Slovenské Roháče otevřeli potřetí srdce triatletům

24.07.2013 -
ZUBEREC 21. 7. 2013 - Drsný, ale srdečný kraj Vás vítá! Těmito slovy přivítali pořadatelé závodníky třetího ročníku jednoho z nejprestižnějších slovenských závodů v triatlonu Oravaman 2013 v Zuberci.

Nabité startovní pole, ve kterém nechyběly česká ani slovenská jednička Tomáš Jurkovič, respektive Petr Vabroušek, se muselo vypořádat s náročnou tratí s celkovým převýšením přes dva tisíce metrů. Z vítězství se nakonec radoval domácí Jurkovič, Vabroušek skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce.

Nejpopulárnější slovenský triatlonový závod, který byl vyprodán již 24 hodin po otevření registrace, láká závodníky svým extrémně náročným profilem tratí zasazených do samotného srdce Roháčů. Dva kilometry plavání v Liptovské Maře, padesát kilometrů na kole s převýšením 1400 metrů s cílem na Ťatliakové chatě (1360 m.n.m.) a dvanáct kilometrů běhu přes sedlo Zábrať na Rákoň (1876 m.n.m.) a zpět až na Zverovku (1025 m.n.m.) se hodně podobá proslulému „Norsemanu“ a byl pro každého z třísetpadesáti závodníku opravdovou výzvou.


Téměř celý závod byl soubojem domácího favorita Tomáše Jurkoviče s pardubickým Danem Polanským. Oba triatleti vyšplhali v těsném závěsu až na vrchol Rákoně, tam však přišel rozhodující úder Jurkoviče. V extrémním seběhu nedal svému soupeři šanci a s více než minutovým náskokem si doběhl pro vítězství právě před Danem Polanským. Na třetím místě doběhl další slovenský závodník Jozef Vrábel a až za ním český ironman Petr Vabroušek. Za zmínku stojí i sedmá příčka českého triatleta Petra Kopřivy z Triatlon týmu Opava. 

„V posledních týdnech jsem absolvoval několik dlouhých Ironmanů a v podstatě neměl šanci dostat se do nějakého rychlejšího závodu. Proto jsem se ani dnes neuměl zmáčknout do nějakých rychlejších tepů, než jsou ty ironmanské a to samozřejmě na ty mladší rychlíky nestačí,“ okomentoval závod čtvrtý, přesto spokojený Petr Vabroušek.

Skvělý výkon předvedla mezi ženami slovenská závodnice Zuzana Vojteková, která jako jediná pokořila čtyřhodinovou hranici a zaslouženě zvítězila. S více než čtvrthodinovou ztrátou si pro druhé místo doběhla Erika Krkošková, s malým odstupem pak do cíle dorazila také první česká a celkově třetí triatletka Petra Hostinská. Největší favoritka, maďarská závodnice Erika  Csomor,  závod nedokončila.

Oravaman patří nejen svou krásnou a náročnou tratí, ale také skvělou organizací a zázemím pro účastníky, k těm nejlepším závodům svého druhu ve střední Evropě. A jak letošní ročník zhodnotil jeho ředitel Peter Pala. „Jsem rád, že máme třetí ročník Oravamana úspěšně za sebou a nikomu se nic nestalo. Závod je velice náročný, zejména logisticky a na pořadatele čeká nemálo nástrah. Přesto, že vždy je co zlepšovat, jsem se samotným průběhem spokojen. Děkuji závodníkům, ale také celému týmu pořadatelů za skvěle odvedenou práci a atmosféru, ale už teď musíme přemýšlet, co udělat pro příští ročníky lepší.“

Daniel Svoboda

Mediální zástupce

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1009x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland