Sport mi hodně chyběl. Jsem rád, že se můžu dnes triatlonu věnovat naplno, říká Lukáš Pazdera

21.12.2017 -
Lukáš se od dětství věnoval atletice, v chůzi získal několik cenných úspěchů na mezinárodní scéně. Na juniorském světovém šampionátu v běhu do vrchu bral bronz v týmové soutěži. Po devíti letech, kdy si dal od sportu pauzu, se letos vrátil do kolotoče triatlonových závodů a kvalitní výkonnost potvrdil první dvacítkou v celkovém pořadí Ford Czechman Tour. Pro triatlon se nadchnul, v zimní přípravě poctivě pracuje a těší se na nabitou sezonu 2018. Více v rozhovoru

Přes která sportovní odvětví vedla tvoje cesta, než jsi zakotvil u triatlonu? 

Od dětství jsem se věnoval atletice. Převážně středním tratím, postupně jsem se dostal v juniorských letech až ke sportovní chůzi. 

Které medaile a úspěchu si nejvíc považuješ? 

Nejvíce si cením bronzové medaile z týmové soutěže na Mistrovství světa juniorů v běhu do vrchu na Novém Zélandu. Osobním rekordem na 50 km chůze v čase 4:11 jsem byl devátý v Evropě do 23 let. Asi nejhodnotnější výkon byl pro mě maraton za 2:35, který jsem zaběhl ve 22 letech jako svůj první maraton. Ve stejném roce jsem zkusil svůj první a na dlouhou dobu poslední dlouhý triatlon a vyhrál svou věkovou kategorii. 


Triatlon sis otestoval už před deseti lety, pak přišla celkem dlouhá pauza, kdy o tobě ve sportovních kruzích nebylo ani vidu ani slechu. Co se stalo a co tě přivedlo zpátky do závodního kolotoče? 

Když řeknu, že jsem se věnoval studiu a práci, tak je to pravda, ale takhle dlouhá sportovní pauza měla hlubší důvod. Bylo to hodně náročné období a jsem rád, že je za mnou. Celých devět let jsem se snažil ke sportu vrátit, občas jsem zašel na menší běžecký závod nebo triatlon. Sport mi hodně chyběl, ale chtělo to asi svůj čas, abych se k němu mohl vrátit a věnovat se mu naplno. 

Po tak dlouhé pauze nebyl pro tvé tělo návrat úplně snadný. Co nebo kdo ti v něm pomohl? 

Návrat byl postupný. Poznal jsem přítelkyni, která mi svým nadšením ke sportu ukázala jinou stránku sportu. Začali jsme společně běhat, přidávaly se další a další závody a postupně se zlepšovala i má výkonnost. Loni jsem zkusil dva triatlony a bylo rozhodnuto. Triatlon mě ohromně baví. Je to nádherný sport, pro který jsem se nadchnul. 

Letos už jsi do toho šel na plné obrátky. V rámci poháru Ford Czechman Tour jsi absolvoval 4 závody a v celkovém pořadí mezi muži ti patří kvalitní 15.příčka, těsně za Lukášem Polanem či Ondrou Teplým. Kromě toho jsi závodil i v zahraničí. Jak hodnotíš své výkony? 

Letošní sezóna se mi vydařila. Nebyly to na pohled žádné oslnivé časy, ale opravdu jsem si užil každý závod, na který jsem nastoupil (Krušnoman, Czechman, Moraviaman, Pálavarace, Ford Challenge Tri Prague, IM 70.3 Zell am See, Klasik Duatlon Příbram a Winterman). Začalo to vše na Czechmanu. Bohužel jsem neměl triatlonovou přípravu, pouze jsem přes zimu a jaro běhal. V té době jsem ještě studoval doktorandské studium a sám trénoval několik klientů, s prací to nešlo časově skloubit dohromady. Od Czechmana jsem si řekl, že triatlon je to, čemu se chci věnovat, co mě baví a naplňuje. Začal jsem tedy s tréninkem a objel další závody. V letošním roce jsem si zaběhl na všech tratích osobní rekordy kromě maratonu (16:21 na 5 km, 33:20 na 10 km, 1:15 půlmaraton, 2:40 maraton). Potěšil mě i výsledek na Moraviamanu, kde jsem i přes pomalejší maraton zajel pod 10 hodin (9:52). Povedl se mi závod na Pálavě, kde jsem zajel na své poměry dobré kolo za 2:21 a běžel za 1:24, škoda, že tam bylo zkrácené plavání. 


Prozradíš na sebe, kde jsou tvé momentální rezervy, na kterých budeš v přípravě pracovat? 

Rezervy mám ve všech disciplínách obrovské. Největší v plavání, které jsem nikdy pořádně netrénoval a kolo, kde jsem najel včetně závodních kilometrů jen necelé 3.000 km. Určitě budu pracovat na tom, aby se posunul i běh. 

Překvapilo mě, že už máš hotový kompletní závodní diář na sezonu 2018. Podle čeho si je volíš? Kde budeš startovat? 

Závody si vybírám podle místa, kde se konají, mám rád hezkou přírodu. Zatím jsem byl v zahraničí jen na půlce v Zell am See, byl jsem fandit klukům na IM Klagenfurt a prostředí v horách se mi hodně líbí. Závodím rád i v Čechách. Rád plánuji, tak mám sezónu 2018 naplánovanou už od léta. Rád bych zaběhl rychlý půlmaraton na MČR v Pardubicích, vrcholem pro mě bude dlouhý triatlon v Klagenfurtu, opět se chystám na půlku do Zell am See a v září bych si rád zaběhl osobní rekord na maratonu v Berlíně. 

Jako třešničku na dortu konce sezony sis střihnul extrémního Wintermana, který patří mezi nejtěžší ironmanské závody, nejen u nás. I ostřílený Petr Vabroušek si to tam pěkně prásknul. Jaké máš dojmy z tohoto závodu, který končí u paty ještědského vysílače? 

Tento závod se mi neskutečně líbil. Finišoval jsem na 5. místě ve výsledném čase 11:37. Opravdu to byl zatím nejkrásnější závod, který jsem absolvoval - trasy, atmosféra, organizace, myšlenka závodu, nadšení organizátorů, mix emocí od zoufalství po euforii, překonání sám sebe a v první řadě úžasný podpůrný tým. Na příští rok jsem již opět registrovaný, chci se vrátit připravený a vylepšit letošní výsledek. 


Na tomto závodě byla nedílnou součástí úspěchu tvoje přítelkyně, která ti dělala support a jezdíte spolu i na další závody. Jak to vnímáš? 

Morální podporu mám tu nejlepší, kterou si mohu přát. Přítelkyně je po vážné nemoci a má mnoho zdravotních omezení, a tak vlastně závodním pro nás pro oba. Je mi obrovskou oporou. Když vidím, její pozitivní přístup k životu a co vše musela překonat, hodně mě to motivuje. 

Popsal bys, jak vypadá tvůj současný trénink v přípravném zimním období? 

Po Wintermanu jsem si dal dva týdny volnější a od té doby trénuji dvoufázově. Sestavil jsem si tréninkový přípravný plán až do vrcholu příští sezóny - IM Klagenfurt na začátku července. Chodím teď plavat minimálně 5x týdně a s plaváním mi pomáhá Honza Jakubíček. Běh a kolo si píšu sám. Závodím za TT Příbram. Převážnou část tréninků chodím sám, ale pravidelně se potkávám ráno na dráze s přáteli z běžeckého klubu, je to dobré zpestření. Chci se hlavně soustředit na plavání. Zimu tedy strávím v bazénu, ale určitě chci také hodně zapracovat na kole. Zjistil jsem, že mě baví kolo snad ještě víc než běh. 

Potkali jsme se během podzimu na několika krosových běžeckých závodech. Co tě na těchto akcích baví? Na které se ještě chystáš?                    

Běžecké závody mě moc baví, líbí se mi atmosféra menších tradičních závodů, rád se potkávám s kamarády okolo běhání. A možná se v tréninku sám nedonutím běžet v takové intenzitě jako při závodě, proto je tak často zařazuji. Většinu menších závodů chodím z plného tréninku. Třeba včera jsem běžel Vánoční běh okolo Boleváku. Šel jsem půlmaraton za 1:19 na tepy, v tréninku bych si sám takový tempový běh nedal, ale v závodě to jde samo. Určitě nevynechám své oblíbené běžecké závody (Silvestrovský běh v Poděbradech, Novoroční běh v Počernicích, Zimní běh na Blaník a další). 


Kdo v tomto sportu je tvým vzorem? Tvůj triatlonový sen? 

Nemám jeden vzor, rád sleduji Jana Frodena, mám rád Sebiho Kienleho a teď hodně sleduji trénink Lionela Sanderse, který na svém blogu popisuje své tréninkové metody, tam teď trávím hodně času. Celkově si rád hledám informace o tréninku ze zahraničních zdrojů, skládám si z toho pro sebe důležité a zajímavé informace. A můj sen? Podívat se díky triatlonu na hezká místa po světě a zjistit, kde jsou fyzické limity mého těla. 

Který moment z triatlonového světa v roce 2017 tě nejvíc zaujal? 

Na světové scéně mě nejvíce zaujal určitě boj o světového šampiona na Havaji. Akorát jsem vstával na start Wintermana, když jsem si zapnul Havaj a sledoval, jak Patrik předbíhá Lionela. Když teď sleduji trénink Lionela Sanderse,  jak se právě během tréninků na trenažéru dívá na fotku situace, kdy mu rychlonohý Němec bere havajský triumf… 

Co bys popřál všem triatlonistům do další sezony? 

Popřál bych určitě zdraví všem triatlonistům a jejich blízkým, protože nic důležitějšího není. A také ať se jim příští sezóna povede podle jejich představ a triatlonem se hlavně baví. Prostě ať mají krásný celý rok 2018.

 

Hodnocení:
Přečteno 1917x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl