V průtrži mračen kraloval Ospalý a Frintová

20.08.2006 -
Na MČR v Karlových Varech dominovali závodníci Ekol týmu. V mužích zvítězil kdo jiný než Filip Ospalý před Martinem Krňákem a černým koněm závodu Janem Jaňourem. V ženách si mistrovský titul po skvělém výkonu na kole vybojovala Vendula Frintová. Stříbrná skončila Jiroušková a bronzová Trnková.
MČR v olympijském triatlonu bylo, jak se patří, kvalitně obsazeným závodem. Vyjma Řehuly a Švarce, který dal přednost závodu ve francouzské Grand Prix na startu nechyběla největší esa českého triatlonu v čele s Filipem Ospalým. Ten koncem července dopřál svému tělu dvou týdenní odpočinek.

„Pobyt u moře mi velmi prospěl. Sice to "odskákal" světák v Salfordu, ale sezóna bude dlouhá a odpočinek byl potřeba,“ říkal 30-letý reprezentant. Před závodem neměl nijak speciální taktiku, jak tomu bylo kupříkladu na sprintérských tratích v Poděbradech, kde konec plavání a začátek kola takříkajíc napálil. „Nějaké taktické plány v hlavě mám, ale vše se bude řešit až při závodě podle jeho průběhu. A jak se cítil Filip Ospalý v tréninku poledních dní? „V tréninku se cítím dobře, ale po něm jsem unavený,“ žertoval.  „Naštěstí mám kvalitní regeneraci od masáže pres vířivku až po výživové doplňky, takže to zvládám dobře.“


Ospalý dále pokračuje ve sbírce mistrovských titulů

Plaveckou část na koupališti Rolava odtáhl na špici jablonecký závodník Pavel Mužíček. Za ním se na vlně vezli Jaňour, Ospalý, Krňávek, Paták, J.Pejsar a čerstvý navrátilec z Koreje Jan Čelůstka. 20 sekund na čelo ztratili Bureš s M.Pejsarem.

Na závodníky čekalo osm cyklistických okruhů  a v  každém z nich se museli vypořádat se 400m dlouhým stoupání na Zámecký Vrch. Úvodní “stojka“ byla dokonce v roce 2001 na ME součástí běžecké tratě.

Na čele se ihned po plavání vykrystalizovala pětice Mužíček, Ospalý, Krňávek, Jaňour a Čelůstka. Posledně jmenovaný nestačil ostrému tempu a na druhém kilometru ze skupiny odpadl. „Na kole se ve čtyřech řádně spolupracovalo a postupně jsme navyšovali náskok na soupeře za námi. Více jak polovinu odtáhl Jan Jaňour,“ sklidil Filip Ospalý poklonu svému kolegovi z týmu. Do depa si přivezli takřka dvojminutový náskok na  soupeře za nimi

„Na začátku běhu jsem zkusil nasadit ostré tempo a Martin Krňávek mě neuvisel,“ prozradil Ospalý. Do karet hrálo Filipovi i počasí, neboť se na čtvrtém  běžeckém kilometru spustila na závodníky průtrž mračen. „Občas to na kostkách podkluzovalo. Výběh a seběh ze schodů nebyl nejbezpečnější, ale mně toto počasí absolutně vyhovuje,“ říkal v cíli novopečený mistr v olympijském triatlonu. V letošní sezóně získal titul jak z duatlonu tak i ze sprinterských tratích a stal se neohroženým vládcem na domácích tratích.

Martin Krňávek poté co nestačil tempu Ospalému již rezignovaně kontroloval druhou příčku. Třetí doběhl Jan Jaňour, který náskok po kole uhlídal a nedopustil stejný scénář jako v Táboře, kde ho o vítězství těsně před cílem připravil Martin Pejsar. Ten se musel tentokráte spokojit se čtvrtou příčkou.


Souboj Frintová vs. Radová-Zemanová skončil předčasně

V kategorii žen taktéž nechyběly největší aspirantky na titul.  Před závodem se očekával souboj mezi Vendulou Frintovou a Lenkou Radovou-Zemanovou. Obě  za 14 dní čeká MS ve švýcarském Lausanne.

Po plavání se dle očekávání vynořili s náskokem tři závodnice Jiroušková, Nováková a Zemanová. „Podobný scénář jsem očekávala, byla jen otázka s jakým náskokem vylezou,“ komentovala Frintová, která 1500m odplavala ve společnosti s Vodičkovou, Trnkovou, Kolomazníkovou a Lukešovou.

Při nájezdu do prvního stoupání se Frintová ihned odpoutala od soupeřek a sólo jízdou začala smazávat náskok. V polovině trati předjela Novákovou a ještě v depu zastihla Jirouškovou. Lenka Zemanová cyklistickou část nedokončila kvůli technickému problému s kolem. Navíc se před startem potýkala s lehčí virózou.

Na běhu se Vendula bleskurychle dostala na první pozici a o vítězce bylo rázem rozhodnuto. „To že Lenka Zemanová cyklistiku nedokončila mi značně usnadnilo cestu za vítězstvím. Považovala jsme ji za největší soupeřku,“ říkala spokojená Frintová, které náročné kopcovité tratě  nadmíru vyhovovali. Druhá skončila Jana Jiroušková, které taktéž kopce skvěle sedí. Bronzová nakonec finišovala Vendula Trnková, která se od své největší soupeřky v podobě Vodičkové vzdálila již na kole.


Trocha historie triatlonu v lázeňském městě

Několikaleté snažení organizátorů vyvrcholilo v roce 2001, kdy se triatlon v Karlových Varech  nesmazatelně zapsal do historie. S velmi náročnými tratěmi se skvěle popral Filip Ospalý a stal se mistrem Evropy. V době, kdy byl trend rovinatých tratích, si Carlsbad triathlon vydobyl  přízvisko ultratěžký a spravedlivý. Po závodě si někteří dokonce stěžovali na jeho náročnost. O dva roky později přivítalo lázeňské město evropský šampionát znovu, ale závod s finančních důvodů málem zkrachoval a ETU musela nakonec ze svých podmínek slevit, aby závod neskončil fiaskem.

Poslední  triatlon se uskutečnil v roce 2004 a pyšnil se  přízviskem Evropský pohár. Triumfovali Croes s Berkovou. Po roční pauze se do organizování pustil nově vzniklý tým Triatlon City K.Vary a k úspěšné realizaci dotáhl úplně nový projekt. Carlsbad triathlon je tedy po dnešním dni minulostí a je otázkou zda v tradici bude pokračovat  City triathlon K.Vary...  


autor fotografií: PETR FRINTA


Na čele Jiroušková se Zemanovou. Před nimi udávala tempo Eva Nováková


Vendula Frintová a Eva Kolomazníková ztráceli na trojlístek ve předu


Jablonecký Pavel Mužíček udával plavecké tempo. Za ním Jaňour, Ospalý...


Za Filipem Ospalým se držel čerstvý navrátilec z Koreje Jan Čelůstka. Za nimi Krňávek, Paták...


Nováková s Jirouškovou při výběhu z vody...


Černý kůň závodu Jan Jaňour odtáhl více jak polovinu cyklistické části a zaslouženě se dostal na stupně vítězů. V letošní sezóně by mohl aspirovat na titul nejaktivnější jezdce ČP. V Brně se pokusil o sólo únik. V Poděbradech 20-ti km trať odjel za asistence Ospalého a v Táboře byl pro změnu v úniku s Jardem Bryndou.


Zemanová, Jiroušková


Sólo jízda k mistrovskému titulu. Tak by se dal nazvat výkon Venduly Frintové.


Ospalý s Krňávkem. Skupinku na špici doplnil Jan Jaňour a Pavel Mužíček


TOP 6 v kategorii žen


TOP 10 - kategorie mužů


Vendula Frintová


Karlovarské ME v roce 2001 a zlato pro Filipa Ospalého...


Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
KOMPLETNÍ VÝSLEDKY - MČR
Přečteno 923x

Komentáře

gratulace Reagovat
Super závod Reagovat
Trať v KV Reagovat
Re: Trať v KV Reagovat
Re: Re: Trať v KV Reagovat
Re: Re: Re: Trať v KV Reagovat
Re: Re: Re: Trať v KV Reagovat
Re: Re: Re: Re: Trať v KV Reagovat
Re: Re: Trať v KV Reagovat
CITY TRIATHLON KARLOVY VARY Reagovat
Běh Reagovat
Tratě Reagovat
Vyjma Rehuly a Svarce.... Reagovat
Re: Vyjma Rehuly a Svarce.... Reagovat
Re: Vyjma Rehuly a Svarce.... Reagovat
Miky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně