Je fajn pocit jet stejně rychle jako autobus, říká David Jílek

6.01.2017 -
Triatlonista ze Zábřeha na Moravě skončil letos na čtvrtém místě celkového bodování Ford Czechman Tour. K tomu závodil i na prestižních Ironmanech v Klagenfurtu a Frankfurtu. V půlce prosince vyrazil na IM 70.3 v Bahrajnu, kde skončil v první třicítce. V rozhovoru mluví o brzkém otcovství a dalších triatlonových záměrech.

V půlce prosince jsi závodil na IM 70.3 v Bahrajnu. U nás už to na cyklistické tréninky moc nebylo. Podařilo se ti dobře připravit na tento závod? 

Abych se přiznal, tak na tento závod jsem se připravoval trošku ,,lenošením” - na konci sezony už nebyla moc chuť na delší objemové tréninky, tak jsem je nahrazoval většinou kratšími a intenzívnějšími s tím, že jsem předpokládal, že objemy si ještě nějaké pamatuji z jara..Navíc se nám už poměrně znatelně zkrátil den a u nás v podhůří Jeseníků byla už zima, takže to na nějaké užívání si tréninku nebylo. Takže jsem si jel závod hlavně užít a trošku se ohřát. 

Takže bylo vyladěno dobře? 

Ano. V den závodu jsem se cítil dobře, je to přeci jen půlka, a tak se není čeho bát. Věděl jsem, že jsem poměrně dobře odpočinutý, a e to nějak přežiji, jen regenerace bude trošku delší, ale to mi starosti nedělalo. 

Tento závod se koná v termínu, kdy už většina domácích triatlonistů odpočívá po náročné sezoně. Co tě přitáhlo na start? 

Díky dlouholeté podpoře od pivovaru Holba jsem měl slíbený na konci sezony jeden závod, který mi umožní absolvovat. Měl jsem v plánu IM v Malajsii, ale protože mám doma těhotnou ženu, tak jsem chtěl být ,,mimo” jen týden a vzhledem k dlouhé cestě na Malajsii (levnější letenky až cca 30 hodin jedna cesta) jsem to přehodnotil a vybral něco časově méně náročného, i když to byla jen půlka.. 


Zaplaval jsi za 31 minut, což na tebe není úplně optimální..

To ne. Plavání jsem pokazil. Hned na druhé bojce jsem si svoji vinou zaplaval asi 200 metrů, a tak jsem vylézal z vody o něco později, než jsem předpokládal. 

Druhý Čech na startu Tomáš Řenč říkal, že cyklistiku provázel silný vítr. Oba dva jste zajeli téměř na vteřinu shodný čas 2 hodiny a 12 minut. Jak se ti jelo? 

Kolo mi celkem sedlo a zajel jsem svůj standart, možná i lepší, než jsem čekal vzhledem k tréninku. Navíc jsem testoval novou kombinézu od Kalas a měl k dispozici již novou helmu od Rudy project (boost 01), takže to jelo vlastně skoro samo. Vítr byl celkem nepříjemný, ale baví mě nestandartní cyklo podmínky, aspoň to není nudné, navíc pro každého stejné, a když dobře foukne a po rovině jedete stejně rychle jako autobus, který veze diváky, tak je to fajn pocit.

Po půlmaratonu za 1:20:46 jsi bral umístění v první třicítce celkového pořadí. Co říkáš na svůj výkon, potažmo tento výsledek? 

Výkon hodnotím pozitivně, nečekal jsem žádnou senzaci a po poměrně náročné sezóně jsem už ani neměl chuť k nějakým cíleným tréninkům. Takže plavání mohlo být lepši, kolo spojenost a běh jsem zkusil běžet prostě pod 4 min/km, abych vydržel, a nakonec jsem mohl stupňovat a vyšel z toho průměr 3:49, takže ok.

 

Tomáš Řenč říkal, že exotika Bahrajnu se mu líbila, ale žít by v této zemi nechtěl. Jak ty jsi vnímal tuto destinaci?

Bahrajn je krásná země, pro mě ne až tak z hlediska krajiny, ale spíše z hlediska místních obyvatel, kteří jsou opravdu velmi vstřícní a pokud se zasmějete, vždy vám úsměv vrátí.. 

Jsi známý tím, že hodně a často závodíš. Ironmany, půlky, xterra, běžky..Máš plán na sezonu 2017? 

Závodní plán ještě nemám, ale rád bych absolvoval opět závody ČP v dlouhém triatlonu a také některé závody IM série. Svůj vrchol plánuji již na konec ledna - doufám, že budu v TOP tatínkovské formě..

A co se závodění týká, tak bych se rád zodpovědně připravil na Moraviamana (většinou můj první IM v sezóně) a podle aktuální výkonnosti budu operativně řešit zbytek sezóny - snad se mi podaří opět posunout čas na všech tratích. 


V celkovém bodování loňského Ford Czechman Tour jsi skončil na čtvrtém místě, o těsný bod za Petrem Minaříkem. Co říkáš na liberecký gala večer ceremoniálu? 

Vyhlášení v Liberci byla povedená akce. Je fajn, že se ČTA snaží celou sezónu důstojně ukončit a umožnit tak alespoň na malou chvilku poznat ostatní jinak, než na kole, při běhu nebo v plaveckých brýlích. 

Krušnoman čtvrté místo, Czechman desáté, Moraviaman páté a Slovakman opět bramborová medaile – závody na domácí scéně. Do toho několik těžkých podniků v zahraničí. Jak hodnotíš uplynulou sezonu? 

Uplynulou sezonu hodnotím pozitivně. Opět se mi podařilo posunout maximum na ironmanských tratích o 20 minut, na půlce jsem si také polepšil cca o 10 minut. Konečně jsem se naučil alespoň z části si odpočinout mezi dlouhými závody (doufám, že to příští rok dopiluji) a udržet tak trošku stabilnější výsledky na měsíční čtyřkombinaci Moraviaman- Klagenfurt –Frankfurt - Bigman a závody si užít. Stále mě baví závodit i na MTB, cyklokrosu, běžkách, běžeckých závodech a místních triatlonech. Každý rok se snažím v tréninku i závodech lehce přidávat tak, abych se zlepšil, ale zároveň ,,neodrovnal” - tak snad další rok přinese opět zlepšení. 

Hodnocení:
Přečteno 2023x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami