Triatlon nabízí neomezené množství výzev, říká Franta Schoval

19.05.2017 -
Triatlonista Franta Schoval se stal novou posilou redakce našeho Etriatlon magazínu. Jako závodník má za sebou několik sezon v krátkém a olympijském triatlonu, figuruje na startovce blížícího se Czechmana. O tréninkovém kempu ve Španělsku, závodních a redakčních plánech jsme se bavili v následujícím rozhovoru.

Před nedávnem ses stal posilou redakce našeho magazínu etriatlon.cz. Které články budeš mít na starost?

 

Pro etriatlon.cz bych měl psát kratší přehledy výsledků ze světových a domácích závodů. Sem tam bych mohl i vymyslet něco vlastního, tak uvidíme.

 

Jakou máš zkušenost s psaním o triatlonu?

 

S psaním jsem začal ve chvíli, kdy jsme si s Terkou založili blog: terkafanda.weebly.com, kam pravidelně píši. Původně to bylo myšleno jen pro známé, kteří se tak mohli celkem dobře dozvědět, kde pořád lítáme. Poté se to zvrhlo v něco trochu jiného a hodně mě to chytlo.

 

Jak ses dostal k triatlonu?

 

K triatlonu mě přivedl můj otec už jako malého caparta. V Brandýse se jezdil ČP, kde jsem ve věku okolo 10 let odjel tamní 3 ročníky. Při těchto závodech jsem zjistil, že mám talent spíše pro běh, neboť jsem vždy plno soupeřů pravidelně předbíhal. Poté jsem nějakých 15 let závodně běhal a po vleklých problémech s achilovkou jsem zkusil zase plavat a jezdit na kole. Jak to tak bývá, tomuto sportu jsem posléze zcela propadl. V tom, dělat tento krásný sport i trochu seriózně mi pomohla moje přítelkyně, Terka Skuhrová. 

Zmínil jsi, že ses celkem dlouho věnoval atletice. Kam až jsi to dotáhl? Co další sporty?

 

Jak jsem zmínil, dříve jsem jen závodně běhal. V žákovských kategoriích jsem byl i v repre, v té době s již výborným běžcem Kubou Holušou, který už tenkrát byl trochu jinde než my ostatní. Než jsem ale začal naplno běhat, tak jsem dobrou průpravu pro sport i život obecně dostal na hodinách Taekwonda.

 

V čem ti triatlon imponuje?

 

Jednoznačně nejvíce jeho různorodost v tréninku i závodě. Díky triatlonu mám před sebou skoro neomezené množství různých výzev.

 

Kolik závodních sezon máš za sebou?

 

Letos to bude již 4. plnohodnotná sezóna. První závod s krásným názvem Chyť ptáka (gumový krocan jako putovní „pohár“) jsem po dlouhé pauze jel opět v Brandýse v roce 2013. 

Jakého úspěchu si zatím ceníš nejvíc?

 

Toto se těžko hodnotí, neboť na pořádný úspěch zatím čekám, snad přijde v následující sezóně... Nejlépe jsem ale zajel asi loni na ME v OH triatlonu, kde jsem v age group skončil na 13.místě. V závodech ČP v triatlonu jsem nejlépe dokončil na 11. místě. V celkovém hodnocení ČP v OH TT mám jedno 8. a jedno 10. místo. Z aquatlonových a duatlonových závodů v rámci ČP mám pár pódiových umístění a vyhrál jsem několik pouťáků v triatlonu.

 

V rámci přípravného období máš za sebou letos několik přípravných kempů, s reprezentací jsi byl ve Španělsku. Jak hodnotíš tuto přípravu?

 

Letos se mi povedlo odtrénovat v teple už celkem 8 týdnů, takže doufám, že forma bude dobrá. Nejprve jsem strávil 2 krát 3 týdny s naší repre v Benidormu jako sparing Čeldovi a poté jsme ještě na necelé dva týdny jeli s Terkou zamakat do Chorvatska. Letos dokonce bez antibiotik, takže co více si přát..

 

Kolik toho stihneš týdně odtrénovat?

 

Když pominu soustředění, kde se objemy pohybují mezi 30-35h týdně, odtrénuji mezi 15-20h za týden. V letošním roce mám už okolo 250 km ve vodě, 4tis. na kole a téměř 1000 km v běhu.

 

Za dva týdny tě čeká velký otvírák letošní triatlonové domácí sezony – kultovní Czechman. Chystá se tam početné pole předních českých triatlonistů. Vloni jsi dával přednost spíše kratším závodům. S jakým cílem a strategií půjdeš do závodu?

 

Svojí halfironmanskou premiéru jsem si „odbyl“ loni v Doksech, kde jsem bez jakékoliv speciální přípravy po zásluze „umřel.“ Na CZM bych chtěl podat daleko lepší výkon. Vím, že bude startovka nabitá zvučnými jmény, takže pomýšlím na první 20tku. Čím blíže k TOP10, tím samozřejmě lépe. Ale chci začít s rozumem a zkusit to rozbalit hlavně na běhu.

 

Koho tipuješ do hry o medailové pozice?

 

Podle startovky bych asi tipoval špatně, neboť se ti nejlepší zatím trochu skrývají. Ale pokud by závodila naše absolutní špička, tak bych to viděl následovně: 1. Zadák, 2. Švarc, 3. Volár. Mezi mé další favority bude určitě patřit Karlos Petrásek, Petr Soukup a Karol Džalaj… uvidíme..

 

Máš v triatlonu někoho, kdo je pro tebe vzorem?

 

Z velkých hvězd triatlonu je to určitě Ali Brownlee. Obecně si ale raději beru za vzor pro mě reálnější sportovce s lépe představitelnými schopnostmi. Takže je to většina borců, s kterými mám to štěstí sem tam trénovat a učit se od nich.

 

Jaký je tvůj cíl spojený s triatlonem?

 

Na OH se už asi nedostanu. Takže je cíl jasný a jediný = Havaj! 

Hodnocení:
Přečteno 1121x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.