Po pětileté pauze mi návrat k triatlonu hlodá v hlavě, říká Karel Zadák, vítěz TriPrague

4.08.2016 -
Před sobotním závodem Mistrovství republiky ve středním triatlonu vstupoval Karel Zadák do závodu jako černý kůň. Na cyklistice předvedl výborný výkon, smazal manko po plavání a dotáhl se na čelo závodu. Na běžecké části si pak trochu pohrál se soupeři a stal se novým mistrem republiky. O jeho dojmech ze závodu a dalších triatlonových plánech se dočtete v našem rozhovoru.

Od květnového Krušnomana jsi na triatlonových závodech nebyl vidět. Jak ses připravoval na republikový šampionát TRIEXPERT TRIPrague? 

Na závod jsem se připravoval vcelku systematicky zhruba poslední 4 týdny, samozřejmě, co mě čas dovolil. Týden před závodem jsem se už cítil v intenzivních trénincích dobře, takže jsem se začal na závod i těšit. 

Jak ti bylo v den startu? Znal jsi tratě závodu? 

V den závodu to bylo stejné jako vždy, byl jsem nervózní a těšil se, až konečně bude odstartováno a všechno ze mě spadne. Trať cyklistiky jsem si den předem projel autem, po dálnici v plném provozu jezdím nerad. 

Po plavání jsi vylézal ve skupině silných cyklistů, se ztrátou několika minut na čelo závodu. Jaké pro tebe bylo plavání ve studené vodě Vltavy se znatelným proudem?

Závod se vyvíjel o něco lépe, než jsem čekal, protože jsem šel z vody pro mě překvapivě brzy. Se ztrátou čtyř minut se už dá pracovat.

Jakou jsi měl strategii? Vycházelo to? 

Strategie byla jasná. Nepřepálit kolo, ale zároveň dojet čelo závodu, což se mi povedlo. Do druhého depa jsme přijížděli současně s dosavadním lídrem Tomášem Martínkem. 

Běžeckou část jste začínali ve třech, s Michalem Daňkem a Tomášem Martínkem. Za vámi byli celkem blízko další pronásledovatelé a výborní běžci, jako je Petr Soukup nebo Pavel Petrásek. Kde se rozhodlo o tvém vítězství? 

O vítězství se rozhodlo během běžecké části, kde jsem si držel své celkem "pohodové" tempo něco málo pod 4min/km. Lehká krize přišla zhruba na 7. km, kdy jsem si musel na Náplavce odskočit na toytoyku a Pavel Petrásek byl půl minuty za mnou. Tím, že jsem běžel s rezervou, jsem si ho mohl otestovat tak, že jsem na 2-3 km zrychlil. Tento tah se vyplatil, nebezpečí jsem tak odvrátil a mohl si v klidu doběhnout pro vítězství. 

Po pěti letech pauzy od triatlonu k veslování ses vrátil ve famózním stylu. Stal ses novopečeným mistrem republiky ve středním triatlonu. Za sebou jsi nechal takové borce, jako je Filip Ospalý, Michal Daněk nebo Tomáš Mika. Co pro tebe tento úspěch znamená? Vrátíš se k triatlonu?

Návrat k triatlonu jsem celou sezónu neplánoval, chtěl jsem se jen potkat s lidmi, které jsem dlouho neviděl a přitom zjistit, jak na tom po těch 5 letech jsem. Teď mě malinko návrat hlodá v hlavě, ale i tak pravděpodobně se nevrátím a budu se věnovat svým dětem, které už povyrostly a také by rády něco dělaly. 

Na kterých dalších závodech ti to budou moci triatlonisté „vrátit“?

Pravděpodobně zavítám na Slovensko, kde by mělo 13.8. proběhnout MSR v terénním triatlonu. Xterru jsem ještě letos nejel, tak bych si ji také rád vyzkoušel, i když na biku nemám najeto téměř nic.  Poslední víkend v srpnu jedu závod v Zell am See a jako poslední závod, pokud budu v pohodě, tak krátký triatlon v Brně. 

 

Hodnocení:
Přečteno 578x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.9.23Dovolená i závod v Chorvatsku? Jubilejní desátý ročník triatlonu Zadarhalf je tady
15.9.23Honza Tománek o své mistrovské jízdě
13.9.23Bylo NICE důstojným dějištěm MS?
10.9.23Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru
8.9.23Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce
4.9.23Cyklistiku jsem si užil a s výkonem jsem spokojený!Běh byl ovšem těžký kalibr. Říká Honza Tománek po MS v Lahti
1.9.23GigaCzech v Mělníku odpočítává The Final Countdown. Nenechte si ho ujít
30.8.23Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner
27.8.23Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen
24.8.23Vůbec jsem neměl představu, zda to půjde zvládnout, říká Petr Vabroušek