Těším se na každý trénink a další závody, říká Kateřina Kárníková

16.01.2017 -
V loňské sezoně absolvovala Kateřina Kárníková halfironmanskou premiéru na pardubickém Czechmanovi a v celkovém bodování Ford Czechman Tour brala kvalitní čtvrté místo. Triatlonistka v barvách týmu Eleven Mercedes Mitas si užívá každý trénink a moc se těší na závodní atmosféru další sezony.

V rámci poháru v dlouhém triatlonu Ford Czechman Tour jsi skončila čtvrtá v celkovém pořadí mezi ženami. Svojí věkovou skupinu (25-29 let) jsi při každém svém startu opanovala. Jak hodnotíš loňskou sezonu? 

Každá sezona, ve které mohu naplno závodit, je pro mě vždy úspěšná. Letos to pro mě byla trochu sázka do loterie. Nastoupila jsem prvním rokem po dokončení vysoké školy, do práce, takže úplně nový režim. A navíc jsem se rozhodla, že už jsem konečně „zralá“ na delší tratě. Ze začátku jsem měla pocit, že nedělám absolutně nic jiného než práce, trénink, práce, trénink, práce a zase trénink - byl to fakt strašný mazec. Asi po půl roce si to ale sedlo a strašně moc jsem si vážila každého okamžiku, kdy mohu trénovat a ještě víc těch, kdy můžu závodit. A tenhle pozitivní přístup se v závodech určitě odrazil. Především proto hodnotím tuto sezonu jako velmi úspěšnou. 

Který závod ti nejlépe „sednul“? 

Mezi závody, které mi vyšly nejlépe, patří asi Czechman, který byl zároveň mým prvním halfironmanem. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu, takže s výsledkem jsem byla strašně moc spokojená (čas 5:05, 7.místo celkově). Tenhle závod mě nabil neskutečnou energií, smála jsem se od první do poslední minuty a navíc mi celou dobu fandila rodina a pak mě v cíli s objetím přivítala - a to byl prostě skvělý pocit. 


Který závod naopak nevyšel podle představ? 

Rezervy se dají samozřejmě najít všude. Ale nejhorším výsledkem byl pro mě jednoznačně Pilman (5:34, 4.celkově), do kterého jsem asi nešla dostatečně odpočinutá a byl to trochu boj sám se sebou.   

Objezdila jsi toho celkem hodně. Který závod se ti líbil nejvíc z hlediska tratí, organizace, atmosféry,..? 

Nejvíc se mi líbil Pilman, ačkoliv je to závod, který se mi zrovna dvakrát nepovedl. Myslím si, že je to velmi spravedlivý závod, který se neptá na kvalitu vybavení nebo na aktuální formu, ale dokáže závodníka velmi dobře prověřit jak fyzicky, tak psychicky. 

Startovala jsi i na závodech v zahraničí? 

Bohužel jsem se v uplynulé sezoně do ciziny nestihla podívat. Jedním z důvodu byl i fakt, že jsem začala s tréninkem na poloviční triatlon velmi pozdě, takže se dá říct, že jsem během závodů ještě doháněla chybějící objemy. Ale letos jsme začali včas a intenzivně pracujeme na tom, abych na závodech v cizině předvedla, co nejlepší výsledky. 


Jak hodnotíš své čtvrté místo v celkovém bodování seriálu? 

Tak je to neoblíbená brambora, co na to říct..Ne, samozřejmě jsem s tím vůbec nepočítala, je to úžasné a skvělé a moc si toho vážím. Celkové místo se počítá z určitého počtu závodů, ty jsem já objela a bojovala jsem do posledního závodu a poslední vteřinky. Strašně moc mě to nakoplo makat na 120%, takže svůj účel to určitě splnilo.  

Říkáš, že jste letos začali s přípravou včas. Popsala bys, jak vypadá tvůj současný trénink? 

Momentálně se věnuji objemovým tréninkům. Celkem rapidně jsem navýšila plavecké objemy, kolo udržuji a běh prokládám posilovacím tréninkem. Zároveň zařazuji jógu a fyzioterapii, jako kompenzaci k zátěži. Na konci sezony jsem měla zdravotní komplikace, takže jsem nemohla několik měsíců vůbec běhat. Naštěstí už je to v pořádku a mohu zase pomalu trénovat. Za měsíc mě čeká první soustředění, na které už se moc těším. 


Kdy a jak jsi začala s triatlonem? Co tě na tomto sportu baví? 

To je právě hrozný paradox, protože já jsem úplně bytostně nesnášela kolo (ještě na vysoké škole) - a k triatlonu jsem se dostala právě přes cyklistiku. Vlastně jsem na vysoké škole bydlela na koleji se spolubydlící, která byla plavkyně a pořád básnila o triatlonu. Tak mě začalo zajímat, co ji na tom může tak fascinovat. K bakalářským státnicím jsem pak dostala od rodičů moje první silniční kolo a úplně jsem se do toho zamilovala.  A protože jsem rekreačně běhala a plavala (i v rámci FTVS, kde jsem studovala), tak jsem si řekla, proč to nespojit! Můj přítel, vlastně snoubenec, je navíc cyklista, takže jsem nejdřív hodně jezdila na kole a běh s plaváním přidávala postupně. Sama vlastně moc nevím a doteď moc nechápu, jak se to všechno událo. Triatlonu se věnuji od roku 2013, tedy čtvrtým rokem. Na triatlonu mě baví spousta věcí – skvělý lidi kolem mě, ta nekonečná dřina, příroda, ve který se pohybuju, i ty kachličky v bazéně, který svým způsobem miluju..Vždycky jsem potřebovala víc aktivit najednou. Když to byla jen jedna, tak mě to přestalo po chvíli bavit. Od malička jsem dělala sportovní gymnastiku, která se pro ženy skládá ze 4 různých nářadí, na nichž cvičí. Možná i to mě trochu ovlivnilo v dalším výběru. A já miluju tu různorodost! 

Máš sponzory?

Pro uplynulou sezonu se mi podařilo „sehnat“ nějaké sponzorství. Jedním z nich je firma Gym s.r.o., která mi finančně přispívá na startovné, dopravu na závody, výživu, soustředění atd. Jako dalšího sponzora nelze opomenout tým Eleven Mercedes Mitas, za který závodím, a od kterého mám skvělé materiální zabezpečení. Momentálně jednáme s dalšími sponzory, ale nechci nic zakřiknout.. 

S čím vstupuješ do další sezony? Jaké jsou tvé plány a cíle? 

Jediné, co mohu říci s jistotou je, že cíle a plány jsou u mě vždycky veliké. Letos se chystám objet Český pohár, jehož vrcholem bude MČR  a zároveň se ukázat i na závodech v zahraničí. Plán ale ještě nemám zcela jasně určen, zatím stále zvažuji, jaké závody v zahraničí vyberu. 

Na co se nejvíc těšíš? 

Já se těším na každý další den, na každý trénink a zároveň i na další sezonu a všechny závody, které mě čekají.  Často přijdu z tréninku domů a mému příteli říkám, jak se hrozně těším na to, až budu zase závodit. Zároveň se těším, až se zase potkám se všemi triatlonisty a na atmosféru, která je pro mě na většině závodů nezapomenutelná.

   

Hodnocení:
Přečteno 1548x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland