Na start jsem šla s velkým respektem, říká Helena Kotopulu, vítězka CZECHMANA

7.06.2017 -
Svěřenkyně Petra Vabrouška začala s triatlonem teprve nedávno a vloni se kvalifikovala na IM Hawaii 2017. V sobotu nenašla přemožitelku mezi silnou konkurencí na Czechmanovi. O tom, jak se chystala na závod, s čím se během něj potýkala a kdy začala věřit ve své vítězství, jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

Jak probíhala tvoje příprava na Czechmana? 

Na Czechmana jsem se připravovala pod vedením trenéra Petra Vabrouška. Po posezónní pauze a nuceném odpočinku kvůli úrazu kotníku jsem začala od ledna pozvolna běhat. Přes zimu jsem se hodně věnovala plavání, které se mi bohužel nepodařilo na Czechmanovi prodat. 

Proč jsi zvolila start na tomto závodě? 

Závod jsme vybrali, protože bych letos chtěla zkusit odzávodit celý Český pohár, a navíc mě lákal už loni a chtěla jsem ho jet jako svůj první dlouhý triatlon ještě bez trenéra, ale byl už plně obsazený, a tak jsem musela vletět hned do dlouhého o měsíc později na Moraviamanovi. I letos jsem tento závod pojala jako dobrou přípravu na blížícího se Moraviamana. 

S jakou ambicí jsi šla do závodu? 

Do závodu jsem šla s cílem posunout trochu čas na „půlce“ a zjistit, jak jsem na tom. Také se pokusit umístit v popředí, což se podařilo. Před každým závodem jsem hodně, ale opravdu hodně nervozní a nejistá. Je to dlouhý závod, na kterém se může stát cokoliv, a je jedno, jak je natrénováno, takže určitě i tentokrát jsem šla na start s velikým respektem. 

Pojďme k samotnému závodu. Jak se ti povedla úvodní plavecká část (čas 31:43)? 

Při plavání  se mi bohužel nepodařilo prodrat se přes masu závodníků. Zůstala jsem mezi nimi uvězněná, až po červenou bojku. Pak se to trochu roztrhalo, a zhruba po 1 km jsem mohla zrychlit. I tak jsem věděla, že už je to průšvih a určitě je mnoho závodnic přede mnou. Přesný počet jsem nevěděla, a i když mi manžel poctivě každý závod hlásí, jaké je pořadí, tentokrát mlčel..Tak jsem si říkala, že je to asi hodně zlé. V depu jsem strávila delší čas, než bylo nutné a ze snahy, co nejrychleji sundat neopren se mi vůbec nedařilo a ztvrdla jsem tam přes 3 minuty. Z depa jsem vybíhala celá od listí a prachu, jako bych si tam na chvilku poležela.. 

Během cyklistické části se ti dařilo se postupně prokousávat kupředu (2:28:11).. 

Ano. Na kole jsem se snažila uhánět a dohnat soupeřky, ale šlo to pomalu. Navíc jsem si musela dle trenéra hlídat tepovou frekvenci. Po prvním kole se mi podařilo pár žen předjet, ale manžel stále nehlásil počet, jen křičel, ať přidám. To mě znervóznilo, že je přede mnou asi ještě hodně soupeřek a začala jsem se smiřovat s tím, že si to odzávodím s radostí a užiji si to. Po dojezdu kola jsem najednou zaslechla „druhá žena.“

 

Jak se ti běželo? Tvůj půlmaratonský čas 1:25:52 se vešel do první dvacítky i mezi muži.. 

Nevěděla jsem, jestli jsem to já ta „druhá žena“, ale pak mi to rodina konečně při běhu potvrdila. Běžela jsem si svým a trenérem doporučeným tempem. Kupodivu se mi po kole běželo bezvadně a po pár kilometrech jsem předběhla první ženu Petru Krejčovou, ale stále jsem věděla, že tím není vyhráno. Jelikož jsem triatlonový nováček, tak nevím, jak jsou na tom ostatní ženy běžecky.  To, že můžu vyhrát, jsem si začala připouštět až při poslední otočce směrem k cíli. Do té doby jsem se snažila soustředit pouze na dýchání a techniku běhu a  moc nevnímala okolí. Pak už jsem se neskutečně těšila do cíle a na rodinu, která mě tam čekala. 


Co říkáš na organizaci a závodní atmosféru, která v sobotu panovala? 

Organizace závodu byla perfektní a atmosféra také. Moc ráda si to za rok opět zopakuji a budu se těšit. 

Co na tvé vítězství a předvedený výkon říkal trenér Petr Vabroušek? 

Až na to depo, které teď musím trénovat, byl doufám spokojený. Nikdy mě moc nechválí, ale mě to vyhovuje. Alespoň mě to stále žene dopředu. Na rozdíl ode mě věřil před závodem, že bych mohla vyhrát.

Říkala jsi, že bys ráda letos objezdila seriál Ford Czechman Tour. Co závody v zahraničí? 

Další závody plánuji hlavně tady po ČR i kvůli slabšímu finančnímu rozpočtu. Závody v zahraničí jsou nákladné a nepodařilo se mi sehnat tolik sponzorské podpory.

   

Nicméně v říjnu tě čeká velký triatlonový svátek v podobě světového šampionátu IM Hawaii. Jak se těšíš? 

Na IM Hawaii se moc moc těším a doufám, že tam prodám všechnu tu dřinu, kterou tento krásný sport obnáší.  

Komu bys ráda poděkovala za podporu? 

Ráda bych poděkovala manželovi za obrovskou trpělivost a podporu a to jak se popral s tím, že má teď doma místo manželky závodnici. Také celé rodině, trenérovi a všem přátelům a lidem, co mi fandí. Moc moc děkuji za podporu, vážím si toho. A samozřejmě všem sponzorům, kteří mě pro tento rok podpořili.

Hodnocení:
Přečteno 1490x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl