S Frodenem se vidím třikrát týdně, říká Jakub Langhammer

7.02.2017 -
Jakub Langhammer má za sebou povedenou sezonu s třešničkou na dortu v podobě účasti na MS v australské Mooloolabě. Pro další rozvoj svého potenciálu se rozhodl přestěhovat se k protinožcům, kde má ideální podmínky na trénink. Brzy se chystá vkročit do své první profi závodní sezony.

Jak budeš mít zapsanou sezonu 2016?

Za mě super. Až na dva starty (MS a Aquathlon v Noosa Heads) jsem stál vždy na stupních vítězů. Vylepšil jsem si osobní časový rekord v halfironmanu na 4:02:25 a dokázal jsem se zase o kus posunout dále ve výkonnosti. Pro mě pocitově nejlépe zajetý závod byl ve Švýcarsku v Rapperswilu. Dokázal jsem se bez krize vypořádat se studenou vodou, náročnou cyklistikou a ještě zaběhnout poctivý půlmaraton za 1:19. V ČR jsem jel pouze dva závody - Poděbrady a Krušnomana. Celou sezonu jsem se soustředil na závody v zahraničí a směřoval ji k Mistrovství Světa v Mooloolabě. V ČR jsem ještě neřekl poslední slovo a mám tam nevyřízené účty… 

Co pro tebe byly top triatlonové události loňské sezony?

Návrat Karla Zadáka ve velkém stylu, druhé místo Karlose na TriPrague, vítězství Honzy Oppolzera na Moraviamanu a mnoho dalších. Příští rok se těším na výkony Karlose, Honzy Volára, případně Lukáše Kočaře a Přemka Švarce. Jsem rád, že se “mládí” dere vpřed a začíná být konkurence i v mladších kategoriích. Ve světě jsou tyto kategorie nejsilnější. 


Z krušnohorského Litvínova jsi odcestoval k protinožcům do triatlonové mekky. Jaký byl tvůj hlavní důvod?

Hlavním podmětem bylo Mistrovství Světa v polovičním Ironmanu v Mooloolabě. Rozhodnutí zůstat tady po MS bylo hlavně z finančního hlediska. Přišlo mi škoda vyhodit za dva týdny v Austrálii 100 tisíc a letět zpět do ČR, jako by se nic nestalo. Jsem mladý, bez závazků, čerstvě vystudovaný, a tak jsem využil šanci a s přítelkyní Terkou jsme si zařídili vízum a odletěli. Vlastně to skoro všechno zařídila Terka, já měl v té době před státnicemi. Vízum máme do konce dubna, ale už teď víme, že ho chceme prodlužovat. Na jak dlouho? Bůh ví.  

Jak vypadá vaše bydlení a co tam konkrétně děláš?

Bydlím ve městě Noosa Heads ve státu Queensland, asi 120km od Brisbane. Noosa je na Australské podmínky vesnička, kam se převážně sjíždějí Australané na dovolenou. Je to oblast plná národních parků, turistů a hlavně triatlonistů! Noosa je domovem třeba Jana Frodena, Pete Jacobse, Mel Hauschildt, Luke McKenzieho, Radky Vodičkové se snoubencem Bradem Kahlefeldtem a také mnoha hobby triatlonistů. Chodím do práce a momentálně pracuji v úklidové společnosti, takže o pohyb nemám nouzi. Nikdy jsem nevěřil, jak je úklid fyzicky náročný.. 


Popsal bys tamější podmínky na trénink?

Dalo by se říct, že naprosto ideální. Jediné, co je limitující, tak je čas, který trávím v práci a kombinace tepla s vlhkem. Chodím trénovat jen ráno a večer. Přes den na to za prvé nemám čas a za druhé trénink ve 30 stupních (pocitově 40 stupních) s 80% - 90% vlhkostí je vražda. Abych Noosu moc nepřechválil, tak je tady docela velký provoz a teplota ve venkovních bazénech, je tak na přivození infarktu. Každopádně zlepšení pozoruji a nebudu mít problém začít sezonu o pár měsíců dříve. 

Máš možnost potrénovat i s takovými hvězdami, které jsi vyjmenoval?

Jak jsem již výše jmenoval, tak v Noose jich je plno. Dalo by se říci, že s Frodenem se vidím třikrát týdně na bazénu a párkrát se potkáme i na běhu. S Mel Hauschildt jsem se každé úterý v listopadu dělil o dráhu a s Radkou Vodičkovou a Bradem jsem se viděl zatím jen párkrát, a to bydlíme asi Kilometr od sebe - asi budeme muset zajít na kafe.. Je super potkávat se s profíkama s velkým P a sledovat je, jak trénují.  

Máš čas i na cestování a poznávání přírodních krás Austrálie?

Jelikož chodím 5 dní v týdnu do práce, tak není moc času na cestování. Jsem rád, že si mohu o víkendu odpočinout od práce a o to více trénovat. Nejdále jsem byl zatím v Brisbane - ostuda! Věřím, že si to vynahradím v sezoně, kdy budu cestovat po závodech v Austrálii a Asii. 


Vídáš se krom své přítelkyně a Radky Kahlefeldt i s dalšími Čechy?  

Na to jak je Noosa malá, jsem tu potkal asi 10 Čechů a další 3 rodiny, které se sem přestěhovali a žijí tady. Potkal jsem se tu na Noosa Triatlon festivalu třeba  s Lukášem Matysem (před měsícem dělal pro Etriatlon rozhovor). Lukáš má za sebou neskutečnou kariéru a je to právě ten člověk, který svým jménem zviditelňuje český triatlon a doufám, že jsme se neviděli naposledy.   

Po MS se u tebe zastavil i další český borec Pavel „Karlos“ Petrásek. Co jste podnikli?

Bylo to super! Byl tu v době, kdy jsem ještě neměl práci a měl tréninkové volno, takže bylo dost času na různé výlety a opalovačky.. Také věřím, že tu nebyl naposledy. Rád bych si to zopakoval ještě jednou!  

Pocházíš z prostředí hor. Nechybí ti v Austrálii sníh, kterého je teď na českých horách mraky? 

Na sníh si vždy vzpomenu, když se v noci vzbudím horkem a musím se zvednout z postele a zapnout větrák..Poslední tři roky jsem trávil zimu na horách ve sport areálu Klíny, kde jsem dělal instruktora lyžování a snowboardingu. Sněhu jsem si užil až až. Takže popravdě, ne nechybí… 


Nově ses domluvil na spolupráci s renomovanou firmou TYR. Co bys k tomu řekl? 

Spolupráce si moc cením. Jsem rád, že mohu být součástí zvučných jmen, která tato značka podporuje. Je to pro mě stále čerstvá záležitost a jsem sám zvědavý, kam se naše spolupráce posune. 

Jak vypadá tvůj závodní diář 2017? 

Ještě před týdnem jsem si myslel, že už mám naplánovanou finální verzi.  Zjistil jsem, že na většině závodů, které jsem chtěl jet, není vypsaná profi kategorie a tak musím přehodnotit plány. Je to poprvé, co přestupuji z Age group do profesionální kategorie. Jednou bych se chtěl živit triatlonem a toto je krok, který k tomu směřuje. Každý závod, který tento rok pojedu, budu brát jako vrchol a budu se vždy snažit podat životní výkon. Rád bych závodil v Austrálii, Indonésii, Malajsii, Číně a na Filipínách. Chci se primárně zaměřit na závody v Asii. Vše záleží na tom, kolik se mi podaří sehnat finančních prostředků na celou sezonu a jak se domluvím s organizátory závodů. Závody budu postupně zveřejňovat na sociálních sítích a na mých webových stránkách www.jakublanghammer.cz. Budu se zaměřovat na závody série Ironman.

Tvůj otec je guru kultovního otvíráku sezony – duatlonu Krušnoman. Vloni jsi závodil, co letos?

Do České republiky se chystám v červenci, takže Krušnomana, který se koná 6. května nestihnu. Moje návštěva v Česku nebude zaměřená na závodění, ale samozřejmě když bude čas, tak bych si rád poměřil síly s ostatními. Upřímně si ale myslím, že povinnosti, které budu muset zařídit a návštěvy rodiny a přátel mi dají dost zabrat, no uvidíme..

Co dalšího máš v plánu v Austrálii?

Ještě se tu trochu rozkoukávám, ale pomalu zjišťuji, jak to tu chodí. Chtěl bych s mým kamarádem (Čechem), který tu také žije, založit uklízecí firmu. Větší plány mám v oblasti triatlonu, kde bych chtěl pořádat tréninkové kempy pro České triatlonisty. Kemp by byl primárně pro triatlonisty, kteří se chtějí nominovat, či uspět na Hawaji, nebo chtějí poznat zemi, která pro ně byla doposud jen tečkou na mapě. Podmínky jsou tady v období evropské zimy srovnatelné s Hawajským peklem a trénink v těchto podmínkách může přinést nevídané zlepšení. Někomu se Austrálie může zdát daleko, ale až tady si vědomí, jak je ten svět malý. Stačí v Praze nastoupit do letadla a cca za 20 hodin jste na kontinentu, který je vzhůru nohama oproti Evropě. No není to lepší, než jet 20 hodin autobusem do Itálie?..
Hodnocení:
Přečteno 2134x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka