Závod předčil mé očekávání, říká Honza Volár po Ironman 70.3 v Pule

27.09.2016 -
Reprezentant v krátkém triatlonu Honza Volár si minulý víkend zkusil premiérově halfironmanskou distanci v chorvatské Pule a bylo z toho výborné druhé místo v celkovém pořadí. O týden později se stal mistrem republiky v duatlonu. Co předvede na Challenge Sardinia?

O víkendu jsi zvítězil na MČR v duatlonu v Žamberku. Jak se ti závodilo?

 

Závod jsem rozeběhl rychle, aby nás vepředu bylo co nejméně v první cyklistické skupině. Na kole jsme výborně spolupracovali s Tomášem Plojharem a udělali jsme si velký náskok na zbytek startovního pole. Tomáš potom zaváhal v depu a tím mi cestu za titulem usnadnil. V běhu jsem si poté mohl jen hlídat náskok a pošetřit sily do dalších závodu. Díky skvělému zázemí a výborné atmosféře jsem si závod opravdu užil.

 

Týden předtím se ti skvěle dařilo na závodě Ironman 70.3 v chorvatské Pule…

 

Závod předčil mé očekávání, moc jsem nevěděl, co mám od své první půlky očekávat, ale hodně jsem se těšil a vlastně jsem ani nebyl nervózní a to výkonu rozhodně prospělo. Navíc v Pule panovala výborná atmosféra.

 

Jak se závod vyvíjel? Šlo to podle stanoveného plánu?

 

Vlastně se závod nevyvíjel úplně podle mých představ, zejména kvůli spoustě chyb, které jsem při závodě udělal. Startovalo se zde intervalově, každých 5 vteřin startovali 4 závodníci. Já startoval 45 vteřin za prvními. Hned při startu mi spadli plavecké brýle, potom v polovině plavecké části, při cestě zpět ke břehu, jsem se ve velkých vlnách špatně zorientoval a plaval na vedlejší pláž, než na tu, kde bylo depo.. 

Jaká byla cyklistická část?

 

Na kole jsem se cítil výborně a během prvních pěti kilometrů jsem se dostal na druhou pozici, na které jsem už zůstal až do konce. Závod velmi zkomplikoval prudký déšť, kdy jsme místy museli jet po silnici, ne které bylo 5 centimetrů vody, takže to bylo spíše takové další plavání.. V závěru cyklistiky jsem na vedoucího závodníka ztrácel 5 a půl minuty a na třetího jsem měl náskok skoro 6 minut, takže o medailích bylo téměř rozhodnuto.

 

Takže už sis to na běhu pohlídal?

 

První polovina náročného půlmaratonu se mi běžela velmi dobře a musel jsem se spíše brzdit. Druhá polovina už byla o poznání těžší, ale myslím si, že na první závod jsem to zvládl docela slušně.

 

Co tě vedlo k tomu zkusit si halfironman v závěru sezony?

 

Už před sezonou jsem plánoval, že bych chtěl startovat na půlce a vzhledem k tomu, že v září byly zrušeny 2 závody EP, tak jsem věděl, že je ideální  termín na závod vyrazit, a protože jsem nenašel jiný závod v tomto termínu, neměl jsem s rozhodováním velké problémy. 

Dal sis konkrétní cíl do závodu?

 

Žádný konkrétní cíl jsem si nedával. Věděl, že mi delší vzdálenosti budou sedět více, než sprinty a olympijské triatlony. První závod jsem si chtěl hlavně užít a zjistit jaké šance bych v podobných závodech měl.

 

Nakonec tedy stříbrná medaile, vítězství ve své věkové kategorii a čas 4:15…  

 

S výkonem i výsledkem jsem rozhodně spokojený. Rozhodně mám velký prostor pro zlepšení, už třeba jen v tom že jsem závodil na silničním kole a neměl jsem časovkářský speciál.

 

V čem to pro tebe bylo jiné než krátký triatlon?

 

Rozdíl je obrovský, v krátkém triatlonu se závodí tak, že po startu se plave úplně na maximum, abyste získali dobrou pozici a pokud se vám to nepodaří, můžete si závod prohrát hned v prvních minutách závodu. Na kole potom se spousta závodníků pouze „vozí“ v balíku, nestřídají a jen doufají, že je někdo doveze do běhu, co nejvíce vepředu. To se na půlce stát nemůže a každý si jede za své celý závod.

 

Stejně jako Lukáše Kočaře po vítězství na Pilmanovi se i tebe zeptám, jestli pro tebe tento výsledek znamená, že se chystáš přesedlat na tratě polovičního ironmana..

 

Dokud jsem zaměstnancem CSMV, kteří mě platí proto, abych závodil v olympijském triatlonu, tak ne.

 

Tvé další plány?

 

15.10. se chystám na EP v Alanyi. Po závodě v Pule mě ale hodně lákají právě tyto distance, takže možná ještě na konci října pojedu Challange na Sardinii.

 

Triatlonu se věnuješ naplno. Jak vypadá tvůj trénink?

 

Po jarním soustředění na Mallorce jsem se cítil výborně a byl jsem v nejlepší formě v životě. Nicméně hned v prvním závodě, jsem spadl na kole a nemohl potom skoro týden trénovat. Místo toho abych toho využil k odpočinku, jsem se hned po návratu snažil co nejdříve dohnat tréninkové manko, ale s tréninkem jsem to přehnal, v závodech jsem proto zdaleka nepředváděl to, na co jsem měl. Podobně se to se mnou táhlo skoro celou sezonu. Po závodě v Karlových Varech, mi nebylo vůbec dobře, proto jsem týden skoro netrénoval, následující víkend na MČR v Brně jsem jel pouze proto, abych závod dokončil a zajistil si tím 2. místo v celém seriálu ČP. To se mi ale nepodařilo, protože mně bylo hrozně špatně a nemohl jsem vůbec běžet. Dal několik dní úplně volno, a když jsem se pak vrátil a chtěl si zkusit, jak na tom jsem, cítil jsem se výborně. Proto jsem mohl do Puly odjet závodit.

Komu bys rád na tomto místě poděkoval ohledně finanční a materiální podpory?

 

Velké poděkování patří mým sponzorům, bez kterých by toto všechno nebylo možné.

Jsou jimi CSMV, profesionální stáj ORGSU, běžecké vybavení Salming, výživa Vitalyte, 1.Servis-Energo, HT Energo, Crack s.r.o., TESPO engineering s.r.o.

 

Hodnocení:
Přečteno 757x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně