Chtěl jsem rozhodnout na začátku cyklistiky a vyšlo to, říká Karel Zadák

19.09.2018 -
Nestárnoucí Karel Zadák v dresu Triexpert Milt Racing Team má za sebou další skvělou sezonu. V celkovém bodování seriálu Ford Czechman Tour bere bronz a v Xterra závodech světové úrovně se vešel do Top Ten. V sobotu opanoval Klasik Duatlon Příbram. Jak hodnotí sezonu, jak se venuje svým svěřencům a co plánuje pro příští rok?

Jak jsi pojal přípravu na poslední seriálový závod Duatlon Klasik Příbram, kde jsi nenašel přemožitele?

Příprava byla už taková hodně šizená, protože já i mé tělo vědělo, že Příbram je můj poslední závod letošní sezóny, a tak se už moc nechtělo. Po Pilmanovi jsem přípravu okořenil špetkou objemu a poctivé intenzity..

Vloni tě zbrzdil defekt, letos už to vyšlo bez komplikací. Co říkáš na svůj předvedený výkon?

S výkonem jsem maximálně spokojen. Na to, co jsem odtrénoval jsem zajet lépe asi nemohl.

S jakou taktikou jsi šel do závodu? Vyšlo to na jedničku?

Do závodu jsem šel s jasnou taktikou rozhodnout závod v první části cyklistiky, a to se podařilo. V prvním běhu jsem si hlídal čelo závodu, aby mě moc neuteklo a hned po nasednutí na kolo jsem za to vzal a vyšlo to. Druhý běh jsem si už jen pohlídal a velmi unaven, ale šťasten dorazil do cíle.

Toto vítězství tě vyneslo na bronzový stupeň v celkovém bodování seriálu Ford Czechman Tour. Jsi spokojen?

Na začátku sezóny jsem si dal cíl umístit se v top 3. Takže jsem spokojen.

Závodíš v barvách Triexpert Race Milt Team. Jaké máš podmínky?

U TRIEXPERT MILT RACING TEAMU mám tak nějak vše, co k závodění a tréninku potřebuji. Základ je triatlonový závodní speciál QUINTANA ROO, který sedlám už třetí sezónu a popravdě patří k těm nejlepším kozám na kterých jsem kdy jezdil. Bez běžeckých bot HOKA ONE ONE si již nedokážu trénink ani závody představit. Pro letošek máme nové, skvěle vychytané, triatlonové kombinézy od firmy DESOTO. Můžu jen doporučit. Samozřejmostí je výhodnější nakupování v celé síti Triexpert. Hlavně je tu skvělá parta, která se každým rokem rozrůstá!

Pojďme trochu zabilancovat. Co se letos nejvíc povedlo, kde převládalo zklamání?

Sezóna měla světlé chvilky ale i ty horší. Určitě největší zklamaní bylo 4.místo na Krušnomanovi, kde mi závod vůbec nevyšel. Nejvíce spokojený jsem s tím, že jsem se hecnul a vrátil se zpět k xteře. Xterra je prostě nejhezčí odnož triatlonu a letos jsem si opět uvědomil, proč jsem se podstatnou část kariery věnoval tomuto sportu. Odjel jsem světový pohár v Prachaticích a ME v Žitavě. Oba závody se vydařily nad očekávání a ty mě udělaly největší radost. Doporučuji každému si tuto disciplínu vyzkoušet. Spousty závodníků se obává horského kola, ale zcela zbytečně, protože tratě jsou přizpůsobeny i amatérům, které nemají žádné velké zkušenosti s MTB.

Oproti minulým sezonám jsi letos závodil výhradně na tuzemských podnicích. Proč?

Letos jsem to tak měl v plánu, že odjedu ČP v dlouhém triatlonu. Zahraniční závody v sérii Ironman na polovičních tratích a xterry mám v plánu na příští rok.

Daří se ti úspěšně kloubit terénní a silniční triatlon. Jak koncipuješ trénink?

Půlka a xterra mají k sobě, ač to tak moc nevypadá, velmi blízko. Pokud chci kvalitně odzávodit půlku, tak si to bez přípravy na MTB nedokážu představit a naopak. Pro xterru je třeba najezdit i nějaký ten objem, který získám na polovičních distancích. Myslím, že toto je takové mé malé tajemství, proč se mi stále v těchto dvou disciplínách tak nějak daří, ale určitě mám blíž k xteře.

Jaký máš recept k tvé sportovní dlouhověkosti a stabilitě skvělé formy?

Jsou to odtrénované roky a spousty zkušeností.

Pod svými trenérskými křídly máš několik svěřenců. Jak vypadá vaše spolupráce? Mohou se ještě zájemci přihlásit?

Před pár lety jsem se začal věnovat přípravě začátečníků i pokročilým sportovcům v přípravě na svůj první triatlon. Po chvíli jsem zjistil, že toto je cesta, kterou se chci vydat. Naplňuje mě s každým jednotlivě pracovat a sledovat jejich postupné pokroky ve výkonnosti. Spolupráce funguje téměř na denní bázi formou konzultací i osobním tréninkem v roli vodiče a sparinga. Snažím se předat svěřencům maximum svých zkušeností od výživy až po taktické rady v závodě. Každý je individualita a potřebuje svoji cestu, která ho dovede k jeho vytouženému cíli. Přihlásit se může kdokoliv, kdo má rád výzvy stejně jako já..

Letošní triatlonová sezona je u konce. Říkal jsi, že cítíš únavu. Jak budeš odpočívat?

Odpočinek budu trávit aktivně s rodinou, kterou v průběhu sezóny zanedbávám a dohnat všechny večírky, které jsem zameškal.

Čeho bys v triatlonu ještě rád dosáhl?

Můj cíl je jasný, v příštím roce vyhrát ve své kategorii MS v půlce v sérii Ironman, které se koná ve francouzském Nice a to stejné v xteře na hawajském ostrově Maui.

Vedeš svoje děti k triatlonu?

Mé děti se zatím triatlonu nevěnují, máme doma tenistu, fotbalistu, gymnastku, plavkyni, atletku, ale triatleta tam zatím nevidím..

Podzimní období si triatlonisti zpestřují běžeckými závody. Máš to v plánu?

Ano. V rámci posezonního klidu si zaběhnu největší brněnský běžecký závod Vokolo Príglu s mými teamovými parťáky.

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1343x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně