V táborské výhni se zrodilo překvapení. Kumstát druhý za Krňávkem

10.06.2007 -
Nominační závod na ME se uskutečnil na ČP New Balance v Táboře. Vítězství si odváží Martin Krňávek a Jana Jiroušková. Největším překvapením závodu se stal Michal Kumstát, který se po životním výkonu objevil v cíli za Krňávkem.
Změna oproti polabským rovinám
Na ČP v Táboře čekala na hrstku odvážných vražedná kombinace. Náročná kopcovitá trať a tropické teploty. Na startu se vyjma Ospalého, který dal přednost nerušené přípravě na SP, sešla kompletní česká špička. A vsázce bylo hodně. Právě zde se mělo rozhodlo o konečné nominaci na ME.

Z vody se vynořila kompaktní skupina nejlepších plavců v čele s Patákem a Krňávkem. V té chyběli dva vážní adepti na reprezentační dres Bureš s Pejsarem a bylo otázkou zda se jim ztrátu 40 sekund podaří smazat.

Pořadatelé připravili 40 cyklistických kilometrů s převýšením 820 m a v každém ze čtyř okruhů vražedné 17% stoupání. Kdo neokusil na vlastní kůži, těžko uvěří jakým martýriem museli projít závodníci.

Na čele se po úvodních cyklistických pasážích vytvořil velmi silný balík ve složení Krňávek, Čelůstka, Švarc, Jaňour, Francke a Kumstát. „Ve předu skvěle jeli Švarc s Krňošem. Já jsme na kole moc nestíhal, tak snad se na mě kluci nezlobí,“ popsal Kumstát.

Za nimi se do stíhací jízdy pustila dvojice Pejsar s Burešem, avšak byli odkázáni jen na své síly, neboť žádný z odpadlíků z prvního plaveckého balíku nestačil jejich tempu. Poctivě se střídali, ale do depa si přivezli ztrátu na první balík minutu a půl. 

Krňávek si od začátku běhu šel své tempo a s přehledem kontroloval první pozici. Ovšem za ním zuřil boj o nominaci na ME.

Čelůstka se pohyboval na druhé pozici, za ním byli Kumstát s Jaňourem. Na čtvrtém kilometru se na třetí pozici prodral Švarc, ten však na medailové příčce nevydržel dlouho, neboť Michal Kumstát měl svůj den a začal druhou polovinu běžecké části neuvěřitelně stupňovat. Na sedmém kilometru předběhl i Čelůstku a v cíli si mohl vychutnat pocity ze svého životního výkonu. Za vítězným Krňávkem zaostal o jednu minutu.

„Konečně jsem mohl prodat, to co jsme natrénoval, ale byly cítit i rezervy,“ ohodnotil svůj výkon Kumstát. „Loňskou sezónu jsem měl smolnou. Nejprve jsem nezávodil z osobních důvodů, a pak mě zastavilo zranění ruky. Je to pro mě strašně velké zadostiučinění.“

Na třetí pozici se do cíle doslova přivrávoral Jan Čelůstka. „Z poslední kilometru si toho moc nepamatuji. Bylo to jen o morálce. Podcenil jsem hold pitný režim. Na první občerstvovačce jsem se zapomněl napít a ke konci jsem se doslova uvařil,“ říkal Honza. Ovšem jeho skvělý výkon, který předvedl v táborské výhni, to nesnižuje.

„Když jsem uviděl Čelůstky, jak se motá. Zavřel jsem oči a šel jsem závěr do krve, ale nakonec jsem skončil 5 vteřin za ním,“ popsal čtvrtý v cíli Přemek Švarc.

Pátý skončil Petr Bureš, který se blýskl druhým nejrychlejším během. „Škoda. Kdyby byl o kilometru delší běh, tak jsem Přemka i Čeldu seběhl,“ říkal sklesle, neboť už věděl, že na ME se tento rok nepodívá.  

Svůj den neměl Martin Pejsar, který vloni právě v Táboře dokázal zvítězit. „V týdnu mi to skvěle plavalo a nemohl jsme se dočkat na závod, ale nejspíš jsem byl až příliš přemotivován. Při závodě jako kdybych to nebyl já. Nejsme ani unaven. Vůbec jsem si nedokázal hrábnout na dno.“

Excelentní Jiroušková
V ženách na startu chyběly Zemanová a Frintová, která je na soustředění ve Font Romeu.

Z táborského Jordánu se jako první vynořilo trio Jiroušková, Zelenková, Nováková
Za nimi s minutovou ztrátou vylézali Kolomazníková, Lukešová, Vodičková a Trnková.

Ihned v prvním stoupání se Jiroušková odpoutala od soupeřek a náročná trať bylo stvořená pro její sólo jízdu. Za ní se pohybovala Eva Nováková a jako třetí se v depu objevila Radka Vodičková.

„Na běhu jsem věděla jaké mám odstupy, a mohla jsem si jít své tempo a s rezervou,“ popsala vítězka Jiroušková. Těsně před cílem však přišla o prémii 5000Kč pro absolutního vítěze táborského triatlonu, kterou si odváží Martin Krňávek. „To že jsme startovali s handicapem vůči ženám jsem se dozvěděl až na trati,“ říkal v cíli brněnský závodník.

Jako druhá skončila Vodičková před Novákovou.

Kvůli astmatickým potížím se již od začátku cyklistiky začala propadat startovním polem Lucie Zelenková, která dokončila jen silou vůle. „Jaro a začátek léta je ve střední Evropě pro mě kritickým obdobím. Na start bych se vůbec nepostavila, kdyby se nejednalo o nominaci, ale riskla jsme a bohužel to nevyšlo.“

O konečné nominaci na ME rozhodne koordinátor Jiří Seidl.

V juniorech zvítězil sólo způsobem Kubínek, kterého na cyklistice nedokázalo sjet trio závodníků Hirt, Roupec, Tomášek. V juniorkách se z vítězství zaslouženě radovala Kateřina Lhotová, která se předvedla ve velmi dobrém světle zejména při cyklistické části.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZDE

Autorka fotografií: Hanka Dostálová


Pouze 40 triatlonitů se sešlo na startu


17% stoupání v každém okruhu prověřilo fyzické a psychické síly každého závodníka. Nejsvižněji si počínál Přemek Švarc. Za ním je na fotografii Martin Krňávek a Jan Čelůstka


Další závodníci z prvního balíku. Zprava Jaňour, Francke a Kumstát. Někteří museli i z kola (viz. levý okraj)


Bureš s Pejserem po velmi sympatickém výkonu první balík nakonec nesjeli


Radka Vodičková


Absolutní vítěz Martin Krňávek


... Janu Jirouškovou předstihl 300m před cílem


Michal Kumstát pět vteřin po doběhu cílem.... Jeho výkon by se dal okometovat slovy: exceletní


Vedro dokázalo zničit, i tak zkušeného závodníka jakým je Jan Čelůstka. Do cíle se doslova přivrávoral...


Šestý Jan Jaňour

Hodnocení:
Přečteno 944x

Komentáře

Pravidla Reagovat
pravidla Reagovat
tudy cesta nevede.... Reagovat
Re: tudy cesta nevede.... Reagovat
Jarda Reagovat
Jarda Reagovat
Re: Jarda Reagovat
Re: Jarda Reagovat
Re: Re: Jarda Reagovat
Re: Re: Re: Jarda Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně