Mladík Polan válčí na ironmanských tratích bez respektu

5.11.2010 -
21-letý závodník Lukáš Polan zvládá Ironmany jak na běžícím pásu. „Vytrvalost mám prostě v krvi,“ hodnotí své výkony v poměrně mladém věku. Miluje kuřecí řízek přes celý talíř a dlouhý výběhy na běžkách. V rozhovoru se dozvíte více.

klub: TriExpert Racing Team

věk: 21

oblíbený trénink: asi moje celodenní "výlety" na běžkách 50-80km rozvážným tempem po hřebenech Jizerských hor...slunečná obloha...čerstvě upravená stopa...máza modrý extra...

neoblíbený trénink: cokoliv v bazénu rychleji než 2min/100m

oblíbené jidlo a pití: kuřecí řízek přes celý talíř, před závodem rýžový nákyp od maminky, k pití voda, čaj, cola, kakao

koníčky: kamarádi a kamarádky, lezení po horách, fotografování, sledování přiblblých amerických sitcomů:-)

Představíš se čtenářům ve stručnosti? Jaká je tvoje sportovní minulost?

Jsem z Prahy. Jsem svobodný, bezdětný :-) Mám rád legraci, přírodu a dobré jídlo. Nemám rád kuřáky, fotbalisty a důchodce, co se pletou v dráze pro kondiční plavání.
Od prvního stupně základní školy jsem se věnoval atletice, a to především závodům na středních tratích 800m a 1500m, později také 3000m překážek. Do toho jsem ale neustále jezdil v zimě na běžkách a v létě na kole, takže moje atletické výkony byly často poznamenány stovečkou na horském kole těsně před závodem :-)
Nicméně, na jaře roku 2008 jsem po vleklých problémech s achilovkou zbytek atletické sezony vypustil a celý rok jsem jezdil téměř výhradně jen na kole. V září jsem se nechal ukecat na silničního Krále Šumavy trasu 250km a vybojoval jsem pro mě krásné 49.místo časem 8h30min. Měsíc na to, se čtrnácti dny tréninku a asi stodvaceti naběhanými kilometry, jsem si zaběhnul svůj první maraton za 2:59. Na podzim jsem se pak rozhodnul, že se přes zimu naučím alespoň trochu plavat a ten triatlon v další sezoně přece jenom zkusím. No a teď se ukazuje, že jsem našel sport, který mi svou náročností i pestrostí tréninků zřejmě opravdu sedí.

Jak dlouho se věnuješ triatlonu?
Triatlonu se naplno věnuji poslední dva roky.

Ve velmi mladém věku ses začal věnovat Ironmanu, nemyslíš, že je to poměrně brzo?
Nemyslím :-)Vytrvalost mám prostě v krvi...

Jak jsi spokojen s výkony v sezóně 2010?
Moc ne... Otrokovice, Praha, Olomouc a snad i Lipno docela ušly. Všechno ostatní byly samé propadáky:-)

Spolupracuješ s nějakým trenérem?
Ne, všechny tréninky si vymýšlím sám. Nepopírám však, že zejména plavecký trenér by byl více než potřebnou záležitostí.

Jak usilovně trénuješ? Můžeme znát tvé objemy v přípravném období?
Jak již bylo několikrát řečeno: "Ironman není jen sport, je to životní styl", takže poslední dva roky věnuji tréninku téměř všechen svůj volný čas. Podle možností se snažím odtrénovat 2 disciplíny denně 6 dní v týdnu, v ideálním případě pak týden čítá 6xběh, 3xkolo, 3xplavání. Ne vždy se to však podaří. Jelikož v mrazech mě na kolo nikdo nedostane a trenažer mě nebaví, tak od začátku listopadu do konce února střídají kolo lyže. Mám-li se v odpovědi zaměřit na objem, pak od 26.října 2009 do dneška mám podle svého deníčku naplaváno 386km, našlapáno 11079km a naběháno 2872km, k tomu 850km na běžkách a sem tam i nějaká ta posilovna.

Tvá nejsilnější disciplína je běh? Prozradíš nám své know-how?
Běžecký trénink stojí nejméně času i peněz. Samotný běh zas tak silný nemám, spíš dokážu po cyklistice rozběhnout zkrácené svaly lépe než ostatní.

Jaký je tvůj nejlepší dosažený výsledek?
Asi třetí místo za Petrem Vabrouškem a Jardou Bryndou na letošním Ironmanu v Praze časem 9:15:40. K výslednému času je však nutno podotknout, že cyklistika měla přibližně 177km a maraton odhadem 38km.

Jaké jsou tvé ambice a plány na sezónu 2011?
Plánů je víc než dost. Od 1.listopadu bych měl začít konečně pořádně trénovat. Přes zimu bych si chtěl tréninkovou dřinu zpestřit čtyřmi závody série dálkových běhů na lyžích SkiTour + Krkonošskou 70km. Na jaře jsou v rámci přípravy v plánu starty na dvou maratonech, třech půlmaratonech a několika cyklistických závodech série UAC. Přesnou termínovku na léto budu řešit až na jaře, ale určitě v ní nebude chybět žádný ze závodů Classic Cupu, dále pak Otrokovice, Nitra a Teplice (jestli budou), možná Evropský šampionát v dlouhém triatlonu do 23... A ambice... bedna na MČR v DTT!

Neuvažoval jsi nad možností zkusit poloprofesionální kariéru?
To bych zkusil moc rád. Nejsem si však jistý, zda by někdo chtěl tyhle moje výkony sponzorovat Až budu jezdit o hodinu rychleji, tak to začnu řešit:-)

Jaký je tvůj triatlonový sen? Je to Ironman Havaj?
Jednoznačně! Jak již na těchto stránkách v jednom z předchozích rozhovorů někdo pronesl - věnovat se dlouhému triatlonu a nestanout na Havaji je jako odložit rozečtenou knihu před poslední stranou. Přestože je na světě spousta jiných závodů, Ironman na Havaji je pořád největší výzvou a motivací do tréninku. Na takový podnik však zatím nemám po fyzické ani finanční stránce. Na většině evropských kvalifikací by na slot v mojí kategorii stačil čas okolo 9-ti hodin (nepočítám Nice a Lanzarote) a na samotný závod pak našetřit cca 60.000 Kč. V nejbližších dvou letech je tedy můj start na Havaji téměř vyloučen.

Závěrem bych rád poděkoval příležitostným sparingům Myšákovi, Hodymu, Káče a Vykukovi. Dále Petru Löffelmannovi za zázemí v týmu a v neposlední řadě mé rodině a všem kamarádům, co mě podporují. Bez nich by to nešlo Jo a ještě Petru Klikovi za fantasticky odtáhnutou cyklistiku na většině letošních závodů :-)

Hodnocení:
Přečteno 1476x

Komentáře

Důchodci Reagovat
Ta prava vytrvalost Reagovat
Re: Ta prava vytrvalost Reagovat
ACH jo Reagovat
Re: ACH jo Reagovat
Cau Reagovat
příští sezona Reagovat
Re: příští sezona Reagovat
2011 Reagovat
Re: 2011 Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
26.9.23Premiéra IRONMAN 70.3 v Hradci Králové: Nová éra českého triatlonu
21.9.23Dovolená i závod v Chorvatsku? Jubilejní desátý ročník triatlonu Zadarhalf je tady
15.9.23Honza Tománek o své mistrovské jízdě
13.9.23Bylo NICE důstojným dějištěm MS?
10.9.23Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru
8.9.23Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce
4.9.23Cyklistiku jsem si užil a s výkonem jsem spokojený!Běh byl ovšem těžký kalibr. Říká Honza Tománek po MS v Lahti
1.9.23GigaCzech v Mělníku odpočítává The Final Countdown. Nenechte si ho ujít
30.8.23Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner
27.8.23Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen