Brynda vše vsadil na jednu kartu, ujet soupeřům na kole

17.08.2010 -
Jaroslav Brynda zvítězil na nedělním závodě Doksyman. V rozhovoru komentuje svůj výkon a pochvaluje si zázemí a atmosféru závodu. O svém vítězstvím rozhodl skvělým výkonem na kole.
S jakými ambicemi jsi nastupoval na trať Doksymana? Byl jsi odhodlaný vyhrát?
Do závodu jsem vstupoval s respektem. Od posledního závodu 19.7. jsem měl jiné starosti než kvalitní trénink. Tři týdny jsem měl zdravotní problémy, tak jsem se věnoval uzdravení.
Zkrátka ty změny počasí a teplot mi nějak nesedly. Před Doksymanem jsem absolvoval 10 tréninkových dní (raději jen jednu fázi za den) + 2 dny volna a pak start.
Věděl jsem, že v posledním závodě jsem dokázal rozhodnout už na kole a tak jsem měl podobný plán i v Doksech. Hodně jsem zapracoval na aero-posedu a ještě k tomu testuji nový model disku a i když jsem toho moc neodtrénoval, tak pár posledních testů ukázalo, že ve vodě a na kole by to mělo být dobré. Běh jsem věděl, že bude na kyslíkový dluh vzhledem k období sekání polí apod.
Vyhrát jsem chtěl, ostatně jako v každém závodě :o) a byl jsem rozhodnutý pro vítězství udělat maximum. Kdybych se necítil na to podat kvalitní výkon, tak bych se na start nepostavil

Můžeš popsat co se dělo na špici během plavání?
Po startu (v Doksech můj třetí) klasická „skákačka“ kam to jen šlo (mělko), pak už začalo plavání. Foukal celkem silný vítr, takže nám dělaly společnost vlny. Od startu jsem se ujal vedení. První bójka byla dostatečně daleko, takže žádná strkanice. Druhá byla ještě dál a po větru, takže opět „pohodové“ plavání. Po druhé bójce (plaval se trojúhelník) se začalo plavat proti větru, takže proti vlnám. Ve vlnách jsem se „učil“ plavat v Austrálii a tak vím, že se musí plavat takový pro mne nepříjemný styl (žádná technika) a tak mne kluci začali předplavávat, ale měl jsem to pod kontrolou. Ke konci plavání už takové vlny nebyly, tak jsem opět začal plavat normálně a doplaval jako první a tak měl o všem přehled.

Na kole jsi doslova exceloval. Předpokládám, že jsi měl vše pod kontrolou?
Ano, zajel jsem cyklistickou část nejrychleji a získal rozhodující náskok. Jel jsem přesně podle stanovených hodnot a cíl jsem postupně plnil.

Jelo se ti fajn? Vítr ti nevadil?

Na kolo jsem se těšil. Byla to část, kde jsem chtěl získat rozhodující náskok a tak jsem si šel za tímto cílem. V každém okruhu (jeli se 3) byla 2-3x možnost kontrolovat, jak se daří naplňovat můj cíl. Vzhledem k tomu, že se to vyvíjelo dobře a nikterak jsem nemusel jet nad předem plánované hodnoty (TF, kadence), tak jsem byl spokojený a nadále pokračoval v nastoleném tempu.
I na cyklistické části foukal celkem silný vítr, ale trať v Doksech je hodně krytá, jen na pár místech byl trošku problém, kdy se vítr opřel z boku do vysokého ráfku a disku, ale nic, co by mne zpomalovalo, nebo ohrožovalo na bezpečnosti. Vítr foukal všem stejně a když se jede bez povolené jízdy v závětří, tak si s tím každý musí poradit, jak umí a za své. Nikdo nezíská výhodu (pokud jede podle pravidel).

Jaký jsi měl rychlostní průměr a watty?

Rychlostní průměr mi můj GARMIN ukázal 39,8km/h. V testovaném disku nemám měřič wattů, ale vzhledem k tomu, že s wattmetrem trénuji a závodím již 3 roky, tak už hodnoty dokáži velmi dobře odhadnout o čem mne utvrzuje stále stejné tempo ve všech okruzích.

Jak jsi spokojen s běžeckým výkonem?

S běžeckým výkonem nejsem spokojený, ale vzhledem k tomu, že mne v tomto období trápí dýchací potíže, tak s tím nic neudělám. Vím, že poběžím o cca 10-20 vteřin pomaleji na kilometr, než kdyby bylo vše v pohodě a proto jsem si chtěl udělat dostatečný náskok již v cyklistické části.

Líbil se ti závod v Doksech? Co bys vzkázal pořadatelům?
V Doksech už jsem startoval 2x – (1x sprint, 1x half) a vzhledem k tomu, že jsem se opět po roce na start postavil, svědčí o tom, že se mi tento závod líbí a rád zde závodím.
Kladně hodnotím: start je z pláže, kde je dost místa pro všechny. První bóje je dostatečně daleko. Před prvním plavcem jede vodič. Od vody do depa je natažený koberec. Trať kola není po rovině a je v hezkém prostředí. Letos určitě pomohlo, že je krytá před bočním větrem. Na trati cyklistiky se často pohybují rozhodčí a tresty jsou tak vysoké, že si to každý rozmyslí. Vhodně umístěná občerstvovací stanice na cyklistice – na konci stoupání a v běhu tři na  sedmi kilometrovém okruhu. Osobně si myslím, že jsou i dobře vybavené a dobrovolníci poučeni. Po závodě masáž + jídlo a pití. Spíkr – člověk, který triatlonu rozumí a se smyslem pro humor.
„Nedostatky“: cca 5% cyklistické části je dost záplatovaných, ale s tím asi nic pořadatel dělat nemůže. Na druhou stranu mohu říci, že k jízdě na kole patří i čtení terénu, projetí si tratě a technika jízdy (nejede se v balíku).

Jaké jsou tvé další závodní plány?

Další závod bude sprint-triatlon v Mělicích, kde také rád závodím. Pak to vypadá buď na Xterru, nebo na nějaký střeďák. Na září plánuji s kamarády závod ve Francii a pak dva oblíbené cyklistické závody, které jezdím se svým sparingem.
Hodnocení:
Přečteno 910x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland