Věnovat se triatlonu je pro mě dar, říká František Schoval

21.12.2018 -
Je málo lidí, věnujících se u nás triatlonu, kteří neznají jméno Franty Schovala. Úspěšně závodí v duatlonu a triatlonu na krátkých i dlouhých distancích u nás i v cizině, pracuje pro ČTA u reprezentace a donedávna působil jako redaktor tohoto webu. Z koníčka se stal životní styl se vším všudy. Více v našem rozhovoru o novém trenérovi, letošní sezoně, přítelkyni a dalších smělých plánech.

Pracovní život jsi propojil s triatlonem, přestože jsi vystudoval ČVUT. Co tě k tomu vedlo?

 

"Celých šest let jsem zasvětil nelehkým studiím, troufám si říci na jedné z nejtěžších škol u nás. Navíc jsem si vybral jeden z nejtěžších oborů, co tato škola nabízela. Vše to pramenilo z mé umanutosti po zdolání těch nejtěžších cílů bez ohledu na to, zda tyto cíle opravdu chci. Podle mě toto vše souvisí s tím, jak jsem se vždy stavěl ke sportu. V žákovských kategoriích jsem byl jedním z nejrychlejších běžců u nás, chtěl jsem se dostat na olympiádu a svému cíli jsem podřídil vše. Bohužel mi asi chybělo těch pár procent talentu či píle, co měl můj největší soupeř té doby – Kuba Holuša. Ten to na olympiádu dotáhl, já jsem bohužel skončil v poli poražených. Vše jsem si tedy vynahrazoval umanutostí ve studiích, kde jsem samozřejmě také musel patřit mezi ty nejlepší. Po studiích jsem jako naivní mladý floutek šel pracovat na projekt tunelu Blanka, kde jsem byl rychle usměrněn. Přišel jsem na to, že stavebnictví není úplně to pravé pro mě a dost jsem tam strádal. Navíc mě velmi zasáhla životní tragédie, kdy jsem přišel i o svého druhého rodiče. Na tátu jsem byl velmi fixovaný a hodně jsem dal na jeho úsudek. Vždy mi říkal, ať hlavně dělám, co mě baví, na nic jiného není prostě čas. Poté, co tragicky zemřel, jsem dospěl k procitnutí, že sport byl vždy tím, co mě hnalo dopředu, co mě naplňovalo a bavilo. Nechtěl jsem už tak promarnit zbytečně ani jeden den. To, že dělám do triatlonu a sám závodím, je nyní pro mě dar, který si chci udržet, jak jen to dlouho bude možné. Dalo mi to ostatně i dost zabrat, abych se dostal tam, kde nyní jsem. A rozhodně se chci i nadále posouvat dál. Uvidíme, co přinese budoucnost, ničemu se nebráním. Ale jedno vím stoprocentně, už nikdy nebudu ani jeden den dělat něco, co mě nebaví, na to je ten život moc krátký!" 

Kde všude působíš?

 

"Mojí hlavní pracovní náplní se pro nadcházející sezónu stala práce pro ČTA, působím zde na dvou pozicích – jednak mám na starost zajištění všech akcí reprezentace, jako jsou výjezdy na závody a soustředění. Příležitostně se těchto akcí také účastním a podporuji naše reprezentanty i na místě. A dále mám na starost editorskou a technickou správu dvou webů ČTA: triatlonprodeti.cz a mujprvnitriatlon.cz. Mimo to působím jako trenér II. Třídy a chystám se v příštím roce přihlásit na kurz pro zisk trenéra I. Třídy. Do konce roku navíc pomáhám Tobě a Petrovi Valešovi v chodu tohoto webu psaním článků o triatlonovém dění."


 

 

Tvou redaktorskou činnost na webu Etriatlonu přebírá nově Honza Walter. Proč ses tak rozhodl a jak hodnotíš tuto dvouletou zkušenost?

 

"Vedla mě k tomu skutečnost, že mi již nezbývalo dostatek času na to, abych psal články tak dobře, jak jsem chtěl. Poslední půlrok jsem sám toto pocítil na kvalitě článků, které jsem psal, a to mě velmi mrzelo. Tuto práci jsem totiž bral spíše jako takovou srdcovku a ve chvíli, kdy se to srdcovkou přestalo stávat a začalo to být povinností, kterou jsem nestíhal, raději jsem oslovil novou mladou krev. Věřím totiž, že Honza bude tím pravým motorem, který opět článkům dá ten punc originality a preciznosti, kterou si zaslouží. Na tyto téměř dva roky budu vzpomínat jen v tom nejlepším, neboť jsem se sám o triatlonu díky této činnosti mnoho dozvěděl a většinou jsem to bral jako zajímavé zpestření pracovního týdne než jako práci takovou. Moc tedy děkuji Tobě i Petrovi, že jste mi psaní umožnili a věřím, že se vám bude dařit i nadále držet vysoký standard."

 

Jak hodnotíš své výsledky a výkony v sezóně 2018? Co se podařilo, kde byly rezervy?

 

"Celkově hodnotím uplynulou sezónu jako stagnační. Nezaznamenal jsem téměř žádný výkonnostní posun. I to mě vedlo k tomu, že jsem navázal spolupráci s Karlem. Od žákovských kategorií, kdy jsem pouze běhal, jsem spíše vítězný typ a těžko se mi smiřuje s nějakou druhou desítkou v ČP. Nicméně, byly tam i světlejší momenty. Podařilo se mi zajet solidně ME OH triatlonu amatérů, kdy jsem ve své kategorii bral 5. místo a reálně i bojoval o medaili. Povedl se mi závod na Pálavě, kde jsem skončil celkově šestý. Po loňském propadáku jsem si letos spravil chuť 7. místem na MČR v krátkém duatlonu v Žamberku. Povedlo se mi i ovládnout pár pouťáků v běhu a aquatlonu, ale to bych byl velký alibista, když bych se tím nějak zvlášť chlubil. Cíle mám totiž jinde. Největší rezervy celkově vidím v cyklistice a v silové připravenosti, na tom nyní intenzivně pracuji." 

Čí výkon v triatlonu na domácí a světové scéně tě nejvíce letos zaujal?

 

"Na domácí i světové scéně mě nejvíce zaujal skok ve výkonnosti Františka Lindušky, který za jednu sezónu podle mě přeskočil celou výkonnostní třídu a dokázal se skvěle měřit s těmi nejlepšími triatlonisty v Evropě. Za další mě fascinují výkony elitních žen, jednak našich: Radky, Simči a Helči, které to mnohdy dokážou natřít i mnoha chlapům (mně nevyjímaje..). A pak mi rozum zůstává stát nad výkony Daniely Ryf – to, co předvádí je z jiné planety. Podobně na tom jsou Norové, kteří dokázali předvést taktéž neuvěřitelný výkonnostní skok, a to co předvedli naposled v Bahrajnu, bylo snad z úplně jiné galaxie!"

 

S partnerkou Terkou se oba věnujete triatlonu. Vnímáš to jako plus ve vztahu nebo ne?

 

"Tak toto je velmi záludná otázka! Pokusím se na ní odpovědět co nejupřímněji. Díky Terce jsem tam, kde jsem. Dělám triatlon, protože mě baví a naplňuje a od ní mám maximální volnost. Těžko bych hledal někoho jiného, kdo by byl podobně benevolentní. Takže pro naši společnou vášeň jménem triatlon je to určitě jednoznačné plus. I do samotného vztahu je to pozitivní, neboť oba víme, že nic není zadarmo, a i budování kvalitního vztahu si vyžaduje dlouhodobou dřinu a odříkání a nic není jen tak samo od sebe. Avšak někdy samozřejmě také narážíme, navzájem se štveme naší umanutostí a nedostatkem času jeden na druhého. O to více si ale vážíme společných klidných chvilek. Je pravdou, že díky tomu, že oba děláme stejný sport, spolu můžeme trávit hodně času. A to je ve vztahu velmi důležité. Avšak tento čas není nikterak romantický a nedá se říci, že se zcela věnujeme jeden druhému. Spíše máme v hlavě samotný závod, trénink a tu dřinu, co nás čeká. Paradoxně pak nezbývá tolik času být spolu jen v poklidu někde doma u sklenky vína a pěkného filmu. Věřím, že toho si ale ještě dostatek užijeme v důchodu!"


 

 

Jak vypadá tvůj současný triatlonový trénink v přípravné, předsezónní fází?

 

"Od začátku listopadu trénuji nově pod skvělým trenérem a závodníkem Karlem Zadákem. Společně jsme navázali oboustranně výhodnou spolupráci, takže funguji částečně i jako jeho sparing v jeho vlastním tréninku. Karel mi dost otevřel oči a jednoduše řečeno mi překopal celý trénink, máme navíc za sebou již jeden společný víkendový kemp, kde jsme mimo jiné za 4 dny naběhali 80 km. Několik kempů ještě chystáme, a i nezbytné soustředění v teple. Pro nadcházející sezónu mám velké plány, tak je potřeba makat. Uvidíme, co tělo vydrží." 

Kolik máš v současné době svěřenců a jak vypadá vaše spolupráce?

 

"Nyní trénuji 7 svěřenců a mám v plánu přibrat maximálně ještě dva, abych se všem mohl věnovat na 101%. Nejsem zastáncem neosobního přístupu a kopírování tréninků. Snažím se každému svěřenci vytvořit plán na míru a minimálně jednou týdně se s každým vidět na tréninku. Zatím se mi to celkem daří plnit i přes moje vlastní tréninky a práci, jen škoda že každý den nemá alespoň 30 hodin!..

Jinak s Karlem Zadákem plánujeme pro naše svěřence několik soustředění a společných setkání, naše dvě skupinky se nám již daří propojovat a síla skupiny je zde ještě o to více markantní. Celé mi to dává smysl a to je to hlavní!"

 

Letos jsi závodil v dresu Triexpertu. Jaké máš podmínky v tomto týmu?

 

"Triexpertu a všem okolo tohoto klubu patří velké díky za uplynulou sezónu. Myslím, že se zde vytvořila skvělá parta. Zázemí a podmínky mám nadstandardní na to, že jsem stále takový výkonnostní hobík. Těžko bych hledal nějaký silnější a vhodnější tým pro moje cíle v následující sezóně. Pro mě bylo důležité i to, že jsem jim mohl pomáhat ve vedení tréninků pro úplné začátečníky, kde jsem poznal nové lidi, kteří mě nabili pozitivní energií do další dřiny!" 

Jak budeš trávit Vánoce?

 

"S Terkou si dáme dárky 22.12. Pak hned jedu za sestrou, která má dva synky (4 a 6 let), takže se vše bude točit kolem nich. Já to vždy střídám, jeden rok jsem na Vánoce s Terkou a její rodinou a na Silvestra se sestrou a další rok naopak. Každý rok to má své specifické kouzlo. Tento rok se tedy těším na to nefalšované dětské štěstí, které já již normálně nepociťuji."

 

Na co se těšíš v sezóně 2019?

 

"Především na to, že budu dělat smysluplné věci, které mě naplňují. Uvidím, jak se moji svěřenci zlepšují a budu tak moci mít s kým sdílet i nějaké své vlastní dílčí úspěchy, které jsem si pro nadcházející sezónu naordinoval. Cíle to nejsou malé, tak uvidíme, zda se mi povede je naplnit. Všem přeji příjemné svátky s vašimi nejbližšími, bujarého Silvestra a úspěchy nabitý nový rok."

 


Hodnocení:
Přečteno 1497x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.