Jsem spíš závodní typ a do tréninku se mi moc nechce, říká Pavel Petrásek

5.05.2016 -
Nová posila Etriatlon Teamu Pavel Petrásek se k triatlonu dostal teprve nedávno. Minulý rok zaznamenal pod vedením kouče Tomáše Báči velký výkonnostní posun, který ukázal čtvrtým místem na silně obsazeném TRIPrague. O víkendu se postavil na start duatlonu Břehy a vybojoval stříbro. V rozhovoru vypráví o svých cílech a plánech pro letošní sezonu.

O víkendu jsi absolvoval duatlonový závod Břehy. Jak se ti závodilo? 

Po běžecké stránce mi závod sedl, jsem rád, že se běžecká forma za poslední týdny o dost zlepšila. Za druhé místo jsem rád. Jako největšího soupeře jsem bral Tomáše Miku, byl to ale Karel Zadák, kdo závod ovládl a ukázal nám, jak se jezdí na kole. 

Jaký cíl sis vytyčil pro letošní sezonu?

Do přípravy na letošní sezonu jsem dal maximum toho, co jsem ve stávajících podmínkách byl schopen. Proto doufám, že sezona vyjde a očekávání jsou nemalá. Uvědomuji si, že konkurence nespí, takže uvidíme, na co bude forma stačit. Cílem je slot na MS v Austrálii, a také bych se rád umístil na předních příčkách u nás. 


Vraťme se ještě k té minulé. Na několika závodech jsi překvapil velmi kvalitním umístěním (10. místo na Czechmanovi, 4.místo TriPrague, 2.místo Klasik duatlon Příbram..) a dal najevo, že soupeři s tebou budou muset počítat..

Když vezmu v potaz, že loňská sezona byla moje první opravdová sezona se systematickým plánem a tréninkem, tak jako celek jí musím hodnotit pozitivně. Také jsme doufali, že se mi podaří nakouknout do užší české špičky a dám o sobě trochu vědět. Povedl se TriPrague a duatlon Příbram. Na TriPrague jsem udělal pár taktických chyb, ale jsou to zkušenosti, ze kterých se v příštích závodech musím poučit.  Největší rezervy byly určitě v plavání, na to jsme se letos zaměřili, každá sekunda k dobru je ale vykoupena stovkami hodin na bazénu. 

Do triatlonových vod jsi vlétl teprve nedávno. Jaké sporty jsi dělal předtím? 

Jako fotbalista jsem běhal na trénincích, plaval v rámci školy a najezdil cca 500km za rok na MTB. První triatlonový závod v podobě Czechmana jsem zvládl v čase okolo 5:12:00, což ve zmíněných podmínkách nebyl tak špatný výkon. Byl to jeden velký punk. O plavání jsem slyšel, že se odehrává v neoprenu, tak jsem si přivezl neopren do kajaku.. (nakonec jsem musel plavat v plavkách). Ze svého MTB jsem přelezl na otcův ocelák a šel zdolat nikdy nepokořenou vzdálenost 90 km. Ještěže ten běh mi byl přirozený. 


Závodíš tedy tři sezony… 

Výše zmíněný závod se odehrával v roce 2012. Byl to můj první triatlon, druhý byl Czechman 2013, tam jsem se pokusil o mírné vylepšení, posilněn o zkušenosti z předešlého roku..Takže první dva roky jsem Czechmana bral jako motivaci k tomu, abych se pouze neflákal, ale o cíleném věnování se triatlonu řeč být nemůže. Poté přišel rok 2014, kdy jsem se rozhodl, že zkusím něco najezdit na kole a třeba to v závodě bude zase o kus lepší. Byl z toho čas 4:30:00 a já si začal pohrávat s myšlenkou, že za rok už bych chtěl mít koncepčně vedený trénink, aby se vložený čas do triatlonu vrátil. Tak jsem se na sezonu 2015 připravoval pod taktovkou Tomáče Báči a pustili jsme se do toho naplno. 

Jaký je tvůj největší dosavadní úspěch v triatlonu?

Za největší úspěch považuji určitě již zmíněné 4. místo na TriPrague a 2. místo na MČR v dlouhém duatlonu v Příbrami z minulého roku. 

Stal ses posilou Etriatlon Teamu. Popsal bys své nynější podmínky k tréninku? 

Podmínky se oproti loňskému roku rapidně zlepšily, hlavně díky sponzorům - CooperVison, Moolbike, EtriatlonTeam (sport3), Salming, ISM. Do té doby jsem si všechno hradil z vlastní kapsy a občas už to bylo na hraně. Mým trenérem je Tomáš Báča, ač je to pořád mladý jinoch, tak ho budou znát spíše starší ročníky, od jeho účasti na IM Hawaii se vystřídalo hodně šampionů na lávových polích. Tomáš už vede spíše rodinný život triatlonisty v důchodu, ale po stránce trenérské má neuvěřitelné množství zkušeností, zdravý nadhled, rozumíme si ve všech směrech a to je důležité. Protože ne vždy jde všechno tak, jak má, ale i od toho trenér je, aby vás správně nakopl a nasměroval.

Prozradíš své odtrénované objemy v přípravném období? 

Milovníci objemů se mnou moc spokojeni nebudou, 6000 km na kole za loňský rok tomu odpovídá a to jsem 1/6 odtrénoval na Kanárských ostrovech. Netrénuji nějak enormně, ale i tak mi tréninky dávají opravdu zabrat. Nemyslím si, že velký počet hodin je ta jediná správná cesta. Jsem spíše závodní typ a do tréninků se mi moc nechce. 

Vraťme se ještě ke zmiňované spolupráci s Etriatlon Teamem. Jak jsi spokojen v nových barvách?

Za tuto spolupráci jsem velice vděčen, Petr Valeš mi vychází opravdu v mnoha ohledech vstříc, velkou výhodou jsou plavecké kempy v Chrudimi a ranní plavecké tréninky v Praze, kde trávím poslední dobou nejvíce času.  

Minulý víkend sis otestoval formu na krátkém duatlonu v Břehách, kde jsi bral druhé místo. Kam zamíříš za závody dál? 

Hlavním závodem je 1/2halfironman v St. Poelten. Na ten se momentálně upíráme, chtěl bych si tam vyjet slot na MS v Austrálii.  14 dní na to je Czechman, tam uvidíme, jaká bude forma po Rakousku. Následuje Triprague a když dopadne kvalifikace, tak MS v Austrálii. Do toho nějaké sprinty a menší tréninkové závody. 

Na obhajobu loňského zlata z TriPrague si brousí zuby Filip Ospalý. Je vůbec tento borec na domácích tratích k poražení?

Filip k poražení je, ale jen za těch předpokladů, že by neměl opravdu svůj den, jinak na něj nikdo v našich vodách na 1/2 ironmanu nemá. Letos už bude startovka nabitější, ale i tak se budu chtít poprat o příčky nejvyšší.  

Máš triatlonový vzor a sen? 

Frodisimo!!!! Asi jako každý triatlonista s duší závodníka bych se chtěl podívat na Havaiské ostrovy. 


 

 

Hodnocení:
Přečteno 795x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.