Jak se závodí na nejlépe dotovaném triatlonu světa?

29.06.2009 -
Přemek Švarc se zúčastnil nejlépe dotovaného triatlonu na světě v americkém Des Moines. Ze závodu nám zaslal své dojmy a průběh. Prozradíme, že ve finiši se rozhodovalo mezi čtveřicí závodníků.

Tak to mám za sebou - závod, kde se rozdalo nejvíce peněz v historii  olympijského triatlonu. Po příletu do West Des Moines v Iowě jsem si říkal jak asi budu závodit, když zde panovala teplota přes 40stupňů Celsia. Naštěstí v den závodu se počasí umírnilo na 32 a to už evropská těla znají

Závod byl neskutečně krásně připraven, a to nejen v místě startu. Například nám bylo skrze organizátory přinešeno 12litrů vody a race package až do pokoje na hotel, pasta party čítala velké množství jídla, ale i jakkéhokoliv pití a transfery mezi jednotlivými místy fungují na přání... V místě startu pak vyrostla cca50m dlouhá tribuna a depo se proměnilo v jakýsi stadion, kde jsme byli jako lovná zvěř.

Plavalo se v jezeře Blue Haron lake, které má 29,4C (takže bez neoprenu ), když plavání mělo dva okruhy s přeběhem 200m a podobně dlouhým výběhem do depa. Kolo bylo na 8okruzích, téměř rovina ale spousty zatáček v okolí depa a běh byl 4 okruhy, kde nebylo převýšení.

Před závodem jsem se hodně bál, zdali již moje plavecká forma zaznamenala nějký nárůst či nikoliv a po startu to napálil. Jaký bylo moje udivení, když jsem po prvním kole vylézel na 8.místě po boku Froda nebo Whitfielda. V druhém kole už mě začlo trochu docházet a hlavně výběh do depa nebyl ideální. Vlastní nekoncentrovaností jsem tak ztratil kontakt s prvním balíkem při výjezdu z depa (společě se mnou takto dopadl i Docherty,chudák) Ale naštěstí motorky typu Kemper, Clark, Fleischman a další, kteří byli v druhém balíku, nás hned posbírali a začlo peklo.

Takhle jsem si jí na kole asi ještě neprásknul. Naštěstí v půlce cyklistické části jsme první balík dojeli, ale pro mě závod skončil-měl jsem budík přetočenej nejméně dvakrát.. Zpomalení tempa využila dvojce Reed a Hayes, kteří se pustili do nástupu a do depa přijeli snad s minutovým náskokem, když nejrychlejší běžci byli schovaní v velkém balíku. Běh pro mě znamenal jen bojování o co nejlepší umístění (což znamenalo boj o slušné peníze) Bohužel v třetím kole mě zcela ztuhly nohy a ztratil jsem tak šanci bojovat o první 20,ale i tak jsem maximálně spokojenej. Hlavně jsem rád, že to plavání se konečně lepší. Nutno podotknout, že finiš o 200 000dolarů stál za to. Když do cílové rovinky přiletěla čtveřice Gemmel, Kahlefeld, Frodeno a Whitfield nikdo nevěděl kolik síly se v nich bere.

Ztrhující finiš pro sebe rozhodl posledně jmenovaný, když o druhém a třetím místě rozhodovali podle fotofiniše snad půl hodiny. Vítěze pak čekalo nepříjemné překvapení (ostatně jako nás všechny), že peníze byly ještě bez daně, která je v Iowě 30% - taky by se mi nechtělo darovat 60tis dolarů

Závodům zdar a snad se zadaří na Evropě - udělám pro to maximum!

Přemek Švarc


archív

Hodnocení:
Přečteno 618x

Komentáře

Maximum pro ME Reagovat
Povzbuzení Reagovat
paysec Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně