I v chumelenici a -10 stupních vyráží na cyklistický trénink

7.11.2008 -
Lukáš Nedělka se letos výrazně prosadil na středních tratích. Zaznamenal řadu skvělých výkonů a soupeře drtil skvělým výkonem na kole. Kdo je tento triatlonista z Vysočiny, a jak trénuje se dozvíte v rozhovoru.
Jak by jsi se představil triatlonovým čtenářům? Jak dlouho provozuješ triatlon?
S triatlonem jsem začal v roce 2000 to když jsem viděl jak Honza Řehula vybojoval v Sydney bronzovou medaili nadchlo mne to a od té doby jsem začal trochu běhat plavat a jezdit na kole. Začínal jsem úplně od nuly, nikdy jsem neplaval a moje začátky byli asi takový že u nás v Jihlavě jsem plaval 25m prsa a zpátky kraul no jestli se tomu dal říkat kraul. S běháním to bylo podobný 5-kilometrový usek, který jsem si naplánoval jsem běžel asi na 6krát 500m běh 600m chŮze. Od rodičů jsem dostal starého favorita, a když jsem se v teplákách rozhodl, že se pojedu projet do vesnice vzdálené cca 16km dojel jsem tam, ale zpátky jsem musel volat domů, aby si pro mě přijeli. Teď se tomu jen směji.První triatlon jsem absolvoval v roce 2001ve Ždáru a tenkrát jsem dojel na 6.místě a od té doby je pro mě triatlon číslo jedna.Od té doby jsem leccos okoukal ponaučil se a výkonnost šla pomalu nahoru.

Jakých výsledků si po letošním roce nejvíce vážíš? Čekal jsi takový vstup na střední tratě?
Jezdím jak klasický triatlon, tak i xterru. Hodně triatletů má problémy spojit terénní triatlon se silničním kolikrát dostanu od kluků na střední trati pár minut, ale na xteře jim vše vrátím. Je to tím, že jsem pozadu s plaváním a v terénním triatlonu si jede každý sám na svoje triko, tak nehraje pul minuta minuta velkou ztrátu. Minulý rok jsem zkusil Polovičního Ironmana ve Ždáru (Pilman) pěkně jsem zaplaval, kolo zajel suprově, ale totálně vyhořel na běhu. Mám rád polovičního, protože si jede každý to svoje a není závislý od toho jestli někdo střída nebo ne. Ukáže se tu, kdo a jak na tom je. Je to závod jen o samotným závodníkovi, a záležíjak si dokáže rozvrhnout síly, proto jsem se dal na tyhle tratě už mě nebavilo to klukům odtáhnout na krátkých tratích na kole, a pak jen koukat, jak mi utíkají. Letos byla nejlepší sezóna co jsem kdy měl. Nejvíce si vážím vítězství v seriálu triexpert cupu, nominaci 2.místem v kategorii na MS v Xterra, těší mě vítězství na Pilmanovi i 2.místo v Kepák triatlonové lize

Mezi tvé nejsilnější disciplíny patří kolo, jak jej trénuješ přes rok a hlavně přes zimu?
Kolo je moje nejsilnější disciplína asi pro to že mě hodně baví a měl jsem 2roky pauzu od triatlonu a jezdil jsem jen na kole a teď s toho těžím.
V přípravném období přes zimu jezdím na horském kole. Tady na Vysočine to ani jinak nejde. Snažím se tak 2 -3do týdne než se dostanu z práce domů, tak je kolikrát už tma. Vyjedu i v chumelenici nebo v mínus 10 doma si už zvykli, ale místní vesničtí obyvatelé jen kroutí hlavou. Od dubna, když se začínají natahovat dny  a v závodním období, se snažím tak 4-5 týdně na kolo většinou na silnici tak kolem dvou hodin. Snažím se jet frekvenčně a do kopců si trošku dát, aby to bolelo a jednou týdne vyrazím na horáka trochu se vyřádit .

Prosazuješ trénink ve skupině nebo spíše trénuješ sám?
Jsem samotář a rád trénuji sám, pěkně si můžu řídit sám podle sebe a nemusím se na nikoho otáčet letos jsem byl snad jen 5x s někým na kole. Jinak všechny tréninky absolvuji sólo. Jinak většinou tréninky přizpůsobuji tomu, co mě čeká za závod. Když vím, že je poloviční jezdím a běhám objem, když vím, že to bude sprint snažím se celý týden o rychlost jinak většinou v pátek odpočívám, abych byl v sobotu pořádně natěšenej

Kolik hodin do týdne stihneš odtrénovat a jakou skladbu má trénink?
Nejsem ten co si píše každý kilometr a počítá každou odtrénovanou hodinku, když se mi chce a mam na to chuť kolikrát dojedu na bazén a ani nejdu plavat, protože se mi nechce a myslím si že mi to tak vyhovuje zkoušel jsem systematický trénink dva měsíce, ale byl jsem s toho tak přetrénovanej a výkonnost na horu nešla. Jinak se snažím tak 4x týdne do bazénu sice na veřejnost, tak je tam občas boj o dráhu. Kdybych se v plavání tak o minutu posunul dopředu výsledky by byly úplně někde jinde. Kolo 4-5x do týdne a běh většinou po kole 5x do týdne většinou ráno hodinu bazén odpoledne po práci kolo a po kole běh.

A když budeš konkrétní?
Týdně to dělá tak 4 hodiny bazén, 9-12hodin na kole a kolem 50- 60km týdně běh

Jaké byly tvé loňské tréninkové objemy?
Na kole asi tak 8000km plavání a běh nepovím nejsem z těch co si počítají každou odtrénovanou hodinu

Konzultuješ trénink s nějakým trenérem nebo uvažuješ o něm?
Ne trenéra nemám a ani o něm neuvažuji Letos jsem trochu spolupracoval z výborným běžcem Robinem Vohlídalem. Poprosil jsem ho o nějaký tréninky a ukázalo se že to byl dobrý tah hodně mě posunul v běžecké části do předu poradil mi co a jak, a jak často zařazovat rychlostní tréninky a vytrvalostní a to my hodně pomohlo jinak trénuji sám vyhovuje mi to nejsem svázanej něčím že musím protože mi to někdo napsal du kdy chci ale v tréninku si dávám zabrat na 100% pak se to v závode hodí.vše jsem se učil sám vše sem odkoukal od sopeřů a každý rok se posouval výš a výš.

Jaký máš názor na hákování? V Mělicích si celých 90 km absolvoval za zády Jana Kovalovského a podle některých zúčastněných nebyl odstup po celou trať 10m…
Hákování obecně je věc, která se bude rozebírat věčně. Já se k téhle věci nechci už vyjadřovat. Udělal jsem to jednou a snesla se na mě kritika. Ale osobně si myslím že tyhle diskuze na triatlonových stránkách jsou ku prospěchu. Sice se to omílá pořád dokola, ale je to na závodnících samotných jaký k tomu budou mít přístup. Osobně si myslím, že si to závodnici vzaly k srdci. Třeba po diskuzích o hákování byl na programu triatlon Pilman a ten proběhl na jedničku neslyšel jsem od jediného závodníka, že by někdo hákoval. Kluci jeli podle předpisu a bylo na nich vidět, že to jde. Už nejsou doby, kdy se nic neřeklo teď se na závodníka zařve a hned se to vyřeší. Co se týče Mělic s Honzou se známe dobře co se stalo v Mělicích z pohledu jiných nevím, ale s Honzou jsme zajeli kolo stejným výkonem nedokázal jsem mu odjed ani já ani on mě, a když závodníci za sebou jedou 90 km stane se, že se v kopci sjedou na 7-6m nebo v zatáčkách se k sobě přiblíží jezdili kolem nás rozhodčí a jedinkrát nás nenapomenuli. Když se k sobě sjedou závodníci za 90km párkrát je to běžná věc. Já osobně si myslím že jsem vzdálenost dodržoval, a když se sjedeme v kopci k sobě na 6-7 metru neřeším to. Tohle není hákování tohle trvá cca 400m, ale když se někdo pověsí za někoho na dva metry nebo blíž nebo se dokonce střídají to je pak ostuda.

Jaké jsou tvé plány do sezóny 2009?
Hlavní prioritou je být zdravý a hlavně to dělat pro radost. Nicméně do nové sezóny bych si chtěl najít nějaký klub, za který bych mohl zavodit, a který by mě nějakým způsobem podpořil. Rád bych zopakoval pokud se to podaří výsledky z letošního roku a chtěl bych se znovu nominovat na MS v Xterra a zajet si tam zazávodit. Letos se to časově nepovedlo, tak snad za rok.


Hodnocení:
Přečteno 973x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.