Jak se závodí na nejlépe dotovaném triatlonu světa?

29.06.2009 -
Přemek Švarc se zúčastnil nejlépe dotovaného triatlonu na světě v americkém Des Moines. Ze závodu nám zaslal své dojmy a průběh. Prozradíme, že ve finiši se rozhodovalo mezi čtveřicí závodníků.

Tak to mám za sebou - závod, kde se rozdalo nejvíce peněz v historii  olympijského triatlonu. Po příletu do West Des Moines v Iowě jsem si říkal jak asi budu závodit, když zde panovala teplota přes 40stupňů Celsia. Naštěstí v den závodu se počasí umírnilo na 32 a to už evropská těla znají

Závod byl neskutečně krásně připraven, a to nejen v místě startu. Například nám bylo skrze organizátory přinešeno 12litrů vody a race package až do pokoje na hotel, pasta party čítala velké množství jídla, ale i jakkéhokoliv pití a transfery mezi jednotlivými místy fungují na přání... V místě startu pak vyrostla cca50m dlouhá tribuna a depo se proměnilo v jakýsi stadion, kde jsme byli jako lovná zvěř.

Plavalo se v jezeře Blue Haron lake, které má 29,4C (takže bez neoprenu ), když plavání mělo dva okruhy s přeběhem 200m a podobně dlouhým výběhem do depa. Kolo bylo na 8okruzích, téměř rovina ale spousty zatáček v okolí depa a běh byl 4 okruhy, kde nebylo převýšení.

Před závodem jsem se hodně bál, zdali již moje plavecká forma zaznamenala nějký nárůst či nikoliv a po startu to napálil. Jaký bylo moje udivení, když jsem po prvním kole vylézel na 8.místě po boku Froda nebo Whitfielda. V druhém kole už mě začlo trochu docházet a hlavně výběh do depa nebyl ideální. Vlastní nekoncentrovaností jsem tak ztratil kontakt s prvním balíkem při výjezdu z depa (společě se mnou takto dopadl i Docherty,chudák) Ale naštěstí motorky typu Kemper, Clark, Fleischman a další, kteří byli v druhém balíku, nás hned posbírali a začlo peklo.

Takhle jsem si jí na kole asi ještě neprásknul. Naštěstí v půlce cyklistické části jsme první balík dojeli, ale pro mě závod skončil-měl jsem budík přetočenej nejméně dvakrát.. Zpomalení tempa využila dvojce Reed a Hayes, kteří se pustili do nástupu a do depa přijeli snad s minutovým náskokem, když nejrychlejší běžci byli schovaní v velkém balíku. Běh pro mě znamenal jen bojování o co nejlepší umístění (což znamenalo boj o slušné peníze) Bohužel v třetím kole mě zcela ztuhly nohy a ztratil jsem tak šanci bojovat o první 20,ale i tak jsem maximálně spokojenej. Hlavně jsem rád, že to plavání se konečně lepší. Nutno podotknout, že finiš o 200 000dolarů stál za to. Když do cílové rovinky přiletěla čtveřice Gemmel, Kahlefeld, Frodeno a Whitfield nikdo nevěděl kolik síly se v nich bere.

Ztrhující finiš pro sebe rozhodl posledně jmenovaný, když o druhém a třetím místě rozhodovali podle fotofiniše snad půl hodiny. Vítěze pak čekalo nepříjemné překvapení (ostatně jako nás všechny), že peníze byly ještě bez daně, která je v Iowě 30% - taky by se mi nechtělo darovat 60tis dolarů

Závodům zdar a snad se zadaří na Evropě - udělám pro to maximum!

Přemek Švarc


archív

Hodnocení:
Přečteno 619x

Komentáře

Maximum pro ME Reagovat
Povzbuzení Reagovat
paysec Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza