Triatlonování na Šumavě

6.09.2007 -
Týden po sobě se v okolí lipenského moře na Šumavě konaly dva zajímavé triatlony. 11. srpna v Marina Resort Lipno pořádal neúnavný Jirka Chaloupka Železného muže a o týden později proběhl Triatlon tří zemí. V blízkosti Horní Plané se stýkají hranice Česka, Rakouska a Německa. Sportovní kluby a starostové Horní plané, Wegscheidu a Kollerschlagu se dohodli, že připomenou život a dílo Adalberta Stiffera, což byl básník a spisovatel, který si vzal na starost krásy Lipenska.

Výsledkem byla dohoda o zajímavém triatlonu, který se letos po třetí startoval na Pláži v Horní plané. Na druhé straně přívozu v Bližší Lhotě čekala kola a pak cestách a později necestách bylo třeba dojet do bavorského Wegscheidu. Na dohled přes údolí byl rakouský Kollerschlag a po sedmi kilometrech  běhu jste byli v cíli před obchodním domem Wöss.

Zatímco vítězství Petra Vabrouška v Lipně jsem neviděl – přijeli jsme do deštěm smáčené Horní Plané vlakem pozdě odpoledne a třicet kilometrů v poměrně silném provozu bylo nad naše síly (morální), tak „3LC“ (Drei Lander Crosstriathlon) triatlon jsem si zkusil, i když jsem si vloni po Orlíku řekl, že již nikdy žádná Xterra. Nelitoval jsem. Tak dobře značený triatlon jsem dosud nezažil. Šipka před křižovatkou na silnici, šipka na ceduli na křižovatce a šipka na silnici za křižovatkou. Šipky byly i na rovných úsecích. Pravdu měl Karel Plánek z organizačního výboru 3LC, když mě odmítal namalovat trasu kola na mapě. Bylo by mi to houby platné (odboček bylo nespočetně mnoho) a především zbytečně. K vynikajícímu značení je třeba přičíst policajty a pořadatelé na každé změně směru.

Připomněl jsem si své cesty za triatlonem po zeměkouli – relativně dost diváků na trati. Aktivních diváků, kteří povzbuzovali i Řípu, který zdaleka nejel v čele pelotonu. Jaký rozdíl od našich krajů. Diváci žádní a pořadatelé/policajti často ani neukáží směr, natož aby zatleskali…
Vražedné stoupání od startu kola mi připomnělo Embrunmana, Přední Hlubokou a Kochánov při Králi Šumavy dohromady – jen bylo delší a strmější. Pak jsme jezdili z Rakouska do Německa a opačně – hranice nehranice, přes přesně posečené louky, kde pro nás byl vysečen ještě nižší pruh, v nepřehledném lese čekal průvodce, jezdilo se skrze zemědělská stavení – vyjíždělo se otevřenou branou. Zatímco první dvě třetiny tvořily zpevněné cesty a la Švancenberský kanál, poslední třetina byla docela slušným terénem.

Běh nahoru-dolů doprostřed obecní slavnosti v Kollerschlagu. Tombola, vyhlášení vítězů a jeli jsme domů. Autobusu těch zhruba 40 km trvalo hodinu a půl – kopce, úzké silničky – až jsem se divil, že jsem to zvládl. Večeře pod noční oblohou rozsvícenou blesky v Adalbertu zakončila opět jeden den strávený s triatlonem. Příští rok nashledanou!

Nyní připomínky:
Startovné 20 eur není malé, triatlon není nenáročný a ten kdo nevyhrál v tombole a nebyl na stupních si odnesl jako připomenutí nanejvýš startovní čísla. Jsou triatlony méně náročné a přesto každý startující si odnáší když už ne triko, tak diplom či plaketu. 3LC triatlon by si určitě něco podobného zasloužil.

Chyběla kategorie nad 60 let. Pevně věřím, že příští rok pořadatelé nezapomenou. Už jenom kvůli Řípovi, který do ní v roce 2008 spadne…
Nyní hříšná myšlenka. Plavecká disciplína nabízí v českých zemích netradiční formát: B-C-P!! Ano, zakončit trialon plaváním. Pokud si někdo myslí, že jsem se zbláznil, tak doporučuji se podívat do historie triatlonu. Ten zdaleka nezačínal vžitou trojicí P-C-B. Toto pořadí přinesla až Havaj v roce 1978 z celkem pochopitelných důvodů. Ovšem před Havají? C-P-B-P. Tehdy stalo na břehu auto s rozsvícenými světly a navádělo opozdilce do cíle! Ještě v devadesátých letech Triple Super Sprint, Enduro či Time Trial používal nejrůznější  kombinace a určitě by jste našli další příklady. Při troše organizátorského zamyšlení, by třeba jubilejní pátý ročník 2009 mohl vnést do stojatých vod českého triatlonu trochu zábavy. Argument, že by šlo o život neobstojí. Letos jsem několikrát po celodenní túře nechal kolo Aleně na prámu a sám jsem bez problémů plaval z Bližší Lhoty na Pláž do Horní Plané.
Přece nenecháme slavnostní cílový mumraj navždy cizině!


Ráno před startem na Pláži v Horní Plané


Přívoz v Horní Plané čeká na triatlety


Za vodou je cíl plavání v Bližší Lhotě.


Dobrá rada drahá


Jaký jiný text vymyslet: „Start!“


Standardní obrázek cyklo depa


Tam dole je start plavání – pohled krátce po startu kola


Kdo chtěl, mohl využít brodu


Kouzelný průjezd šumavskou přírodou


126 – Tři disciplíny – tři země – tři starostové: Horní Planá, Wegscheid, Kollerschlag

Na shledanou v roce 2008!

Hodnocení:
Přečteno 449x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu