V triatlonové komunitě panují přátelské vztahy a respekt k soupeři, říká Vojta Rakušan

18.09.2019 -
Vojta vlétl na triatlonovou tuzemskou scénu jako kometa, když na Moraviamanovi bral umístění v první desítce a z PálavaRace si odvezl dokonce stříbro. V posledním závodě Czechman Tour na duatlonu v Příbrami si také nevedl špatně. Jak se z bývalého plavce stal triatlonista?

Na MČR v Klasik Duatlonu Příbram jsi uzavíral Top10. Tvoje skvostná disciplína je plavání, která tady chyběla. Jak se ti závodilo?

Byl to můj první duatlon v životě. Okusil jsem zde, jak to vypadá, když do prvního depa nepřibíháš s čelem závodu. Osvěžující pro mě bylo, že cyklistická i běžecká trať byla podstatně kratší, než u závodů polovičního železného muže, a tak jsem neváhal riskovat a zkoušel, co tělo vydrží. Předvedeným výkonem jsem byl pozitivně překvapen.

První běžecký úsek ses pohyboval kolem dvacátého místa, většinu cyklistiky jsi absolvoval se skvělým cyklistou a parťákem z týmu Honzou Dubcem. Závěrečnou patnáctku jsi dal za hodinu a tři minuty. Takže s desátým místem a předvedeným výkonem spokojenost?

Předčil jsem svá očekávání. První běh jsem v hlavě zvládl a nepřepálil, a to i když jsem se ocitl v pozici, kdy mi již 20 soupeřů vesele ukazovalo záda. Snad poprvé v životě jsem někoho předjel na kole! A teprve podruhé v "kariéře" bych nazval pohyb v poslední třetině závodu během.

Do tuzemského triatlonového světa jsi letos vlétl jako kometa. Především díky plavání, kde jsi schopen držet tempo nejrychlejších triatlonistů. V závodě PálavaRace jsi předvedl, že ani další dvě disciplíny ti nejsou cizí, což ti vyneslo překvapivé stříbro za Petrem Soukupem. Kde všude jsi závodil a jak se dařilo?

Moraviaman, Hamrman, IM Hamburg, Pálava-race, Pilman, Duatlon Příbram. Celkem to činí 5 triatlonů, což je skoro dvakrát tolik než doposud za celý život. Těší mě, že výkonnostní křivka měla vesměs vzestupnou tendenci. Takže je motivace i po první tri-sezoně dále v tomto bláznivém sportu pokračovat.


Co ti udělalo v rámci zmíněných akcí největší radost?

Co se týče zážitků ze závodů, tak rád vzpomínám na to, jak se v otrokovickém prvním depu smáli Hrady s Tomášem Řenčem, co to s nimi k taškám dorazilo za exota v "pařížském outfitu". Pak rád vzpomínám na Pálavu, kde jsem v cyklistice držel Vabra za zády a živil tak naplnění jednoho ze svých triatlonových  "ego-přání." Na Hamrmanovi jsme zas s Honzou Dubcem předvedenými výkony v depu trhali nejednu lidskou bránici. Toho je spoustu.. Triatlon tyto chvíle přináší.

Kudy vedla tvoje cesta k triatlonu?

V mládí jsem závodně plaval. Pak jsem už neplaval a narůstal...Běh pro mě následně byl nejzábavnější formou hubnutí, protože s sebou přinášel mimo jiné i čištění myšlenek. Moje snoubenka se před 4 lety skamarádila se sledováním Tour de France, a tak jsme doma začali fandit cyklistice. Poté, co jsem zjistil, že do práce to mám hromadnou dopravou cca 80 minut a na kole 85, nebylo co řešit. 


V čem ještě tě tento multisport baví?

Triatlon je kombinací 3 základních pohybových disciplín, z toho 2 jsou zároveň také i tranzitní. Většinu cyklistických a běžeckých tréninkových jednotek odmakám na trati mezi domovem a pracovištěm, čili domů i do zaměstnání často přijíždí usměvavý Vojta. Skvělá je také česká triatlonová komunita, kde panují přátelské vztahy a respekt k soupeři. Doma si na rodinné dovolené také nestěžují, jelikož závody se odehrávají v krásných českých a moravských lokalitách.

Závodíš v barvách Triexpert Milt Team. Jak došlo ke spolupráci a jaké máš podmínky?

Po závodě v Otrokovicích mě překvapilo, že mě oslovili různí lidé, zdali bych nechtěl k nim do týmu. Já hledal hlavně partu lidí, se kterými se budu moci pravidelně vídat, trénovat a zlepšovat své pohybové dovednosti. Kancelář, kde pracuji, se nachází v Holešovicích asi 150 m vzdušnou čarou od Tri-labu, kde pracuje parta bláznů. Proto to byla první lokalita, kam jsem se šel zeptat, zdali by mě vzali a klaplo to. 

Jak vypadá tvůj trénink?

Řídí ho moje 18ti měsíční dcera, každý podvečer musí být táta doma. Trénuji hlavně na cestách do práce a z práce, ideálně 3x týdně běh a 3x týdně kolo. A pak nějaké to vyplavání (1,5-2,5 hodiny týdně), rád si ve vodě protáhnu tělo a zregeneruji.


Letošní tuzemská triatlonová sezona končí. Máš v plánu ještě nějaké zahraniční závody?

Snoubenka by ráda jela na Kanáry, ale to už asi letos nevyjde, takže tento rok uzavřu Silvestrovským během na domácí půdě v Lysé nad Labem.

Na jakých rezervách budeš pracovat v přípravném období?

Hlavně na pohybových dovednostech (nasedání na kolo) a na technice běhu, pak také na uzpůsobení postavy pro zdolávání kanárských kopců.

A tvůj triatlonový sen a vzor?

Tak kdo by si nechtěl zaběhnout alespoň část závěrečného maratonu po boku velkého Jana F.


Hodnocení:
Přečteno 4870x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.