Čeká mě opět pestrá závodní sezona, říká Tomáš Bednář

9.02.2017 -
Jihlavský triatlonista Tomáš Bednář obsadil na nedávné "půlce" v rámci Isramana 15.místo v čase 5:19. Pro letošní sezonu si opět naplánoval pestrý závodní kalendář. Více v rozhovoru

Do Izraele na závod jsi odjel popáté v řadě. Jaké to bylo letos?

 

Závod jsem bral jako rodinnou dovolenou. Do Eilatu jsme vyrazili v neděli 22.1. z Bratislavy a zpátky domů jsme letěli po týdnu. Moje skupina čítala 19 osob, pro kterou jsem zařizoval vše od slevy na startovném, letenek se kterými mi pomáhal Pavel Hotař, ubytování a transfery z letišť v Bratislavě i v Eilatu. Za 5 let jsem tak do  Eilatu přepravil z ČR kolem 60 osob. Ať se to někomu nezdá, tak tato činnost je celkem časově náročná a hlavně trochu nevděčná. Vždy se najde někdo, kdo by to uměl lépe, levněji a kvalitněji. Realita je pak ale jiná a znova vše chystám opět já.


Byly nějaké komplikace? 


V letošním roce mi třeba změnili ubytování, jak pro mou skupinu, tak i pro mou rodinu. Během pobytu mi volali, že chtějí doplatit 600USD za pobyt celé mé skupiny, že se ubytování momentálně zdražilo. To jsou třeba věci, které běžný účastník zájezdu nevidí, ale je třeba je vyřešit. 

Pojďme k příjemnějším záležitostem, jakou byl samotný závod. Jak se ti závodilo po zimní přestávce?

 

Startoval jsem v 6:30h na tratích 1,9 - 90 – 21 mezi cca 1 200 účastníky. Plaval se jeden okruh v krásně čistém a teplém Rudém moři cca 21 stupňů v neoprenu. Tato část se mi celkem podařila a z vody jsem šel v popředí startovní listiny. Depo jsem měl poměrně rychlé, protože jsem se do ničeho neoblékal. Teplota vzduchu byla pro mě ideální kolem 11 stupňů. Cyklistika se jela na jeden okruh na otočku, na začátku rozjezd po rovině kolem letiště, poté úvodní kopec cca 12km z 0 do 800m. a pak další a další kopce v sílícím větru. Nasadil jsem klidné tempo, za ty roky už vím jak tady jet, nikdo mě moc nepředjížděl a když, tak jsem ho nechal jet a pokračoval v rovnoměrném tempu až do druhého depa, které bylo na kopci. Jel jsem na tréninkovém kole bez hrazdy a v tréninkové přilbě. Přijel jsem na dovolenou a tak netřeba to s materiálem hrotit, ten mám doma v záloze na další závody v sezoně, kde už budu ve formě. Během cyklistiky jsem sledoval tepotu vzduchu v horách, která se pohybovala okolo 7 - 11 stupňů. Pocitově ale bylo ještě méně, protože foukal celkem studený vítr. Mě tato teplota nevadila, ba naopak. Přes vánoce jsem tradičně přibral a tak se každé kilo na víc hodilo..

 

Co závěrečný půlmaraton?

 

Běžel se jeden okruh, který začíná 8km seběhem z 800 metrů k moři. Mně se běží opět dobře, běžím v klidu a na jistotu. Bez jakékoliv krize, díky speciálním doplňkům od firmy Penco, dobíhám do cíle, kdy si vychutnávám cílovou rovinku se synem Tomíkem. Celkový čas je 5:19.44h. a dokončuji na 15. místě celkového pořadí.

 

Jak hodnotíš tento výsledek a předvedený výkon?

 

Jsem spokojený, výsledek žádná bomba není, ale ani to není žádný propadák. Většinou, kdo zde zajel špičkově, tak pak se trápil v sezoně (tedy kromě Petra Vabrouška). Závod je to těžký, ale oproti full verzi je to opravdu jenom sranda! 

Jaký největší zážitek si odvážíš ze závodu?

 

Pro mě největším zážitkem dne bylo sledovat na běžecké části české Ironmany (Tomáš Racek, Martin Černý, Stano Holíček ), kteří podali špičkové a obdivuhodné výkony.

 

Pojedeš do Israele závodit ještě znovu?

 

Ne. Touto účastí jsem se rozloučil s Isramanem. Byla to pro mě poslední účast, jsem rád, že jsem zde mohl být s rodinou a štafetový kolík v pořádání zájezdu pro další rok předávám někomu dalšímu. Byl bych rád, kdyby se toho ujal Martin Černý, na kterém je vidět nadšení, které jsem měl na začátku výjezdů do Izraele v roce 2013.

 

Stihl jsi v Israeli podniknout ještě něco?

 

V sobotu 28.1. jsem se s Petrem Mejzlíkem zúčastnil závodu v dálkovém plavání na 5km. Red Sea Swim Cup 2017 Eilat a obsadil jsem 16. místo celkově v čase 1:13.21h.

 

Nová sezona pomalu klepe na dveře. Vloni jsi hodně závodil v cizině, jaké plány máš letos?

 

Opět mě čeká hodně zajímavá a pestrá závodní sezona. Cíl je zůstat zdravý a vše si maximálně užít a podat co nejlepší výsledek. Zajímavé budou triatlony v březnu na Madeiře a v květnu v Černé Hoře, koncem května se zúčastním etapového závodu na Italském ostrově Elba (5 triatlonů v 5ti dnech na 5ti místech 1x OH + 4x sprint ), skvělé bude celosezonní Rakousko - Německé turné, Italská serie víkendových dvojzávodů v dubnu a září Cavallinu a v Jesolu. A sezonu ukončím v půlce října v Chorvatské Poreči.

 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1018x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl