Tomáš Řenč vyhrál Ford Czechman Tour a chystá se na IM Barcelona
Duatlonem v Příbrami skončil letošní ročník Českého poháru v dlouhém triatlonu. Jak se ti v posledním závodě dařilo a jak sis ho užil?
Netušil jsem, že si v Příbrami sáhnu na dno sil, abych udělal kvalitní výsledek. Od začátku závodu to nebylo lehké, když jsem prvních 5 km musel podřizovat své tempo soupeřům, abych se udržel vpředu. Kupodivu se nás držel můj největší soupeř Karel Zadák, který po nasednutí na kolo za to během pár vteřin vzal natolik, že jsem se ani nestačil rozkoukat. Vytvořili jsme dvojici s Pavlem Petráskem, se kterým jsem dojel do druhého depa. Při závěrečném běhu jsem zkusil běžet, co to jde, i za cenu toho, že bych se nikam neposunul. Bral jsem to jako kvalitní přípravu na poslední závod sezóny. Nakonec z toho bylo 2. místo a nejrychlejší běh. Takže spokojený jsem a závod jsem si užil, dodal mi pár dalších cenných zkušeností.
Stal ses celkovým vítězem ČP, což bylo jasné už před posledním startem. Kam řadíš tento úspěch a co dalšího se ti během sezony vydařilo?
Tento úspěch řadím k těm největším, byl to můj letošní cíl, který se mi splnil celkem hladce. Letos jsem poznal zase pár krásných míst České republiky, kam se rád znovu podívám. Nejvíc mě překvapilo vítězství na Czechmanovi, kterého si vážím nejvíc, protože jsem to vůbec nečekal. Cením si i vítězství na Moraviamanu a Slovakmanu. Sice jsem je očekával, ale v závodě se může stát cokoliv, tak jsem moc rád, že se to povedlo.
Čeká tě ještě start na Ironmanu v Barceloně. Bude to pro tebe poslední a zároveň nejdůležitější závod? Proč sis zvolil právě ten a s jakým cílem do Španělska odcestuješ?
Ano, k Barceloně směřuje celá má letošní sezóna a věřím, že tam ukážu své maximum, které jsem ještě nikdy v celém Ironmanu nepředvedl. Zvolil jsem termín na konci sezóny, protože v tu dobu se mi dlouhá léta daří podávat nejlepší výkony. Líbil se mi i profil cyklistiky, který je rovinatý, protože jsem tempař a neumím střídat intenzitu na kole, bere mi to hodně sil. Cílem je vítězství, což by mi zaručilo účast na havajském mistrovství světa v profesionálech.
O triatlonistech se říká, že se závodem prakticky „projí“. Jak to máš s výživou? Na co jsi zvyklý před závodem, během něj a po něm?
Mám to také tak, žádný triatlonista nesmí podcenit stravování během závodu a musí si hlídat pravidelný příjem energie. Před závodem jsem zvyklý do dvou hodin jíst, do hodiny pít a půl hodiny před startem si vzít předstartovní želé Enervit PRE Sport. V průběhu závodu pak už jen iontový nápoj a gely Enervit s vodou, na běhu navíc colu. V cíli už zase doplňuji zpátky energii regeneračním nápojem Enervit R2 Sport a vším, co pořadatelé připravili v pozávodním občerstvení. Jinak můj každodenní jídelníček není žádná věda, protože sním skoro vše. Ale snažím se, aby byla má strava pestrá a tělo tak mělo dostatek všeho.
Máš určitě nějaké preference i v tréninku. Co je pro tebe v přípravě zásadní a čemu se nejvíc věnuješ?
Mojí zásadou je, že pokud sportovec chce být rychlý, musí umět být i pomalý. Jsem v tréninku velký perfekcionista – co mi trenér napíše v tréninku, to vždy musím splnit na 100 procent.
Dá se směrem k závěrečnému závodu sezony forma ještě vyšperkovat? Jak vypadají a budou vypadat tři týdny mezi příbramským duatlonem a startem ve Španělsku?
Věřím, že to jde. Proto tomu dávám maximum a nenechávám nic náhodě. Týden po duatlonu je ještě tréninkově náročnější, hlavně co se týká objemu. Dva týdny před závodem už jen pár svižných tréninků a pak věřit, že prodám své maximum!