Vloni mi přála "konstelace hvězd", říká Vojta Bednarský, vítěz poháru v terénním triatlonu

31.01.2017 -
Dvacetiletého triatlonistu Vojtu Bednarského ze Šumperka čeká letos ve škole maturita a v triatlonu obhajoba loňského vítězství v celkovém bodování seriálu závodů v terénním triatlonu.V rozhovoru vypráví o loňské sezoně, současném tréninku a dalších závodních plánech.

Ve svých dvaceti letech jsi zvítězil v domácím seriálu v terénním triatlonu. Kdy a jak jsi začal s triatlonem? 

Sportuji od dětství - nejprve hokej, který jsem hrál závodně do svých 14 let, poté florbal a  horská kola. MTB  závody jsem začal objíždět od svých 14 let, úspěch jsem měl například v dorostenecké kategorii v Rakouském SalzKammergut Trophy. K běhu jsem se dostal přes krosové běhy organizované v Šumperku jako seriál Chlapáckých běhů.  Techniku jsem si postupně musel doplnit a opravit na dráze. V tomto mi pomáhá skvělý trenér a člověk  Květoslav Vykydal.   No a teď pílím plavání v šumperském plaveckém oddílu pod vedením trenéra Švába, sice pozdě ale přece. Triatlon jsem začal vnímat přes menší závody, které organizují obětaví nadšenci v regionu. K takovým patří seriál závodů Odyssea Šumperk. Rodiče mě vodili na starty takových závodů už odmala. Žiji od narození v Šumperku a podmínky v předhůří Jeseníků jsou skvělé pro trénování s využitím kopců. 

Inspiroval tě někdo z místních závodníků? 

Velkou inspirací jsou vzory, které má člověk ve svém okolí a má šanci se s nimi poznat.  Pro mě takový vzor je David Jílek. Ten mi poskytl cenné rady při prvních triatlonech, také mě například nezištně půjčil triatlonový dres (ještě ho mám schovaný..). Závodů pod hlavičkou ČTA se zúčastňuji od roku 2015. Postupně se na závodech setkávám s řadou kamarádů, kteří mě zasvěcují do problematiky. Prostě pořád se učím.

 

Podařilo se ti splnit si cíle, které sis stanovil před sezonou 2016? 

Sezónu 2016 považuji za úspěšnou, odjel jsem všechny terénní triatlony pod hlavičkou ČTA, několik triatlonů Xterra. Často jsem využil možnosti závodit v našem  regionu v běhu, nebo  horských  kolech. Celkově se mi v sezóně nastřádalo víc jak 50 závodů, takže si myslím, že jsem se vyzávodil dostatečně. Přestože jsem závodil posledním rokem v kategorii junior, dal jsem si za cíl porovnávat se hlavně s mužskou kategorií. 

Závodil jsi také v zahraničí? Jak se ti dařilo? 

Při zahraničních startech je to pro mě především o sbírání zkušeností. Při Xterra v německém Zittau jsem pro zánět očí téměř neviděl na bójky a při výběhu na břeh byl naprosto dezorientovaný - podcenil jsem kvalitu plaveckých brýlí. Do polského Krakova jsme přijeli pozdě večer a už jsem si nestihl projet trať, což u takového závodu považuji za chybu. 


Ze kterých závodů jsi měl největší radost? Které ti sedly z hlediska atmosféry a organizace? 

Jako povedené hodnotím celkově závody v duatlonu. Jsem rád, že v závodě Koutyman to letos vyšlo a v domácím prostředí se mi povedlo vyhrát. Spokojený jsem také s výsledkem z Welzlova kvadriatlonu v Zábřehu na Moravě. Tento závod jsem si oblíbil také proto, že 4. disciplína – kolečkové brusle mi není cizí, vzhledem k hokejové minulosti. Atmosféra závodu mi sedí  - není to masová akce a je tam skvělé zázemí místního koupaliště. Výborné zázemí měly oba závody DT a TRT  Krušnoman. Přestože to mám z Moravy z ruky, na Klínech i v Mostě se mi hodně líbilo a do Krušných hor se chci určitě vrátit. 

Stejně jako tvůj vzor David Jílek i ty rád střídáš silniční a terénní závody. Dá se říct, které odvětví triatlonu máš raději? 

Z horských kol byl pro mě přirozený přestup na terénní triatlon. Baví mě závodit v přírodě a v kopcích. Kromě síly je na kole důležitá i správná technika. A také krosový běh mi vyhovuje lépe než silnice. Terénní triatlon je pro mě srdeční záležitost. No a rozum zase říká, že větší pozornosti se dnes dostává silničnímu triatlonu a zkoušet to má smysl. Ve sprint triatlonu to asi nepůjde, na Ironmana mám ještě čas, ale olympijské distance bych zkoušet chtěl. Na několik závodů se letos opět nachystám. Proč se nezkusit porovnat například s konkurencí z reprezentace. 

Co říkáš na své vítězství v celkovém bodování v seriálu Czechtriseries Terénní triatlon? 

Vítězství je vždycky skvělé, je to motivace do dalšího tréninku. Samozřejmě si uvědomuji, že „konstelace hvězd“ mi přála, protože Ti nejlepší neobjeli potřebný počet závodů. Tři první místa - Praha, Hradec Králové a Kouty se určitě povedla a jsem rád, že jsem se díky tomu zviditelnil. Vítězství je v tomto nezastupitelné, historie si pamatuje pouze vítěze.. 


Popsal bys, jak vypadá tvůj současný trénink? 

Nyní trénuji vytrvalost, většinou dvoufázově. Snažím se trénovat komplexně. Synonymem triatlonu je pro mě pestrost – takže plavání, běh, kolo, posilovna, běžky, jednou týdně hokej + relaxace v sauně. Blížící se termín maturity a studijní povinnosti ukrajují z tréninku více času než například v loňském roce. Škola má v tuto chvíli přednost. 

Objet takové množství závodů znamená i jisté finanční nároky. Pomáhá s tím někdo? 

Největšího sponzora mám ve svých rodičích. Kromě financí a morální podpory se mnou také objíždí většinu závodů. V loňském roce jsem obdržel příspěvek od města Šumperk na startovné a vybavení. Tréninkové zázemí mi skvěle vytváří TJ Šumperk. 

A tvé plány a cíle do sezony 2017? 

Samozřejmě bych si přál pokračovat ve struktuře závodů stejně jako loni a k tomu přidat maturitu a přijímačky na VŠ. Napsat to takto je velmi jednoduché, takže necháme promluvit výsledky …


 

Hodnocení:
Přečteno 2329x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.