Mám za sebou nejúspěšnější sezonu, říká Tomáš Martínek

22.09.2016 -
Výborný plavec Tomáš Martínek se letos posunul i v dalších disciplínách a s novým speciálem vybojoval několik cenných umístění v rámci poháru Ford Czechman Tour. Skončil na druhém místě v celkovém bodování seriálu, což bere jako skvělou motivaci do dalšího tréninku a závodů. Více v rozhovoru.

Máš za sebou poslední závod seriálu Ford Czechman Tour Doksyrace, kde jsi symbolicky doběhl na druhém místě za Honzou Oppolzerem. Stejně to dopadlo i v celkovém bodování. Jak se ti závodilo na tradiční půlce u Máchova jezera?

 

Hodně v pohodě. Před závodem se mi podařilo dobře si odpočinout a v klidu se připravit a bylo to znát. Už od startu jsem se cítil dobře a pomalu se soupeřům začal vzdalovat, což mi dodalo psychické pohody. Na kole jsem věděl, že musím jet rychle, protože ve startovním poli bylo plno dobrých běžců. A tak jsem se snažil jet, co to dalo (v rámci vědomí, že na mě ještě čeká půlmaraton). Z jízdy jsem měl docela dobrý pocit a po několika obrátkách se mi potvrdilo, že to není jenom pocit. Soupeřům (kromě Lukáše Krpce) jsem se vzdaloval a doufal, že si přivezu, co největší (a dostačující) náskok. Po rozběhnutí jsem zjistil, že nedokážu běžet až tak rychle, jak bych si představoval a jak bych potřeboval k udržení náskoku. S Honzou Oppolzerem občas trénuji a závodím, takže vím, jak rychle běhá, a tušil jsem, že to bude těžké, i když už mi to na něj jednou letos vyšlo - na Czechmanovi. O běžecké formě ostatních soupeřů jsem toho až tak moc nevěděl a tak jsem běžel, co mi tělo dovolilo. Honza běžel dle svých standardů a tak jsme se někde kolem patnáctého kilometru octli vedle sebe. Po chvilkové přátelské konverzaci ho to přestalo bavit a odběhl zase dál pro svoje zasloužené vítězství. Další soupeři sice běželi také rychle, ale díky náskoku po cyklistické části, jsem si mohl v klidu doběhnout pro druhé místo, za které jsem hodně rád.

 

Co říkáš na své druhé místo v celkovém bodování seriálu?

 

Po úvodních závodech v červnu jsem si řekl, že se pokusím Český pohár objet a zabojovat o co nejlepší umístění. Vzhledem k počtu závodů a různému bodování na závodech je to vždy trochu loterie, která mi naštěstí letos vyšla, za což jsem velmi rád. A je to docela dobrá motivace do dalšího sportování.foto Gabi Hejtíková 


Jak tedy hodnotíš letošní sezonu?

 

Překvapivě povedenou a určitě nejúspěšnější.

 

Téměř každý víkend jsi závodil, doma i v zahraničí. Na který závod budeš mít nejpříjemnější vzpomínky a kde tomu bylo naopak?

 

Moraviaman v Otrokovicích byl určitě nejpovedenější závod, ale ne že by to nebolelo. Pilman ve Žďáru nad Sázavou byl určitě nebolestivější. Tam mě tělo moc nepodpořilo.foto Tomáš Racek 


Triatlonu se věnuješ už pěknou řádku let, letošní sezonu hodnotíš jako nejpovedenější. Přemýšlel jsi nad tím, co bylo důvodem, že ti mnoho letošních závodů tak skvěle vyšlo?

 

Jarní příprava proběhla bez komplikací. Pár let sportování asi také zanechalo svoje stopy. Ale největší část úspěchu je asi díky posunu v cyklistice, kde jsem díky podpoře klubu EasyGoRun a firmy Leffi s.r.o mohl osedlat opravdu rychlý triatlonový speciál Ceepo Katana. Po několika sezonách odjetých na "silničce s hrazdou" to byl hodně velký skok.

 

Podle čeho si vybíráš, na který závod vyrazíš?


Závody volím většinou podle momentální nálady, pocitu a časových možností. Snažím se jezdit na závody, které jsou něčím zajímavé nebo jsou na zajímavých místech. V případě letošní sezony byly závody zvoleny dle úspěšného začátku českého poháru s cílem úspěšného dokončení Českého poháru.foto Gabi Hejtíková 


Pracuješ na plný úvazek jako architekt. Kolik toho stihneš odtrénovat?

 

Zjednodušeně je to 2-3x týdně plavání, 1-2x týdně kolo a 2-3x týdně běh. A spíš méně. Záleží na fázi sezony a momentálních časových možnostech (a taky počasí). Plavecká příprava v mém případě probíhá většinou se skupinou plavců USK Praha pod vedením Jaroslavy Passerové. Občas také plavu s kolegy z EasyGoRun v čele s Tomášem Mikou a Petrem Löffelmannem pod vedením Tomáše Burdycha. Cyklistická a běžecká příprava je z velké části individuální, ale je proložená společnými tréninky s E-lab teamem pod vedením Radka Holinky. 

 

Už jsi letos pověsil triatlonový equipment na hřebík nebo ještě budeš někde závodit?

 

V letošní sezoně už mě čeká jenom zavírák, spíš zákusek, v podobě olympijského hákového závodu na Lago di Garda - Kuota Trio Peschiera. A pak odpočinek asi v podobě podzimních krosových běžeckých závodů.

 

Hodnocení:
Přečteno 692x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland