Bylo to jako školní výlet, říká Petr Vabroušek po Triathlon North Africa

10.01.2019 -
Zlínský železňák Petr Vabroušek vyrazil s početnou partou českých triatlonistů na Saharu, aby tam zvítězil v závodě Triathlon North Africa. Jak prožil tento po mnoha směrech unikátní závod a kam se chystá dál prozradil v našem rozhovoru

Co tě přilákalo na start závodu Triathlon North Africa v neobvyklé lokaci?

Mám rád nové výzvy, nové země, neobvyklé a náročné trati.

Jakmile jsem se dozvěděl o možnosti absolvovat triatlon na Ironman distancích na Sahaře, byl jsem okamžitě rozhodnutý. 

 

Jaká byla předzávodní komunikace s organizátory této akce?

Skvělá. Do pořádání dávají své srdce i veškerou energii. Pomohli nám všem vyřídit letenky i víza, pro všechny měli nachystaný luxusní balíček zahrnující ubytování s plnou penzí v race hotelu, všechny transfery i pozávodní výlet na nomády do pouště. Závod dělají moji kamarádi Adam a Jakub Atarasiové se svou maminkou Zuzkou. Zuzku znám už 35 let z dob, kdy jsem v Otrokovicích začínal veslovat.  

Jaký byl let, ubytování a aklimatizace?

Letěli jsme společně z Prahy přes Řím do hlavního města Alžíru. Kvůli námraze na letišti jsme nestihli přestup v Římě, ale naštěstí dalším letem jsme dorazili pozdě v noci do Alžíru. Přespali jsme v hotelu v režii pořadatelů a druhý den jsme pokračovali dalším dvouhodinovým letem do pouště do Becharu. Odtud pak hodinu autobusem až do Taghitu do race hotelu. Všechna kola dorazila včas s námi, zpozdili se jen dvě tašky. Ta s mými věcmi na závod dorazila večer před startem. Druhý den po příletu nás pořadatelé odvezli na místo plavání a mohli jsme si vyzkoušet plavání v 9°C vodě. Ještě týden před závodem měla voda 16°C, ale několik mrazivých nocí to rychle změnilo. Projeli jsme společně část cyklistiky a proběhli písečnou část běžeckého okruhu.

 

Ve startovní listině figurovala převážná většina českých triatlonistů…

Bylo to jako školní výlet. Super atmosféra a vzájemná podpora.

Myslím, že za rok nás bude ještě mnohem více. 

Doma zima, na Sahaře horko..Jak ses chystal na tento závod zkraje sezony?

Po listopadovém MS Ultraman na Havaji jsem spíše odpočíval. O vánocích jsem byl dva týdny s rodinou na dovolené na Kanárských ostrovech a tam jsem zařazoval vždy brzy ráno a večer kratší intenzivnější tréninky. Společně s objemovým tréninkem na Ultramana v říjnu a listopadu z toho byl optimální mix na vyladění.

 

O vítězství ses přetahoval se svým bývalým svěřencem Davidem Jílkem. Nakonec vás v cíli dělilo něco kolem deseti minut. Jak se pro tebe závod vyvíjel?

Od začátku bylo jasné, že půjde hlavně o souboj s Davidem Jílkem. Po ledovém plavání, které jsem dokončil asi 10 vteřin za Davidem, jsme se oba podobně zdrželi v depu důkladným oblékáním a na kolo tak šel první Tomáš Racek, který doplaval asi 2 minuty za námi. Tomáše jsem dojel asi na 10. km a Davida na 15. km. Pak jsem šel do čela a celou cyklistiku jsem se ho snažil setřást. Nicméně rozdíl mezi námi se stále pohyboval kolem 1 minuty a až v závěru cyklistiky se mi podařilo odskočit na 2 minuty. Běželo se mi skvěle a po prvních 7 km jsem to natáhl skoro na 3 minuty. Nicméně David dál útočil a před polovinou maratonu z toho byla opět necelá minuta. Blíž jsem ho už ale nepustil, zkusil jsem znovu zrychlit a 7 km před cílem se zlomil a bylo rozhodnuto. 

Závodili jsme uprostřed poušti v malém městě, takže davy kolem trati nebyly. Ale všichni přítomní fandili naplno. Atmosféra byla velmi příjemná a přátelská (i při trénincích mimo závod).

 

Co dalšího zdobí tvůj závodní diář?

Původně byl v plánu další souboj s Davidem na tratích Isramana koncem ledna. Ale přišlo mi pozvání na letošní ročník World Marathon Challenge (7 maratonů v 7 dnech na 7 kontinentech) pro mne i mého syna Filipa (poběží 7 půlmaratonů). Taková příležitost si něco podobného užít společně už se nemusí opakovat a tak jsem zrušil účast na Isramanovi a 31.1. budeme startovat prvním maratonem na Antarktidě….

 


Hodnocení:
Přečteno 1148x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
26.9.23Premiéra IRONMAN 70.3 v Hradci Králové: Nová éra českého triatlonu
21.9.23Dovolená i závod v Chorvatsku? Jubilejní desátý ročník triatlonu Zadarhalf je tady
15.9.23Honza Tománek o své mistrovské jízdě
13.9.23Bylo NICE důstojným dějištěm MS?
10.9.23Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru
8.9.23Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce
4.9.23Cyklistiku jsem si užil a s výkonem jsem spokojený!Běh byl ovšem těžký kalibr. Říká Honza Tománek po MS v Lahti
1.9.23GigaCzech v Mělníku odpočítává The Final Countdown. Nenechte si ho ujít
30.8.23Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner
27.8.23Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen