Moje sezona je poznamenaná zraněním hamstringu, říká Jana Machačová
Jak se ti daří v letošní sezóně?
Celá sezóna je poznamenaná zraněním úponové šlachy hamstringu, kterou jsem si přivodila při prvním závodu sezóny v Quarteiře. Od začátku března jsem proto nemohla běhat. Opatrně jsem začala závodit v červenci a nejlepšího výsledku jsem dosáhla na EP v Rotterdamu (9.misto). Přechod z juniorských do seniorských kategorií je hodně náročný.
Představila ses na domácím EP v Karlových Varech. Jak se ti závodilo na náročných tratích v silné mezinárodní konkurenci?
Do Karlových Varů jsem se moc těšila, atmosféra byla stejně jako loni skvělá. Nádherné prostředí, těžké tratě, skvělá organizace i diváci, víc si závodník nemůže přát. Olympijské distance jsou hodně náročné a ve velkém vedru jsem měla z tratě respekt. Na kole jsme dojely ztrátu z plavání. Bohužel jsem nemohla běžet podle svých představ, kvůli bolesti hamstringu, se kterým jsem měla na začátku sezóny problémy. Karlovy Vary zůstávají jedním z mých nejoblíbenějších závodů a příští rok určitě přijedu znovu.
Bydlíš a studuješ v Anglii. Jaké máš podmínky k tréninku?
Od loňského září studuji v Leeds, kde mám výborné podmínky k tréninku v krásném prostředí a úžasnou partu. V Yorkshire jsem poznala, že není počasí, ve kterém by se nedalo jet na kole nebo běhat. Většinu tréninků máme v Leeds s tréninkovou skupinou. S Honzou Řehulou jsem pořád v kontaktu a v říjnu se za mnou byl na pár dnů podívat.
Studuješ japonštinu, což není úplně jednoduchý obor. Kolik času máš na triatlonový trénink a závody?
Studium japonštiny je hodně náročné a univerzita je striktní, co se studijního harmonogramu a požadavků týká. Čekají mě ještě 3 roky studia (jeden v Japonsku a dva v Leeds).
Od září budu studovat rok na univerzitě v Kyotu. Chtěla bych ještě letos závodit na Asian Cup.V japonském Murakami a potom na Světovém poháru v korejském Tongyeong a o týden později v japonském Miyazaki. Při letošním WTS v Leeds jsem se seznámila s šéfem japonského triatlonu panem Shinem Otsukou, který mi poradil, kde studovat a zprostředkoval mi kontakty na trenéra v Kyotu, kde budu moci trénovat s univerzitním i s profesionálním týmem AS Kyoto. Pokud mi to studijní povinnosti dovolí, budu se moci zúčastnit i soustředění japonské reprezentace. Moc se těším!
Trénuješ v silné skupině bratří Brownleeových, kteří dominovali na OH v Riu. Sledovala jsi tento závod? Co na to říkáš?
Olympijské závody se mi moc líbily. Fandila jsem samozřejmě Vendule Frintové i kolegům z britského týmu. Škoda, že nemohla medaili dostat i Non Stanford. Návrat Nicoly Spirig po těžkém zranění a operaci ruky byl úžasný.
Chtěla bych poděkovat sponzorům Vivobar, Saucony a Petru Vabrouškovi.