Káva, triatlon a krásné ženy. Michaela Illíková: žena plná kontrastů: cyklistka, plavkyně, již 14 let pracuje ve světě provoněném kávou

15.02.2020 -
Míša, slečna z časopisů ? To si možná řeknete, když na ni natrefíte v mnoha lifestylových časopisech, kde zasvěceně hovoří o kávě. Jak ji lze kombinovat s jídlem? Že se k ní hodí i něco jiného než dortíček atd. O to víc Vás pak překvapí, že tato šik dáma propadla kouzlu silniční cyklistiky, plavání atd. Točí neuvěřitelné km a místo kabelky od Louis Vuitton k si ježíškovi napsala o silničku od 3T.
Kdo je Michaela, slečna z lifestylových časopisů nebo “železná“ žena? 

To si mě pobavila, jako dáma si nepřijdu (směje se). Umím se sice,  když chci skvěle přetvařovat. Ale ano, nevadí mi ani jeden z těchto světů. Ráda se nastrojím, vypiji pár sklenic skvělého vína, vyspím se v krásném hotelu, ale stejně tak mě často potkáte neupravenou a zpocenou s kolem a teniskami.  Nicméně je mi líto, že se stále najdou lidé, kteří opovrhují jedním nebo druhým světem a tváří se divně, když dorazím do práce třeba “urousaná“ z bazénu.


Jak se žena jako ty dostane k triatlonu? 

To si pamatuju dodneška. Záběr z Klagenu, kde za svitu pochodní dobíhala nějaká, pro mě tehdy, velmi stará paní (tipla bych 60 let), seděla jsem přikovaná k obrazovce a řekla si, že to musím do 60 let zvládnout. No a bylo to hned vlastně za rok, za což vděčím E-triatlonu. Ráda  vzpomenu Petra Valeše, Toma Míku a samozřejmě legendárního Kruťáka, který nám nováčkům dával „sodu“, ale zároveň vždy se vším pomohl a zapůjčil cokoli jste neměli. Historicky jsem vyrostla v prostředí skal, divoké vody, lyží. Řadu let pracovala jako průvodkyně na raftových nebo MTB zájezdech a už ve 14 jsem šla s taťkou pešky s nákladem na zádech pod Mt. Everest, takže by se dalo říct, že vytrvalost mám asi v krvi.


Jsi pravidelnou účastnicí “ironmanských závodů, co plánuješ aktuálně? 

Letos vlastně žádného železného muže (…už jsem mužem několikrát) nemám v plánu. Loni jsem si splnila druhý se a dala další z ikonických francouzských závodů: Triathlon Alpe.  Více než 3000 m převýšeni, na kole kolem 120 km po trase TDF. Bohužel Ventouxman, který trojlístek uzavírá nevyšel, tak třeba zkusím ten. 

Výzvy samozřejmě v plánu jsou: 100 mil běh Toskánskem už v dubnu, na podzim, pokud program dovolí bych chtěla jet nějaký dlouhý závod nebo vlastní expedici na kole. Uvažuji o aspoň 1000 km, ideálně Bikingman Portugal. Můj nynější kouč, Tomáš Báča, má pro tyto moje taškařice pochopení a dost mi je závidí.  Doufám, že letos se aspoň připojí k přejezdu 300 km Krušných hor a k vánočnímu “plavču“ ve Vltavě.


Díky své práci jsi dost vytížená, časté pobyty v zahraničí, kde hledáš čas na trénink?

No přeci kdykoli během dne, mám práci docela příjemnou v tom, že si během dne mohu dojít zaplavat nebo zaběhat. Pracuji často do noci, takže nevadí, když si odskočím i odpoledne nebo přijdu až kolem oběda. A navíc nemám rodinu. Obdivuju všechny, kdo sportu věnují také hodně času a zároveň zvládají i ten zbytek.


Potkali jsem se na plaveckém kempu, jaký je tvůj názor hobby sportovce na výuku daného s trenérem? Přínos ztráta času? 

Ajajaj, za tuhle odpověď možná dostanu za uši resp. 8 x 25 motýlem  hned v sobotu. Řeknu to takhle,  dlouho jsem si myslela, že se budu zlepšovat v plavání, když budu chodit 4x týdně. A naopak, byla jsem zatavená a vlastně jsem to trošku nesnášela. Teď chodím s Petrem Valešem dvakrát týdně, když se mi chce a zrovna dneska jsem si zaplavala životní časy na 100 m. A to již třetí rok skoro neplavu. 

Trenéra nejen na plavání používám od začátku. Z mé zkušenosti vyhovující trenér, odpovídající moje motivace a nálada jsou klíčem k úspěchu. 

A aby to fakt nedopadlo tím motýlem bez trenérů E -triatlonu byste mě plavat neviděli, jsou to moji přátelé a hodiny s nimi, ať již na kempu nebo ráno v bazénu nebo na snídani jsou, nejenom pro mě, zpestřením a nedílnou a nezbytnou součástí života.----------------------------------------------

PIVO NEBO VÍNO?

VÍNO, Pivajsem za život vypila asi 3dcl a jsem na jeho chuť furt mladá 


BIKE NEBO SILNIČKA?

Silnička a teď „štěrkolet“


BĚŽKY NEBO SKIALPY?

Běžky, miluju je, skiaply bych taky brala, ale nemám s kým.


PRSA NEBO KRAUL? 

Znak soupaž, ten mě jede a je bez námahy.


RYBA NEBO STEAK?

Oboje 

ESPRESSO NEBO CAPPUCCINO?

Ráno cappuccino, pak espresso, aby se Italům nepřitížilo

------------------------------------------------------


My holky máme rády pěkné stylové vybavení, co ty? Jakého  “oře sedláš“? 

To je přesné, tak jak jsi zmínila, a i z důvodu chystaných dlouhých výletů jsem změnila svého miláčka a poslala nejtužší kolo do světa. Dlouhé roky jsem měla silničku Gallium Pro od Argon 18 a kolo, které by lépe přenášelo sílu při pohybu vzhůru jsem pod sebou neměla. Teď mám gravela trošku houpavější, ale stavbou také pohodlnější, Exploro LTD od italského 3T, které je designováno Holanďanem Vroomenem, který dělal dlouhá léta Cervelo (a taky mojí letitou kozu) a po prodeji svých akcií je součástí týmu 3T. Navrhl tuto krásku, která má být nejlepší aero gravelem. Opravdu po rovině, které mi jdou, nebudu mít problém kluky uviset a ještě je zezadu fotit, jak to mají rádi, do kopce asi trošku ztratím, ale já do nich vždycky byla pomalá. Skvělé je osazení jednopřevodníkem, které všem, kdo o něm přemýšlí jen doporučím. V mém případě levnější varianta než elektrika. Přitom snadná jedna páka a navíc žádné křížení řetězu, takže využiju všechna kolečka. Nevadí, že i má moje kolo o jedno méně, než bych si představovala . Kluci z LBS sportu mě umí přesvědčit.


Říká se, že kávě propadly i slavné týmy na Tour. Je kofein doping, placebo, nebo jen póza?  

Každý to má jinak. Kofein je samozřejmě látka, která podporuje činnosti srdce a funguje i na psychiku, takže ve výsledku může zlepšit váš sportovní výkon. Dopingem už není, a to od roku 2003, ale odborníci věří, že by měl být na seznamu zakázaných látek.  Myslím, že mluvíme o jeho nadužívání především v jednorázové dávce v podobě nějakého syntetického výrobku. Kávy byste museli vypít opravdu hodně, abyste měli problém. WHO říká, že zdravá dávka kofeinu je 400 mg, ekvivalent asi 6-7 šálků espressa. Lidské tělo si zároveň buduje resistenci, takže já si dám kávu a jdu do hajan.


Hodnocení:
Přečteno 2667x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.