Těším se, až nebudu odhánět formu a prodám ji na závodech, říká Jan Čelůstka

15.02.2018 -
Český triatlonový reprezentant v olympijském triatlonu Jan Čelůstka z KONRAD TOOLS TEAM hodnotí loňskou sezonu na 50%. V této době se připravuje na soustředění v teplých krajích a jak říká, najížděním objemů úspěšně odhání formu. První závod ho čeká na EP Gran Canaria. Více v rozhovoru

Pojďme nejdřív trochu rekapitulovat. Jak hodnotíš své výsledky v loňské sezoně? V rámci tuzemského poháru Czechtriseries jsi zvítězil v celkovém bodování před Frantou Kubínkem..

Rok 2017 byl úspěšný tak na 50%. Když jsem se rozhodl, že zůstanu u OH triatlonu, tak jsem si řekl, že to musím posunout. Jezdit další čtyři roky stejně, mě nijak nemotivuje. Proto jsem zkoušel v tréninku pár nových věcí. Něco vyšlo, něco byla u mě slepá cesta. Zklamaný jsem tak z výsledků v první půlce sezóny, které padly za oběť experimentům. Druhá část byla lepší a z toho se musím odrazit do 2018.

Které zážitky ze závodů se ti nejvíc vryly?

Byl jsem třeba na Floridě, kam jsem letěl kvůli triatlonu na OH distancích a nakonec jel sprint duatlon, MS v triatlonu (spíše v kryathlonu) v Rotterdamu nebo na okruhu F1 v Abu Dhabí, kde jsem ovšem byl spíš za želvu..Žádná velká exotika. Konec sezóny tradičně na asijských SP.


Díky triatlonu máš možnost navštívit zajímavé destinace. Který závod tě vloni nejvíc zaujal a čím?

Pokud je otázka na rok 2017, tak okruh F1 v Abu Dhabí. V televizi ty formule vypadají, že jezdí  po úplné rovině, ale na kole to jsou kopce jak krá.. Na první závod v sezóně to byla pěkná poprava.

Se slovenskou reprezentantkou Romanou Gajdošovou tvoříte známý triatlonový pár. V několika závodech s konkurencí světové úrovně zajela velmi kvalitní umístění a mezi ženami v domácím poháru dominovala. Co říkáš na její loňské výsledky?

Pro mě to nebylo žádné extra překvapení. Viděl jsem, jak se lepší v tréninku, kolik tomu dává úsilí a energie a výsledky tak přijít musely. Byla jen otázka kdy.

Jak dlouho se věnuješ profi triatlonu?

Záleží, co je bráno jako profi triatlon. Triatlon dělám 13 let, z toho 9 let mě to živí a cca 6 let mám profesionální přístup.


Blíží se konec přípravné „zimní“ fáze a na dveře klepou první závody Světové série. Jak vypadá tvůj současný trénink? Jak se cítíš?

V lednu jsem byl tři týdny na Lanzarote s atlety. Momentálně jsem s reprezentací 14 dní na Gran Canarii. V březnu pojedeme ještě jednou a součástí už bude i první závod Evropského poháru. Zatím je vše hlavně o objemu a pomalu přidávám silové věci. Formu zatím úspěšné odháním právě objemem, má ještě dost času.

Co máš v úvodu svého závodního kalendáře 2018?

Jak už jsem psal, začnu EP na Gran Canarii a cestou domů EP v Portugalsku. Na konci dubna se rozzávodit na supersprintu v Bratislavě a první velký závod WTS v Japonsku.

Kde budeš mít závodní vrchol, kam budeš směřovat vrcholnou formu?

Jednoznačně SP v Karlových Varech, kde se chci dostat do první osmičky.

Tvůj reprezentační kolega Přemysl Švarc úspěšně přesedlal na halfironmanskou distanci. I ty jsi to vloni zvažoval. Jak to letos bude?

To se rozhodne až v průběhu sezóny. Je to otázka výsledků a taky materiálu, kde mám nějaké povinnosti.

Na co se nejvíc těšíš?

Až nebudu muset odhánět formu a prodám ji na závodech..Taky finále WTS v Austrálii bude určitě větší zážitek než „pořadatelský hnoják“ v zamrzlém Rotterdamu.


Hodnocení:
Přečteno 1968x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár