváře, ne žádná monstra, od kterých by člověk nevěděl, co může očekávat. Tlak a nervozita byly takové, jaké si je každý sám utvořil.

Co ti nejvíce utkvělo v hlavě z Pekingu? Dokonalost, megalománie nebo něco úplně jiného?
Bohužel je to zcela něco jiného, na co se jen tak nezapomíná. Je smutné, že mezi námi byli, jsou a budou lidé, kteří nejsou schopni bojovat, ať už na poli sportovním i v samotném životě podle pravidel fair play. Lidé, kteří neunesou pocit být druhý a nikdy se nenaučí prohrávat. Lidé, kteří ve své vlastní hamižnosti s úsměvem ublíží druhému. Pokud vám toto někdo udělá v rámci takového závodu jako jsou Olympijské hry, je to opravdu smutné a nedá se na to zapomenout.

Právě po olympiádě jsi měla vynikající výsledky a formu? Nabízí se otázka zda-li forma nepřišla poněkud později nebo to bylo způsobeno tím, že jsi kvůli školním povinnostem polevila v tréninku?

Forma rozhodně nepřišla později (viz. předchozí otázka).

K získání vysokoškolského titulu ti blahopřejme a budeš i nadále pokračovat v doktorandském studiu?
Pravděpodobně ano. Investice do vzdělání nesou nejvyšší úrok.

O jaký obor se bude jednat?
V doktorandském studiu budu pokračovat ve stávajícím oboru antropologie a genetika člověka.


Během zimního přípravného období stíháš i 30 hodin tréninku týdně, jakou má nyní tvůj týdenní trénink charakter? Kolik stihneš do týdne odtrénovat kilometrů?
Jelikož jsem s tréninkem na novou sezónu začala až 8. prosince, nacházím se nyní v objemové fázi. Plavání je teď hodně zaměřeno na techniku. Jak už jsem uváděla v některém z předchozích rozhovorů, nejsou důležitá čísla, ale převážně charakter absolvované zátěže. Medaile se vyhrávají v létě, ale vydělávají v zimě!

Zařazuješ v zimě i tréninky na cyklistickém trenažéru?
V podstatě již dva nebo tři roky v zimě na trenažéru vůbec nejezdím. Myslím si, že to není bezpodmínečně nutné a že se dá počáteční objem bez problému dohnat na úvodních tréninkových kempech v teple. V zimě trávím velkou část přípravy na běžkách, které mi kolo částečně kompenzují a když je pěkné počasí, vyrazím ven na horském kole.

Máš prvotřídní běžeckou výkonnost. Jak dlouhé výklusy přes zimu zařazuješ? Střídáš je i s rychlejšími tréninky nebo s tréninky přímo na dráze?

Výklusy nezařazuji téměř vůbec. Jednak mě to nebaví a jednak je to mrhání časem, neboť klusem se  vaše výkonnost nezvýší. Trénink nemusí být v tomto období až tak intenzivní, ale je důležité, aby vás někam posouval a ne vás ubíjel. Na dráze v zimě neběhám.

Ve vodě jistě nezahálíš. Zkoušeli jste s trenérem analyzovat, proč se ti nedaří dostat na úroveň prvního balíku? Plánujete nějaké změny v plaveckém tréninku?
Letos se mi to několikrát podařilo a bylo vidět, že se má výkonnost posunula nejen v tréninku, ale i při závodech. Bohužel často to také nezávisí pouze na vašem plaveckém výkonu, což se mi potvrdilo nejen na olympiádě.

Jak často navštěvuješ posilovnu není třeba tady klíč k úspěchu? Mám na mysli přibrat trochu svaloviny na pažích nebo dostat více síly pod „kůži“?

Nejsem ten typ, který by potřeboval zvedat sto kilo na benči a netrávím hodiny v posilovně. Přesto zařazuji speciální posilovací cvičení minimálně čtyřikrát týdně.

A na závěr trochu filozofická otázka. Čím tě triatlon tak naplňuje a proč jsi ochotná postupovat tak náročnou dřinu?
„Když se jednou pro něco rozhodneš, dělej to s plným nasazením.“ Tímto heslem by se měl člověk řídit vlastně pořád. Snažím se ho dodržovat, přestože ani nevím, zda mě v současné době triatlon až tak naplňuje. Spíše jsem znechucena prostředím a neustálým napadáním, kterého jsme zde v poslední době svědky. Pokud chce někdo od někoho výsledky, musí se podle toho také sám chovat.


Hodnocení:
Přečteno 1772x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová