Po obrátce na kole jsem potěšeně sledoval svůj náskok, říká Honza Šneberger

24.05.2018 -
Rokycanský triatlonista dal před Krušnomanem přednost "půlce" Ocean Lava Montenegro, kde se mu parádně zadařilo. Na medailovém podiu tří Honzů vystoupal na stupínek nejvyšší a s téměř čtyřminutovým náskokem se radoval z cenného triumfu. Jak prožil vítězný závod a které starty ho čekají v nejbližší době? Více v rozhovoru

Minulý víkend jsi triumfoval v závodě Ocean Lava Montenegro na halfironmanské distanci. Na medailovém podiu jste se sešli tři Honzové z Čech. Jaké dojmy si odvážíš z černohorského Kotoru?

S odstupem času se vytrácí dojmy negativní- pár jich bylo a zůstávají jen pozitivní- těch bylo o něco víc. Černá Hora prozatím stále zůstává Černou Horou, je to východ Evropy a je třeba se tam podle toho také chovat. Na nějaké větší cyklistické výlety to není, silnice k tomu nejsou uzpůsobené (zúžené a bez krajnic) a řidiči neví co si s těmi podivně oblečenými lidmi na šlapacích strojích počít. Kompletní uzavření tratě je nutností. Krajina kolem Kotoru je ovšem luxusní a stejně jako samotné město stojí za návštěvu. V zálivu se střídají gigantické výletní lodě a místní jsou navyklí na nápor turistů. Celý závod tak zapadne do okolního ruchu a nepůsobí nepatřičně.

Jak se závod vyvíjel?

Do vody jsme se hromadně vrhli už v 7:00 a začali rychle ukrajovat ze dvou plaveckých okruhů. Z mého pohledu žádný problém, na první bójce rozdělené pozice a do druhého okruhu už pádluji rukama sám za sebe. V dohledu dva tři osamocení plavci v dálce přede mnou a pár kusů za mnou, včetně obou zbylých medailových Honzů. Z vody vylézám na 4. místě za 25:50, což mě potěšilo a hodně nabudilo. Do depa bylo třeba zdolat nepříjemných cca 400m po asfaltu, pak už jen popadnout kolo a vyrazit na dvouokruhovou cyklistiku. Od začátku jsem se v sedle cítil velmi dobře a čelo závodu jsem ve vysokém tempu dorazil zhruba na 40. km. Za vedoucím borcem došlo na krátkou siestu s gurmánským zájezdem do krmítka a opět nezbývalo než do toho za doprovodu pořadatelské motorky naplno šlápnout a nedat nyní druhému ani „čuchnout“. Po poslední obrátce někde na 60. km jsem už jen potěšeně sledoval narůstající náskok na pronásledovatele, v dohledu se držel jen jeden z Chorvatů a Honza Oppolzer. Honza Jakubíček a další už ztráceli víc a víc. Překvapivě jsem bez větších obtíží držel téměř konstantní tempo (cca 4w/kg!) až do druhého depa a závod tak víceméně rozhodl. V depu druhý Chorvat ztrácel cca 3 minuty (ztráta 1 minuty na plavání a 2 minuty na kole), Honza Oppolzer cca 5 minut a Honza Jakubíček cca 7 minut. Ani po sesednutí z kola se nedostavily potíže a osamoceně jsem vlétl na dvouokruhový běh. Nebylo kam spěchat a tempo jsem raději nehrotil, kontroloval tepy a začínal přemýšlet, jestli to dneska opravdu všechno klapne. Na první obrátce ještě pohrozil celkem dobře vypadající a mírně se blížící Chorvat, který ovšem záhy odpadl a pustil před sebe všechny další Honzy v pořadí. Kluci sice dokázali ze ztráty pár minut odkrojit, ale náskok zůstával stále velmi komfortní, cca 3,5 minuty- tedy dost prostoru na pořádné vychutnání ovací a celé cílové rovinky.


Co říkáš na medailové podium tří Honzů?

Celkově se dá říct, že závod nebyl v mužské kategorii nijak hvězdně obsazen a papírově se taková situace čekat dala. Leda by se mezi nás vetřel někdo z rychlých neznámých. To se ale nestalo a Honzové celý podnik ovládli.


Jaká byla trať, organizace a atmosféra?

Plavání v čisté, ale místy poměrně dost ledové slané vodě. Nepříjemně dlouhý přeběh do depa. Hezká cyklistická trať na většinou slušném asfaltu podél pobřeží se dvěma ostřejšími kopci, které se vyjížděly dvakrát z obou stran- tedy 8x. Běh po asfaltu kompletně rovinatý, v hezkém prostředí a po nábřeží. Vzdálenosti poctivé, pouze trať běhu byla o nějakých 400m zkrácena (zřejmě tedy kompenzace za dlouhé depo). Organizačně těžko cokoli vytýkat, leckteré větší mezinárodní podniky by se mohly v ledasčem poučit. Atmosféra odpovídající, směrem do centra města lepší a lepší. Závod sledovalo mnoho lidí, včetně náhodných kolemjdoucích a v cíli kamery, fotografové, místní celebrity, apod. Zkrátka velká sláva jak se patří. Zázemí po doběhu také bez chyby. 

Jak jsi spokojen s předsezónní přípravou? Co jsi vylepšil?

Příprava byla ideální. Jen minimální servisní odstávky těla, které spíše napomohly lepší regeneraci, než že by uškodily. S trenérem (Tomáš Ekl) jsme se přes zimu stejně jako loni zaměřili především na běh a pocitově i výsledkově se zdá, že k nějakému zlepšení snad i došlo. Objemově to v posledních dvou letech nepřeháníme, ubyla „vata“ a soustředíme se na dobře načasovanou kvalitu. Ke zlepšení došlo i ve vodě- přes relativně mizerné plavecké objemy. Opět to připisuji na vrub lepšímu načasování zásadních plaveckých tréninků směrem k závodům. Cyklistika pro mě přes zimu neexistuje, první kilometry se najíždí na soustředění a pak už doma s lepším počasím. A zatím to jezdí zdá se celkem dobře. Další přínos celkové výkonnosti vidím v nové domácí posilovně, kterou ovšem nevyužívám tak jak bych měl a kde mě moje zodpovědnější polovička trápí všemožnými i nemožnými cviky, které na první pohled vypadají jednoduše, ale nejsou.

Zdravotně je vše ok?

Až na drobné bolístky všechno ok, momentálně mě nic neomezuje ani při plném výkonu.

Co říkáš na výsledek své ženy Lucie?

V Kotoru se v ženském závodě na čele sešla slušná konkurence a nebylo jednoduché se prosadit mezi první tři holky. Na Lucku zbylo celkové 4. místo, ale výkon podala velmi dobrý, tuším v osobním maximu na půlce. Čas hezký, ale s umístěním samozřejmě moc spokojena nebyla. Moje žena je velmi soutěživá. A já jsem s jejími výkony spokojený tím víc, čím víc je s nimi spokojená ona sama.


Jak vypadá tvůj letošní závodní diář?

V neděli se chystáme na tradiční bezhákový otvírák do Poděbrad, týden na to zamíříme do Šamorína, kde si střihnu Challenge „mistrovství světa“, další týden Moritzburg (ale pouze OH trať), dva týdny na to mistrovský Moraviaman (jak jinak) a v červenci Pálavská půlka. Na závěr první části sezóny jsem se pro zpestření přihlásil na obnovený terénní závod na Šumavě (Xterra Prachatice). Druhá půlka sezóny je nejasná, s Luckou budeme dál plánovat až podle úrovně momentální motivace a výkonnosti.

V termínu domácího Czechmana se jede druhý ročník světového šampionátu Challenge ve slovenském luxusním resortu X-bionic Šamorín, kde budeš na startu. Jaký máš cíl a ambice?

Do Šamorína jedu pro umístění v první trojici mojí věkové kategorie. Závod si nejlépe užiji, když zajedu dobrý výsledek. Zážitků z pouhé účasti už mám víc než dost…ale samozřejmě se těším i na světové triatlonové formáty typu Sanderse, Kienleho a spol. To je vždycky radost pozorovat takové ikony v akci.


Chyběl jsi na oblíbeném Krušnomanovi, co říkáš na podium Kočař, Soukup, Slatinský?

Určitě bych si nevsadil na skvělé třetí místo nezničitelného Lukáše Slatinských…a tak jako mnozí, viděl jsem na prvním místě Karla Zadáka a nevěřil jsem, že bude někdo schopný udržet jeho standardně zdrcující silové cyklistické tempo. Zřejmě nebyl v úplně ideálním rozpoložení…ale je dobré vědět, že je k poražení i bez zdravotních obtíží nebo technického defektu.

Potkáváme se na běžeckých závodech Brdského poháru. Co říkáš na tento seriál?

Závodů je v poháru spousta a pravidelně se tam schází známá sestava lidí- záruka zábavy. Beru to jako zpestření přípravy, většinou se na závod s Luckou dopravíme na kole a samotný běh pojmeme jako tempový přechod. Celodenní kvalitní trénink uteče jako voda a nemusím se přemáhat k tempovému tréninku někde doma a o samotě.

Hodnocení:
Přečteno 1113x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.