Moji svěřenci letos vyhráli 10 závodů v sériích Ironman a Challenge, říká Luboš Bílek

27.12.2018 -
Několikanásobný nejlepší triatlonový trenér Luboš Bílek má za sebou další úspěšnou sezonu. Mnoho jeho svěřenců získalo cenné kovy na mezinárodních triatlonových kolbištích. Jak hodnotí uplynulou sezonu a proč skončila spolupráce se Sebastianem Kienlem? Více v rozhovoru

Jak hodnotíš triatlonovou sezonu 2018?

 

Letošní sezóna byla ve znamení dominance sportovců jako je Mario Mola, Daniela Ryf a Jan Frodeno  (ten ale bohuzel jako jediný z této super silné trojice na vrcholu sezóny kvůli zranění závodit nemohl). Řekl bych, že žádné velké překvapení se nekonalo. Konec roku se nesl výsledky z Havaje, kde vládly neuvěřitelné podmínky, a tím se zlepšily skoro všechny rekordy u profi mužů i žen, a i Age groups.

 

Co ti jako trenérovi udělalo největší radost, co naopak nejvíc zklamalo?

 

Největší radost mi asi udělalo vítězství Richarda Vargy na ME ve Sprinttriatlonu. Je to můj první titul na krátkem triatlonu (pokud nepočítám 2008 vítězství Ricardy Lisk na Světovém poháru v Hamburgu). Největší zklamání bylo první DNF pro Sebastiana Kienleho na Ironmanovi v celé jeho kariéře. Po výborném plavání, kdy nám všechno hrálo do karet, bohužel několik defektů kola rozhodlo o tom, ze z nejlepšího začátku závodu byl nakonec nejhorší výsledek. I kvůli tomuto průběhu závodu bylo zklamání o to větší.
Kolik členů čítá tvoje tréninková skupina? Máš ještě kapacitu?

 

Momentálně mám 27 hobíků a 9 profesionálů. Ještě bych mohl vzit 3 hobiky, u PRO jsem takto naprosto spokojený. Nově mám Helenu Kotopulu (od prosince 2018) a slovenského triatlonistu Ondreje Kubu, který je podle mě největší talent na půlky v Čechách i na Slovensku (to je dokonce jediný profík, kterého jsem během mé trenérské kariéry oslovil sám, jinak všichni sportovci ke mě přišli sami od sebe. Myslím, že i to svědčí o tom, co si o Ondrejovi myslím..

 

Tvoje tréninková skupina čítá mnoho borců světového formátu. Jmenoval bys největší úspěchy v letošní sezoně?

 

Se sezónou jsem velmi spokojený, i když poprvé od roku 2011 nemám žádného sportovce v top8 na Havaji. Celkově moji sportovci vyhráli 10 závodů v sérii Ironman nebo Challenge (Sebastian vyhrál 4 závody, Pieter Heemeryck 3, Andi Böcherer 2 a Maurice Clavel 1). Super výsledek zajel Pieter Heemeryck na MS v 70.3. v JAR. Skončil na fantastickém 5.místě (před ním byli borci typu Jan Frodeno, Alistair Brownlee a Javier Gomez). Když si člověk uvědomí, že Pieter jako jediný určitě z Top20 chodí do práce, nebyl ani na jednom cyklistickém soustředění za poslední 3 roky a přesto měl v JAR nejrychlejší čas na kole ze všech. Jak je vidět, jde to i bez Kanárů nebo Malorky.

 

Po IM Hawaii jste ukončili dlouholetou spolupráci se Sebastianem Kienlem, který patří do nejužší špičky v dlouhém triatlonu na světě. Co bylo důvodem a jak na tento společný čas budeš vzpomínat?

 

Se Sebastianem jsme prožili krásných 13 let. 3 tituly MS, třikrát 2.místo na MS, třikrát titul ME. A k tomu sedmkrát dlouhý triatlon pod 8 hodin. Dá se říct, že jsem očekával posledníi 2 až 3 roky, že spolupráci ukončíme. Přeci jenom po 13ti letech (i když velmi úspěšných letech) je zapotřebí něco změnit. Dostat nové impulsy pro novou motivaci. Po Havaji 2018 jsme několikrát spolu telefonovali a hledali řešení, co a jak. Sebastian má před sebou ještě tak 4 roky kariéry, a pokud chtěl změnit trenéra, bylo to možné víceméně jenom letos. Příští rok už by asi bylo pozdě. Jestli to bylo správné, to nikdo neví, to ukáže až příští sezóna. Nebylo to ukončení spolupráce kvůli tomu, že by Sebastian byl s tréninkem nespokojený. Šlo hlavně o novou motivaci - novy `vítr.` 

Které výkony českých triatlonistů tě nejvíc zaujaly?

 

Velice mě potěšily výkony a výsledky Tomáš Řenče, který s velkým nadhledem vyhrál oba dlouhé triatlony v rámci Českého poháru.  A jeho 5.místo na Ironman Barcelona bylo super. Dále samozřejmě super cas zajel Petr Soukup na Havaji, moc mě to pro něj těšilo, věnoval tomu letos doopravdy hodně. Samozřejmě mu přálo i štěstí, ale Petr mu šel naproti. Vendula Frintová dokázala vyhrát Světový pohár v Karlových Varech. Doufejme, že se na základě toho dostane triatlon trošku častěji do televize.

 

Co bys řekl k práci České triatlonové asociace?

 

Moc nekoukám na to, co ČTA dělá, tak bych se k tomu nijak vyjadřovat nechtěl. Co je navenek dobře vidět, je závod SP v Karlových Varech a Challenge Prague. Jinak s čím jsem velice spokojený je komunikace a spolupráce s Lukášem Vrobelem ohledně tréninku a výběru závodů pro Petru Kuříkovou.

 

Jak jsi strávil letošní vánoční svátky?

 

Letošní vánoce jsme trávili s manželkou doma ve Švýcarsku, do Čech se chystáme 1.1.2019 na 14ti denní soustředění na Šumavě, kam jezdím už od roku 2006 a jsem tam moooc spokojený.

 

Jaké jsou plány do sezóny 2019?

 

Byl bych rád, kdyby někdo z mých sportovců dokázal vybojovat medaili na MS 70.3. Nizza nebo na Havaji. A dále bych rád dostal Tomáše Řenče a Helenu Kotopulu na Havaj mezi profíky. A dále bych chtěl, aby Petra Kuříková a Richard Varga měli dostatek bodů na Olympijské hry 2020 v Tokiu.

 


Hodnocení:
Přečteno 2282x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.