Vycestovat do Austrálie byl nejlepší nápad, říká Lukáš Maiwaelder

22.12.2015 -
Přední český triatlonista z Ekol Team Lukáš Maiwaelder změnil několik věcí v přístupu k triatlonu. Odjel do Austrálie, kde měl možnost kvalitně potrénovat i s Radkou Vodičkovou. O jeho letošní sezoně a dalších plánech se dočtete v našem rozhovoru.

Končí letošní rok a nastává čas bilancování. Jak tomu pro tebe letos po triatlonové stránce věci?

Letošní rok byl pro mě hodně rozdílný, než předchozí. Hlavní důvod byl, že jsem se domluvil s Tomášem Klímou na vzájemné spolupráci. Tomáš změnil své působiště a z triatlonového prostředí jsem pod jeho křídly zůstal jen já. Od toho se také odvíjela celá letošní sezona. Březen jsem strávil ve španělské Valencii v multisportovní akademii. Měl jsem tam skvělé podmínky pro trénink i regeneraci. Závodní sezonu jsem započal začátkem května v Rakousku. Rozjezd byl trošku pomalejší, ale v červnu již bylo vše, jak mělo.


Co ti přineslo největší radost?

Největší radost mám určitě z vítězství na závodě LINZ triathlon. Byl to bezhákový olympijský triatlon s náročnou cyklistikou, kdy teplota atakovala 35 C. Vše mi ten den vyšlo na 100%. Přesně takový ten den, kdy člověk ví, že dnes je to jen jeho závod.

A naopak nejvíc zklamalo?

Zklamání je určitě ČP v Opavě, měl to být vrchol první půlky sezony. Bohužel to nevyšlo, ale o to větší cíl to je pro příští rok.


Které závody jsi absolvoval?

Díky tomu, že bydlím v Brně, snažím se část sezony odzávodit v Rakousku. Jsou tam perfektní závody, výborná organizace a kvalitní konkurence. Letos jsem tam byl dvakrát. Jeden ½ IM začátkem května a poté již zmíněný Linz Triathlon. Přes letní měsíce jsem závodil na českém území. Ať to byly dva České poháry (Opava, Tábor), závod Jihomoravské ligy Žďár nad Sázavou, MČR Pilman. V září poté premiéra v seriálu 70.3 IM Ruegen a v listopadu 70.3 IM Sydney.

Vydal ses na studijně-sportovní zahraniční stáž. Řekl bys k tomu něco konkrétnějšího?

Začátkem října jsem se vydal na tříměsíční pobyt do Austrálie, přesněji na Gold Coast. Už dlouho jsme s taťkou vymýšleli co a jak dál a vycestovat do zahraničí byl nejlepší nápad. Zvolil jsem Austrálii z důvodů jazyka a možnosti tréninkové přípravy. Chodil jsem do jazykové školy a do toho mohl denně polykat spousty hodin a kilometrů tréninkové zátěže. Určitě bych všem doporučil vycestovat, třeba do Austrálie jako já teď. Člověk objeví nové možnosti a motivaci do tvrdé práce, která je pro kvalitní výsledek důležitá.


Zkusil bys porovnat tamější tréninkové podmínky s těmi domácími?

Tréninkové podmínky jsou naprosto odlišné než u nás v ČR. Hlavní změna bylo počasí, australské jaro je nesmírně teplé, v podstatě jako české léto. Na Gold Coastu je letos nově zrekonstruovaný plavecký areál, dva 50m bazény a jeden 25m. Vše pod otevřeným nebem. Běh je tu také rozmanitý, místní parky jsou rozsáhlé, pláž nekonečně dlouhá a je tu možnost běhat i v rezervaci plné klokanů a dalších zvířat. Cyklistika je zábavná a kombinoval jsem kopcovitý profil s rovinným. Takže také spokojenost. Většinu tréninků jsem absolvoval sám, až v půli listopadu jsem se tu potkal s Radkou Vodičkovou a místními triatlety. Nicméně pro příští rok již mám pár kontaktů a i díky Radce nějaké možnosti, za což jí moc děkuji.

I ona si v našem rozhovoru pochvalovala možnost tréninku s tebou. Jaké to bylo pro tebe?

S Radkou jsem byl v kontaktu již před odjezdem, vyzvídal jsem nějaké informace. Potkali jsme se v půlce listopadu a dva týdny spolu pilně trénovali. Myslím, že to bylo oživení pro nás oba. Radka je naprostý profesionál a mě ohromně nakopla do další práce. Navíc možnost strávit chvíli s ní a s jejím snoubencem Bradem Kahlefeldtem bylo super. Snažil jsem se od Radky nasbírat pár zkušeností a inspirací do budoucího tréninku.


Už máš jasno v dalších triatlonových záměrech?

Plány do budoucna jsou již pevně dané. Na konci prosince se vracím na 4 týdny do ČR, splnit pár povinností vůči škole a 29. ledna opět mizím zpět do Austrálie. Cílem je se kvalitně připravit na sezonu 2016. Navíc bych chtěl ještě zlepšit angličtinu a v neposlední řadě píši na stavební fakultě bakalářskou práci na téma, které souvisí s Austrálií. Budu tu mít blíže k informacím, než kdybych seděl doma. První závod bude 3. Dubna 70.3 IM Kuala Lumpur. Letos jsem startoval v seriálu IM v PRO kategorii, příští rok zvolím věkovou s ohledem, že chci startovat na MS 70.3, které bude právě tady v Austrálii v Moolulabe, a v katergorii PRO je to hodně obtížné. Hlavní cíl je ale udělat další výkonnostní skok kupředu. Máme s Tomášem Klímou spíše dlouhodobé cíle, ale necháme si je pro sebe a budeme se snažit je v následujících měsících a letech naplno ukázat.

Komu vděčíš za podporu?

Rád bych poděkoval za podporu svým partnerům, hlavně společnosti GEFAB dopravní značení, Masáže Domino, Ekol teamu v čele s Láďou Dvořákem za tréninkové podmínky v Brně, teď čerstvě i Petru Vabrouškovi za produkty SLS 3 a Blueseventy. A v neposlední řadě Tomášovi Klímovi za trenérskou spolupráci a rodičům, kteří mě ohromně podporují a pomáhají.


 

Hodnocení:
Přečteno 891x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl