Vycestovat do Austrálie byl nejlepší nápad, říká Lukáš Maiwaelder

22.12.2015 -
Přední český triatlonista z Ekol Team Lukáš Maiwaelder změnil několik věcí v přístupu k triatlonu. Odjel do Austrálie, kde měl možnost kvalitně potrénovat i s Radkou Vodičkovou. O jeho letošní sezoně a dalších plánech se dočtete v našem rozhovoru.

Končí letošní rok a nastává čas bilancování. Jak tomu pro tebe letos po triatlonové stránce věci?

Letošní rok byl pro mě hodně rozdílný, než předchozí. Hlavní důvod byl, že jsem se domluvil s Tomášem Klímou na vzájemné spolupráci. Tomáš změnil své působiště a z triatlonového prostředí jsem pod jeho křídly zůstal jen já. Od toho se také odvíjela celá letošní sezona. Březen jsem strávil ve španělské Valencii v multisportovní akademii. Měl jsem tam skvělé podmínky pro trénink i regeneraci. Závodní sezonu jsem započal začátkem května v Rakousku. Rozjezd byl trošku pomalejší, ale v červnu již bylo vše, jak mělo.


Co ti přineslo největší radost?

Největší radost mám určitě z vítězství na závodě LINZ triathlon. Byl to bezhákový olympijský triatlon s náročnou cyklistikou, kdy teplota atakovala 35 C. Vše mi ten den vyšlo na 100%. Přesně takový ten den, kdy člověk ví, že dnes je to jen jeho závod.

A naopak nejvíc zklamalo?

Zklamání je určitě ČP v Opavě, měl to být vrchol první půlky sezony. Bohužel to nevyšlo, ale o to větší cíl to je pro příští rok.


Které závody jsi absolvoval?

Díky tomu, že bydlím v Brně, snažím se část sezony odzávodit v Rakousku. Jsou tam perfektní závody, výborná organizace a kvalitní konkurence. Letos jsem tam byl dvakrát. Jeden ½ IM začátkem května a poté již zmíněný Linz Triathlon. Přes letní měsíce jsem závodil na českém území. Ať to byly dva České poháry (Opava, Tábor), závod Jihomoravské ligy Žďár nad Sázavou, MČR Pilman. V září poté premiéra v seriálu 70.3 IM Ruegen a v listopadu 70.3 IM Sydney.

Vydal ses na studijně-sportovní zahraniční stáž. Řekl bys k tomu něco konkrétnějšího?

Začátkem října jsem se vydal na tříměsíční pobyt do Austrálie, přesněji na Gold Coast. Už dlouho jsme s taťkou vymýšleli co a jak dál a vycestovat do zahraničí byl nejlepší nápad. Zvolil jsem Austrálii z důvodů jazyka a možnosti tréninkové přípravy. Chodil jsem do jazykové školy a do toho mohl denně polykat spousty hodin a kilometrů tréninkové zátěže. Určitě bych všem doporučil vycestovat, třeba do Austrálie jako já teď. Člověk objeví nové možnosti a motivaci do tvrdé práce, která je pro kvalitní výsledek důležitá.


Zkusil bys porovnat tamější tréninkové podmínky s těmi domácími?

Tréninkové podmínky jsou naprosto odlišné než u nás v ČR. Hlavní změna bylo počasí, australské jaro je nesmírně teplé, v podstatě jako české léto. Na Gold Coastu je letos nově zrekonstruovaný plavecký areál, dva 50m bazény a jeden 25m. Vše pod otevřeným nebem. Běh je tu také rozmanitý, místní parky jsou rozsáhlé, pláž nekonečně dlouhá a je tu možnost běhat i v rezervaci plné klokanů a dalších zvířat. Cyklistika je zábavná a kombinoval jsem kopcovitý profil s rovinným. Takže také spokojenost. Většinu tréninků jsem absolvoval sám, až v půli listopadu jsem se tu potkal s Radkou Vodičkovou a místními triatlety. Nicméně pro příští rok již mám pár kontaktů a i díky Radce nějaké možnosti, za což jí moc děkuji.

I ona si v našem rozhovoru pochvalovala možnost tréninku s tebou. Jaké to bylo pro tebe?

S Radkou jsem byl v kontaktu již před odjezdem, vyzvídal jsem nějaké informace. Potkali jsme se v půlce listopadu a dva týdny spolu pilně trénovali. Myslím, že to bylo oživení pro nás oba. Radka je naprostý profesionál a mě ohromně nakopla do další práce. Navíc možnost strávit chvíli s ní a s jejím snoubencem Bradem Kahlefeldtem bylo super. Snažil jsem se od Radky nasbírat pár zkušeností a inspirací do budoucího tréninku.


Už máš jasno v dalších triatlonových záměrech?

Plány do budoucna jsou již pevně dané. Na konci prosince se vracím na 4 týdny do ČR, splnit pár povinností vůči škole a 29. ledna opět mizím zpět do Austrálie. Cílem je se kvalitně připravit na sezonu 2016. Navíc bych chtěl ještě zlepšit angličtinu a v neposlední řadě píši na stavební fakultě bakalářskou práci na téma, které souvisí s Austrálií. Budu tu mít blíže k informacím, než kdybych seděl doma. První závod bude 3. Dubna 70.3 IM Kuala Lumpur. Letos jsem startoval v seriálu IM v PRO kategorii, příští rok zvolím věkovou s ohledem, že chci startovat na MS 70.3, které bude právě tady v Austrálii v Moolulabe, a v katergorii PRO je to hodně obtížné. Hlavní cíl je ale udělat další výkonnostní skok kupředu. Máme s Tomášem Klímou spíše dlouhodobé cíle, ale necháme si je pro sebe a budeme se snažit je v následujících měsících a letech naplno ukázat.

Komu vděčíš za podporu?

Rád bych poděkoval za podporu svým partnerům, hlavně společnosti GEFAB dopravní značení, Masáže Domino, Ekol teamu v čele s Láďou Dvořákem za tréninkové podmínky v Brně, teď čerstvě i Petru Vabrouškovi za produkty SLS 3 a Blueseventy. A v neposlední řadě Tomášovi Klímovi za trenérskou spolupráci a rodičům, kteří mě ohromně podporují a pomáhají.


 

Hodnocení:
Přečteno 880x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!
15.2.23Jaké jsou názory českých triatlonistů na nový model MS v Ironmanu?