V neděli čeká Vabrouška crash trénink - IRONMAN!

23.02.2006 -
Přímo z Malajzie nám exklusivně sdělil své dojmy Petr Vabroušek. V neděli se ve vražedném vlhku a horku postaví na start Ironmana. Svoji závodnickou premiéru jsi už letos odbyl v Chile, ale na železných distancích zažije letos premiéru. V loňské roce využil slabé konkurence a stihl před závodem menší tréninkové soustředění, ale i přesto se dokázal umístit na 2.místě. Letos to bude mít Petr s obhajobou velmi těžké. Na startu se sešla tvrdá konkurence, ale nevzdává to! Věří, že se už mohou projevit změny v tréninku, které do letošní přípravy vnesl.

Jaká byla cesta do Malajsie? Vše proběhlo dle plánu? Zavazadla se nikde nezatoulaly?

Cesta byla naprosto bezproblémová. Z Vídně 11 hodin (bohužel plně obsazeným letadlem) do Kuala Lumpuru a po 2 hodinách už jen hodinka na Langkawi. Zavazadla dorazila včas a na letišti už mě čekali pořadatelé. Hladší průběh to mít nemohlo.

 

Jaké panuje v Malajsii počasí? Nemáš strach jak se vypořádáš z tamními klimatickými podmínkami, které jsou velmi podobné těm co panují na Havaji. Přeci jenom 35 st. a vražedné vlhko? Existuje na to nějaký zázračný recept jak se neuvařit?

Počasí je tradiční: slunečno, při rozedněni 28, v poledne 36 a před setměním 30 stupňů, vlhkost kolem 80%. Občas fouká slušný vítr, ale vzhledem k teplotě a vlhkosti neosvěžuje. Havaj je o něco snesitelnější klimaticky, ale lávová pole jsou zase psychicky náročnější než okolní prales tady a taky vítr je na odkryté havajské trati mnohem silnější. Jeden zázračný recept, jak to přežít mám: hodně zpomalit. Pokud člověk dlouhodobě v těchto podmínkách netrénuje, nelze tady podávat srovnatelný výkon. I Van Hoenacker a Tamura, kteří se na tento závod 2 měsíce připravovali na Havaji, resp. na Okinawe, potvrdili, že Malajsie je jiné kafe...

 

Jak probíhá v Malajsii aklimatizace? Předpokládám že, tělo horečně trápíš svými tréninkovými dávkami. Můžeš prozradit jak u tebe vypadal trénink doposud a jak asi bude vypadat do závodu?

Konkurence je letos mimořádná, takže musím trochu vybalancovat potřebu aklimatizace a vyladění:

Ne po příletu: 17km běh na 128 tepů, 60km kolo na 105 tepů, 1km v moři

Po: 100km kolo, přerušené 2km plavání v moři na druhé straně ostrova na 115 tepech

Út: 25km běh na 130 tepech, 15km kolo na vyjetí a 2km v moři

St: 80km kolo s 4x8 minut v závodní intenzitě - kolem 140tf, vyplaváni v moři

Čt - So: podle pocitu lehčí trénink s rovinkami a odpočinek, ve čtvrtek ještě asi 2x4km kolem 142 tepů

Ne: společné grilováni - sraz v 7 ráno

 

Zajímá nás jak si zvykáš na časové posuny? Asi tě tenhle problém moc netrápí a  tělo si za ty léta na cestování zvyklo?

S časovými posuny už léta problém nemám. Nevyspím se před odletem a pak se snažím vydržet do večerních hodin nové destinace. Srovnám se většinou už první den.

 

Začal jsi spolupracovat s cyklistickým trenérem Sosenky a Raboně Otou Fialou. Jaký byl hlavní důvod k tomuto rozhodnutí? V čem se tvé tréninky po jeho konzultaci liší? pociťuješ pokroky? Můžeme se těšit, že se z tebe stane stejný cyklistický ďábel jako Dán Torbjörn Sindballe?

Hlavním důvodem je uplést si na sebe bič, ze stejného důvodu jsem dřív začal konzultovat běh s Radkem Cingálkem.

Vím dobře a dlouho, že musím v tréninku přidat na intenzitě, ale po letech rozvoje aerobní vytrvalosti to není zrovna jednoduché.

Ota Fiala ví co dělá a už při prvním setkání jsme se naprosto shodli v tom, na co bych se měl zaměřit. Pro mě je větší motivací zodpovídat se někomu, že jsem to taky opravdu absolvoval... Aktuálně jsme zařadili silové úseky na trenažéru při 60ti otáčkách za minutu a minutové sprinty na prolomení do vyšších laktátů. Torbjorn ze mě asi hned nebude, ale super plavec taky ne, takže nějak těm balíkům při závodech čelit musím

 

Prozradíš nám nějaké novinky o Janu Čelůstkovi? Jaké má ambice na letošní sezónu? Trénujete v zimě spolu? Je pravda, že se momentálně připravuje s Honzou Řehulou v australských Sněžných horách?

Je to pravda, Honza Čelůstka odletěl za Řehym do Koreje a spolu pak do Austrálie s korejským týmem na několikatýdenní soustředění. Hlavní ambicí na letošní soustředění bude vydržet zdravý, bez zranění a kvalitně se připravit na akademické Mistrovství světa do Laussane a podle možností zkusit začít sbírat ITU body. V teple zůstane asi až do léta, címž bohužel přicházím o kvalitního sparing partnera pro všechny tři disciplíny ve Zlíně. Honza ale určitě půjde výkonnostně a rychlostně víc nahoru v teple s Řehym a korejským nároďákem, než se mnou ve zmrzlém Zlíně...

 

Hodnocení:
Přečteno 82x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová