Mám respekt vůči každému závodníkovi, říká Pavlína Švadlenková

26.04.2016 -
Pohledná blondýna Pavlína Švadlenková vlétla do tuzemských vod triatlonu jako kometa. V minulé sezoně na sebe upozornila několika kvalitními výsledky i nepříjemnými pády na kole. Rozjela triatlonový klub Kerberos, strávila pár týdnů na kempech v teple a moc se těší na první závody. Více v rozhovoru.

V rámci přípravy na triatlonovou sezopnu sis dala aquatlonový závod v Jablonci, kde jsi skončila třetí. Co na to říkáš? 

Moc jsem se těšila na všechny závodnice a setkání s naším teamem na závodě. Organizačně byl závod precizně připraven a vše probíhalo dle harmonogramu, žádné prodlevy. Všichni jsme si užili závodní atmosféru plnými doušky. Se svým umístěním jsem velmi spokojená a o výsledku bylo víceméně rozhodnuto po plavecké části. V plavání za holkami stále zaostávám s markantní ztrátou, a to i navzdory 12s zlepšení od loňska. Běh jsem šla svým standardním tempem, rychleji to moc neumím. Na běžecké části nám pršelo, což nebylo nic příjemného, ale vzhledem k tomu, že všichni závodníci mají stejné podmínky, nemůže tím nikdo omlouvat svůj výsledek. 


Vloni sis osahala první pohárové závody, většinou na sprint nebo olympijských distancích. Jak jsi koncipovala přípravu na další sezonu?

Já se od podzimu loňského roku připravuji na tratě polovičního IM, takže jsem do konce března trénovala na objem. Teď se pouštíme do kvality a moc se těším, co to udělá ve srovnání s loňskou sezonou, kdy jsem se připravovala na olympijské distance. Již sedmý měsíc jsem bez nemoci a cítím se skvěle po všech po stránkách, tak uvidíme, jak se to projeví v závodech. Luká Vrobel s námi absolvoval několik kempů, což považuji za obrovskou devizu přípravy celého našeho teamu. Soustředili jsme se hodně na techniku, kde máme vždy všichni co napravovat. 

Hodně jsi trénovala v teplejších krajích. Nejdřív Kanáry, pak Malorka… 

Pro mě bylo soustředění na Kanárských ostrovech prvním takto profesionálně vedeným soustředením v délce 2 týdnů. Moc jsem se o sobě a svém těle dozvědela. Třikrát jsem chytla totální hysterický záchvat, poprvé při sjezdech, kdyz jsem měla obrovský strach a přiznám se, že jsem předtím málo jedla. Podruhé, když jsme dorazili na jeden vrchol, kde bylo 5 stupňů a my nebyli s oblečením na takové počasí připraveni a opět mi došly cukry. A potřetí, když mě kluci vzali kamsi, kde se jezdila v serpentýnách rally a po nich následoval boční vítr asi tak 50km/h. Ale všechno jsem urovnala, když jsem všechno svedla na kluky a obvinila je ze záměru mě zabít.. 

Rozjíždíte nový triatlonový oddíl Kerberos. Jak to jde? 

Založení teamu byla zejména moje iniciativa a musím říct, že jsem nečekala, že to bude tak skvělé. Jsem přímo nadšená! Jsme parta skvělých lidí a triatletů a to se potvrzuje na každé akci. V rámci treninku se vzájemně posouváme kupředu, neboť každý z nás má silnější stránku, kterou může druhého obohatit. 


V loňské sezoně jsi zajela několik kvalitních výsledků, ale měla jsi i pár nepříjemných pádů. Jak ji hodnotíš? 

Minulou sezonu jsem víceméně promarodila. Trénovala jsem jen do jara a pak mě provázela série angin léčených opakovaně antibiotiky, takže jsem vůbec netrénovala. Proto stále ve všem řadím na první místo zdraví. Trénuji teď vice než půl roku bez jediného zaváhání, a to se zkrátka musí projevit ve výkonnosti. Obrovským posunem je pro mě i psychická vyrovnanost. Cítím, že se na závody těším, a že si je užiji se vším všudy. Nestresuji se z možného neúspěchu. 

Už máš hotovou termínovku na letošek? Aká jsou tvá kritéria pro výběr závodů? 

Uvidíme, jestli se mi podaří dokončit Český pohár Aquatlonu. Cítím zde trochu rest z ME v AQ, kde jsem díky zranění předvedla absolutně tragický výsledek. Dále se chystám na ½ IM v Provence 1.5., kde si otestuji posun výkonnosti za poslední měsíce připravy. Prvním vrcholem sezony je Czechman. Po něm by mely následovat závody v rámci Českého poháru Olympijského triatlonu. A druhým vrcholem bude MS v ½ IM na Gold Coast, kam jedu hlavně kvůli delfínům. V závodním světě se zatím rozkoukávám a s tratěmi polovičního IM jsem úplně nepočítala. Ale moc mě baví cestování za sportem, neskutečně si to užívám. Závody se vybírají dle toho, co zrovna potřebujeme ladit. Neřeším, jestli se potkám na trati s velkou nebo malou konkurencí. Mám respekt vůči každému závodníkovi a těším se, co ze sebe dokážu dostat.  

O čem sní Pavlína Švadlenková na poli triatlonu? 

Chci se ve zdraví co nejvíce posouvat a poznávat sve fyzické hranice. A kde jsou? Doufám, že to ještě chvíli bude trvat a já se budu moct několik dalších let věnovat tak skvělému sportu jako je triatlon.


 

Hodnocení:
Přečteno 1281x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek