Chytil jsem pár medúz za "klobouk", říká Jirka Kalus po závodě v Egyptě

5.04.2016 -
Český triatlon měl o víkendu dva zástupce na sprinttriatlonu ATU Sharm El Seikh v Egyptě a oba zajeli výborný závod. Tomáš Svoboda bral stříbro a Jirka Kalus doběhl na sedmé příčce. Jak se chystal na závod, co změnil v tréninku a jaké má cíle do letošní sezony se rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Jak ses připravoval na závod v Egyptě?

Na závod jsem se přihlásil týden před startem. Takže jsem se na něj nijak zvláštně nepřipravoval. Během února a března jsem stihl dvě soustředění. Obě ve Španělsku – dvoutýdenní v Benidormu s reprezentací a jedno pouze pětidenní na Malorce. Mým cílem bylo TOP 5. Když jsem neměl zrovna formu, tak nějak jsem si věřil, že když se sejde pár věcí, mohlo by to klapnout třeba i na medaili.

Jak se to pro tebe vyvíjelo? Popsal bys své vystoupení v jednotlivých disciplínách?

Z vody jsem vyběhl na třetím místě v kontaktu na vedoucí dva závodníky (včetně Toma Svobody). Na kolo jsem již naskakoval první. Až na pád maďarského závodníka, který přetrhl řetěz v prvním okruhu, pár nástupů, betonových retardérů, které jsem přeskakoval se na cyklistické části toho moc neodehrálo. Snažil jsem se jezdit takticky, především ve městě vpředu, abych se vyhnul možným pádům a aby mě případné nástupy nestály moc sil, jelikož nejsem zrovna nejlepší cyklista. Do druhého depa náš přijelo zhruba devět závodníků a já věděl, že se bude rozhodovat na běhu, což je má nejsilnější disciplína. Necelé 2 kilometry nás běželo 7 borců spolu, pak se to začlo trhat a já začal ztrácet.

Jak tedy bereš výsledné sedmé místo? Jaké dojmy si odvážíš z afrického klání?

Body za sedmé místo jsou cenné body a posunuly mě hodně dopředu v žebříčku. S během bohužel být spokojen nemůžu, ale přeci jen, byl to první závod a tak si z toho nedělám až takovou hlavu. Závod v Egyptě se mi líbil. Plavalo se v průzračné vodě ve známé rekreační oblasti Sharm El-Sheikhu a i během závodu jsem mohl vidět spoustu různobarevných ryb. Bohužel dál od břehu bylo plno medůz a pár jsem jich i chytil při záběru za ,,klobouk.“O to víc jsem plaval rychleji.


Co říkáš na medailové posty? Tomáš Svoboda bral stříbro...

Tomáš sice skončil druhý, ale jak říkal, myslím si, že mohl i vyhrát. Vyhrál Maďar Tarnai, kterého jsem 2-3 roky zpět porážel, a to i na běhu, což je taktéž jeho nejsilnější disciplína.

Podle tohoto výsledku to vypadá, že jsi na začátku sezony dobře připraven...

Minulý rok jsem neměl žádného trenéra a trénoval jsem se víceméně sám a triatlon moc neřešil. Již od října jsem ale začal spolupracovat s mým nynějším trenérem Laďou Dvořákem a spolupráci si pochvaluji.

Co si od vaší spolupráce slibuješ?

Výrazný posun by měl nastat na kole, ale snažím se zapracovat na všech třech disciplínách a konstantě trénovat. Zranění a nemoci se mi vyhýbaly a změnil jsem dost přístup k tréninku. Ale ještě to zajisté není úplně optimální a rezervy jsou. Občas postrádám takové to nadšení a nevydařené závody mě hodně trápí. Místo toho bych měl myslet do budoucna a snažit se své chyby zlepšit a směřovat vpřed. Na profi úrovni už trénují všichni velké dávky. V závodech pak ale vyhrává hlava. Musíte být psychicky silní a jednoduše na závodech ze sebe dostat vše. To jsou asi takové největší poslední změny.

Jak vypadá tvůj závodní kalendář?

Rád bych jel první den v květnu Evropský pohár v Madridu a o týden později budu usilovat na testech v Plzni o nominaci na ME do 23 let. To by měl být můj první vrchol. Týden před ME K23 (18.6.) je první závod ČP v Plzni, což je i akademické MČR a nominace na AMS, které se bude konat ve Švýcarsku. Rád bych se podíval i na nějaký Světový pohár a zkusil si na co mám a kde je třeba se ještě posouvat na světové úrovni.Možná klapne závod SP v maďarském Tiszaujvaroši. Jako můj druhý vrchol bude ze začátku září domácí MČR v OH triatlonu v Brně. Je to pro mě domácí závod a taková srdcovka. Např. cca před 4 lety jsem zde vyhrál juniorský evropský festival, kde jsem předběhl maďarského vítěze ze zmíněného Egypta. Na tento závod se těším už teď a věřím v obrovskou domácí kulisu. Závodu by se mohli zúčastnit opět i závodníci z Maďarska, a tak by to mohlo být opravdu zajímavé. Rád bych zde mile překvapil a ukázal, co ve mně je.


Kudy vedly tvé sportovní cesty, než jsi zakotvil u triatlonu?

Asi od šesti let jsem závodně plaval a hrál fotbal. K triatlonu jsem se dostal přes Lukáše Kočaře (bývalého výborného triatlonisty). Začal jsem ale až cca v 16 letech a hned si ho oblíbil.

Které dosavadní úspěchy stavíš nejvýš?

Největší úspěchy jsem pobral v juniorech (4. a 5. místo na EP a vítěz Evropského festivalu), ale taktéž minulý rok jsem se stal vicemistrem ČR ve sprint triatlonu a mistrem ČR do 23let. Taktéž jsem 2x po sobě vyhrál akademické MČR, a letos bych to chtěl zopakovat, i když se bude závodit na mém neoblíbeném bezhákovém triatlonu.

Patříš do národního výběru K23. Jaké máš tréninkové podmínky?

Současné tréninkové podmínky se výrazně zlepšily. Spoustu cenných rad nám na soustředěních poskytuje Honza Řehula (bronzový medailisty z OH v Sydney). Plavecké tréninky jsou pod dohledem Tomáše Kočaře. Spoustu tréninků absolvuji s Filipem Ospalým a Laďou Dvořákem. Na plavání mě pohání vpřed dálková plavkyně Sylva Rybářová. Poprvé za svůj život jsem dostal nové kolo od někoho jiného než rodičů, za což děkuji mému týmu Ekol (Michalovi Kočařovi i Laďu Dvořákovi). Podpora týmu mě letos opravdu nakopla a nového stroje Cannondale si opravdu vážím a již teď v dubnu mám skoro naježděné, to co za celý minulý rok. Navíc jsem navázal spolupráci s kvalitními výživovými doplňky od firmy 4fitness. Dokonce visím v Brně na stěně obchodu, a stal jsem se tak tváří této firmy. Opravdu mě to těší, protože mi začala psát spousta lidí, že jsou rádi, že znají někoho slavného. A jsem rád, když je na mě rodina pyšná, takže se mi to opravdu líbí. Dále pak můžu kdykoliv využívat posilovnu, saunu, páru a vířivku v AZ Fitness Brno, za což také děkuji Jirkovi Pezlarovi. Tyto sponzoringy vás posunou vpřed a vy to chcete vaším podporovatelům samozřejmě vrátit. A to je také to o co se budu do budoucna snažit. Být prostě ten nejlepší!

V tomto nastavení hraje triatlon velkou část každodenního programu. Na co ti ještě zbývá čas?

Studuji třetí ročník na VUT obor Ekonomika podniku. Bakalářskou práci jsem si ale posunul až na příští rok. Ve škole bych rád pokračoval i v magisterském studiu. Svůj volný čas asi většina triatlonistů tráví odpočinkem. Taktéž odpočinek mám rád, ale nesnáším nudu. A tak odpočívám při filmu, v kině. Snažím se ale normálně fungovat a udělat si čas i na kamarády, kteří mě ve sportu taktéž podporují. V létě mám rád rodinné grilovačky na zahradě a rád navštívím i tetu či babičku s dědou a Arnoldem (ejich pes..). A asi není ani tajemstvím, že rád poslouchám hudbu a tak bych rád někdy vyjel na koncerty třeba Coldplay či Marpa.


Na co se nejvíc těšíš v letošní sezoně?

Nejvíce se těším na závodění. Doufám, že zaznamenám posun vpřed. Musím však na sobě neustále makat a zdokonalovat se ve všech ohledech. Asi už tedy ani není tajemstvím, že se těším na domácí závod v Brně. Taktéž jsem zatím nebyl na žádném MS a tak bych to chtěl letos změnit. Jsem posledním rokem v kat. do 23 let. Letos se koná finále MS v mexickém Cozumelu a já rozhodně chci být na startu!

Tenisté mají Wimbledon, triatlonisté IM Hawaii..Láká tě megasvátek tohoto sportu?

Tento závod je znám pro své doslova brutální podmínky. Po celý závod panují hrozná vedra a silný vítr. Myslím si, že na Ironmanu nerozhoduje až tak plavání, a často se může rozhodnout již na kole. Cyklistika je u mě asi to největší omezení. Závod se jede bezhákově a trvá několik hodin. Tím chci říct, že abych se takového závodu mohl někdy v budoucnu zúčastnit, tak za sebou potřebuju ještě spoustu odtrénovaných hodin, týdnů, měsíců a několik let. Ale proč ne, láká mě to a když nebudu vynikat, zkusit bych to jednou chtěl. Díky za rozhovor.

Hodnocení:
Přečteno 603x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.