Vabroušek zazářil na pražském maratónu

15.05.2008 -
Petr Vabroušek, se jak jinak něž tréninkově zúčastnil v neděli pražského maratónu. V cíli se objevil na skvělém 21. místě s časem 2:31:36. Jaké byly jeho mezičasy, stravování, a jak se mu závod zamlouval se dozvíte v rozhovoru.
Měl jsi v minulosti zkušenost s čistě maratónským během nebo jsi zažil v Praze premiéru?
Občas jsem si ho tréninkově dal. V roce 2005 jsem v rámci soustředění v Lloret de Mar oběhl Barcelonu (18. za 2:34:21), vloni Vídeň (23. za 2:33:34). Kromě toho ještě asi 4 maratóny u nás (vyhrál jsem jeden ročník Chřibského maratónu, jeden ročník horského maratónu v Ostravě a vloni byl 3. na mistrovství Moravy v Ostravě).

Co tě vedlo postavit se na start takového masového závodu?
Je to dobrá příležitost udělat si s rodinou prodloužený víkend a úplně ho z tréninkového hlediska neztratit. V Barceloně jsme si prošli olympijská sportoviště a architektonické památky, ve Vídni hlavně Prátr a v Praze botanickou a zoologickou zahradu a k tomu muzikál Angelika a šlapadla na Vltavě... Navíc atmosféra masových maratónů je skvělá a v mnohém připomíná tu Ironmanskou.

Ladil jsi speciálně na tento závod nebo jsi ho pojal klasicky jako trénink ?
Pojal jsem ho stejně jako další běhy a cyklistické závody jako trénink. Ladím na závody Ironman a těch mám za sezónu 10-14, takže na další ladění už nezbývá prostor a vše ostatní jdu z plného tréninku. Den před závodem jsem absolvoval 3x1 hodinu od každé disciplíny v jednom bloku v Radlicích. Den po závodě už jsem plaval a odjel lehčí kolo. S během jsem ale musel počkat až do čtvrtka - lýtka dostaly na pražské dlažbě nezvykle zabrat.

Líbí se ti pražské tratě?
Možnost proběhnout se centrem Prahy po uzavřených komunikacích je jedinečná a jediná výtka k trati jsou úseky s dlažbou a tramvajové pásy - to ale v Praze asi jinak nejde...

S jakými ambicemi jsi nastupoval do závodu?
Užít si to, doběhnout v rozumném tempu až do cíle a případně si zase o kousek posunout OR.

A jak jsi je nakonec splnil? Můžeš prozradit tvé mezičasy po 10km?
Všechny cíle se podařilo splnit, takže spokojenost. Mezičasy po 10km:
10 - 34:52
20 - 35:45
Pulmaratón 1:14:38
30 - 35:40
40 - 36:20

Jak vypadalo tvé stravování? Kolik jsi toho spořádat během maratónu?
Vzhledem k tomu, ze šlo "pouze" o dvě a půl hodiny (ne o moc víc než olympijský triatlon) odpovídalo tomu i stravování. Do cíle se dá doběhnout na to, co má tělo v sobě (s výjimkou tekutin). Základem byla kvalitní snídaně v podobě hory palačinek, hodinu před startem pak tyčka Power Bike, půl hodiny před Endurosnack a jedna Shleha. K tomu několik tablet BCAA a Anticramps. V průběhu maratónu jsem jen pil vodu a ionťák a v cíli znovu BCAA, Anticramps a Antioxidant. Doufám, že jsem trochu zhubnul

V televizi bylo vidět, že jsi běžel ve vysokých podkolenkách, ve kterých absolvuješ i Ironmany. O jaké podkolenky jde a proč je používáš?
Jde o kompresní podkolenky SLStri (www.slstri.com). Jednou z prvních, které je začaly využívat byla například Paula Radcliffová (světová rekordmanka v maratonu). Vloni jsem je vyzkoušel na několika závodech a poznal jsem, že nejen napomáhají lepšímu výkonu při závodě, ale jsou i skvělé k regeneraci před závodem a po něm. Vzhledem k tomu, že na našem trhu nejsou k mání, rozhodl jsem se dovézt je z USA a tak je mám aktuálně doma skladem ve všech 4 velikostech a zájemcům je mohu zaslat za 990,- Kč poštou k vyzkoušení.
Kontakt: petr@vabrousek.cz. Sám jsem si v nich letos udělal osobák na hodinovku, půlmaraton i maraton. Na finálovém závodě BBP na brněnské přehradě jsem s nimi doběhl na 3. místě...

Tvůj nejbližší program?
24.5. Ironman Brazil, týden poté poloviční IM ve Vídni, pak Bigman Praha a Ironman Japan. V červenci pak dvojzávod IM Švýcarsko a týden poté IM Lake Placid...


kompresní podkolenky


Arizona 2005


Hodnocení:
Přečteno 1141x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera