Můj cíl pro sezonu 2017? Dát "půlku" pod 4 hodiny, říká Pavel Petrásek

20.12.2016 -
Pavel Petrásek v barvách Etriatlon Teamu má za sebou výbornou sezonu. Podařilo se mu kvalifikovat na MS 70.3 v Austrálii a získat stříbro na silně obsazeném TRIPrague. Jak ji hodnotí a na co se připravuje dál se dozvíte v našem rozhovoru

Je čas si trochu zabilancovat. Co říkáš na svou sezonu 2016?

Dá se říct, že vyšla nad očekávání dobře. Když jsme spolu na jaře dělali rozhovor, tak jsem o svých plánech na sezonu mluvil. Dnes už můžu říct, že většina z nich vyšla. Hodně mě těší stříbro z TRIPrague a úspěšná kvalifikace na MS v St.Poltenu, kde jsem bral bronz v kategorii a mohl jet v září na šampionát 70.3 do Austrálie.

V cíli TRIPrague jsi vypadal, že jsi na trati nechal úplně všechno..

Ano. Na tento závod jsem se po nevydařeném Czechmanu připravoval s tím, že si chci zpravit chuť a předvést to nejlepší co ve mě je. To se myslím povedlo na 100%.  Nicméně vyčerpání bylo velké, dvě noci jsem pak nemohl pořádně spát.


MS 70.3 v Austrálii tě bohužel nepotkalo v ideální zdravotní kondici. Jak vzpomínáš na tento závod?

Samozřejmě mě mrzí, že jsem nemohl prodat všechno, s čím jsem k protinožcům odcestoval. Ale ono to už začalo po Triprague, měl jsem necelé 4 týdny na dotažení všech věcí k odletu, sponzorské záležitosti, finišoval jsem s prací, kde jsem musel stihnout všechny zakázky do odletu s tím, že pak nebudu skoro měsíc a půl pracovat a tréninky v tomto zmatku byly opravdu na hraně. Po vydařeném MČR jsem věděl, že takový výkon už rozhodně nepředvedu. Odlétal jsem opravdu hodně unaven a těšil se, že zregeneruji před závodem a podaří se mi zajet solidní výkon.  Všudypřítomné klimatizace a dlouhé cestování mi nepomohlo a skolilo mě to, ale tělo se naštěstí do závodu do určité míry zmobilizovalo a závod jsem si mohl užít. Ale v závěrečném běhu bylo hodně znát, že mi rychle ubývaly síly. Nicméně to pro mě byla skvělá a velice inspirující zkušenost, úroveň je tam i mezi Age group úplně na jiné úrovni, motivace do tvrdé práce je veliká.

U protinožců jsi zůstával potom ještě pár týdnů v rámci poznávací turistiky. Máš nějaké zážitky, o které by ses podělil?

Zážitků bylo mnoho. Když jsme druhý den po závodě letěli do Sydney, kam jsme dorazili pozdě večer s tím, že přespíme na letišti, ráno si projdeme město a poletíme na Nový Zéland. Našli jsme si krásné místo s kobercem ve druhém patře letiště, roztáhli jsme spacáky a unaveni po dlouhém cestování usnuli. Po 15 minutách nás budí pracovník letiště Indské národnosti s tím, že musíme jít pryč, odvedl nás do příchodové místnosti. Tam byli nahnaní všichni lidé co se nacházeli na letišti a hlídala je  ostraha letiště, největším vyvrcholením bylo, že zmíněný Ind po nás všech chtěl, abychom se mu prokázali totožností a ukázali doklady. Velice úsměvné, když si na zákon hraje přicestovalec, který tam byl půl roku s cestou a neměl k tomu ani důvod, přišel jsem si jako uprchlík v opačném gardu. Dva týdny jsme cestovali po Novém Zélandu, kde je tak krásná příroda, že těch zážitků je nespočet, ale byli jsme tam v období konce zimy a začátku jara, takže jsme i pod Mount Cook zažili -8 stupňů a sněžení, noci v autě byly občas hodně mrazivé. Poslední týden jsme se před odletem domů jeli ještě ohřát do Austrálie, kde nás pohostil Kuba Langhammer s přítelkyní Terezkou v jejich provizorním paláci, kde hlídali kočku po dobu dovolené majitelů. Po nekomfortním Zélandu, to byl ráj, surfovali jsme, grilovali, popíjeli, opalovali se a užívali si poslední teplé dny v tomto roce (díky Langhammerovi).


Sleduješ scénu světového triatlonu. Který závod nebo čí výkon tě nejvíc upoutal?

Tradičně s kamarády sledujeme v televizi IM Hawaii, takže to byl i letos opět velký zážitek. Frodisimo je jasný, ale poslední dobou mě hodně baví Kanaďan Lionel Sanders. Dostal se ze závislosti na drogách, má velmi specifické tréninkové metody a patří mezi nejrychlejší cyklisty mezi triatlonovými profesionály. Drží ironmanské maximum v podobě neuvěřitelného času 7:43.

Jak z domácí scény?

Asi bych zmínil Honzu Volára, který  v chorvatské Pule při jeho halfironmanské premiéře předvedl super výkon. V příštím roce se máme od něj na co těšit na halfironmanských tratích, po ohlášeném konci F.Ospalého, to je člověk, který asi jako jediný může být konkurenceschopný na profesionálním poli.


Jak vypadá tvůj současný trénink v přípravné fázi před další sezonou?

Stále spolupracuji s trenérem Tomášem Báčou z Karlových Varů a jsem spokojen. S Tomášem často věci diskutujeme, párkrát za rok za ním jedu a uděláme si takové mini triatlonové soustředění. Téměř 90% tréninků absolvuji s výše zmíněným sparingem Honzou Volárem. Myslím, že se motivujeme navzájem, plavecké tréninky s ním mě hodně posouvají kupředu. Oproti předešlým rokům se nyní více zaměřujeme na nabíhání běžeckého objemu. V únoru a březnu se těším do tepla na tri kemp s Etriatlonem na Kanárské ostrovy.

Už máš jasný závodní diář pro sezonu 2017?

Rád bych si zajistil profi licenci v rámci seriálu Challenge. V květnu se chystám na závod do Rimini, nevím jak je to s kvalifikací v profesionálním poli, ale kdyby náhodou vyšla, tak bych rád na MS Challenge v Šamoríně. Když ne tam, tak mám v záloze Czechmana, kde bych rád napravil loňský nepříliš vydařený závod. Potom Poznaň, TRIPrague, kvalifikační  Ironman 70.3 v Portugalsku a v závěru sezony buďto Sardinie nebo Malorka. To jsem vyjmenoval ty hlavní závody, mezitím bych samozřejmě rád závodil v rámci přípravy i na kratších tratích.

Jaké máš motto do triatlonu?

Triatlon je součást mého života, je to životní cesta a způsob života. Mám rád poznávání nových míst a inspirujících lidí, které díky triatlonu navštívím a potkám. Snažím se tréninky a závody užívat a být pozitivně naladěn, jinak bych brzy sportovně vyhořel.


Jaký máš cíl a sen?

Mým nejbližším cílem je absolvovat halfironman pod 4 hodiny, jako první český triatlonista na domácím závodě. Myslím, že to není nereálné. 

Komu bys rád poděkoval za podporu?

CooperVision Česká republika & Slovensko MOOLBIKE Salming Running Česko ISM Seat Czech Etriatlon Team Jan Špatenka a syn - mezinárodní autodoprava MSIo s.r.o , JUTA a.s. , Obec Černilov, Vacek-Elektro a.s. , Ekoizol s.r.o. , Vladimír Bek, Martin Maňák, Vladimír Tuček, Petr Svoboda, Daniel Racek, David Horák, Jiří Malý, Jindřich Řeháček, Jiří Ježek, Irena Dohnalová.

Všem triatlonistům a triatlonistkám bych rád popřál klidné svátky a hodně sil do další sezony.

 

Hodnocení:
Přečteno 1498x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland