Mým snem je olympijský závod v Tokiu 2020, říká mladičká Jana Macháčová

11.12.2015 -
Juniorské reprezentantce z Valašského Meziříčí Janě Macháčové ještě není ani dvacet let. V silně obsazeném závodě v Karlových Varech letos zajela nejrychlejší ženský čas mezi Češkami. Studuje jazyky v Anglii a trénuje pod vedením Honzy Řehuly. Myslím, že se v jejím podání máme ještě na co těšit.

Je ti devatenáct let a triatlonu se věnuješ sedmou sezonu. Kdy a jak jsi začínala?
 
Odmalička jsem hodně sportovala, dělala jsem gymnastiku, sjezdové lyžování, jógu a plavání. Poprvé jsem závodila v dětském triatlonu na MORAVIAMAN ve 12-ti letech. Další rok jsem se dostala do Triatlon klubu Ostrava, který mi umožnil startovat na závodech Českého poháru a podporuje mě dodnes.
 
Co bylo v začátcích pro tebe nejtěžší?

Začátky byly těžké, musela jsem se naučit jezdit na silničním kole. Velmi mi pomohl cyklistický oddíl TJ Sigma Hranice. Když jsem doma, trénuji s kamarády z oddílu i teď a na našeho týmového mechanika Jardu Bartoše se můžu vždycky spolehnout. Trénoval s námi i Jirka Janošek, který je úřadujícím juniorským mistrem světa na dráze.

Předsedkyně ČTA Lenka Kovářová o tobě mluvila jako o velkém talentu současného triatlonu u nás. Což jsi potvrdila i skvělým sedmým místem v premiéře mezi Elite na závodě v Karlových Varech. Kdy ses rozhodla se věnovat triatlonu se vším všudy?
 
V 16-ti letech jsem se musela rozhodnout mezi cyklistikou a triatlonem. V té době jsem odešla na střední školu do Francie a začala jsem se naplno věnovat pouze triatlonu. Měla jsem trenéra ve Francii a od minulého roku spolupracuji s Honzou Řehulou.


Vzpomeneš si ještě na svůj první triatlonový závod?

Můj  první větší závod byl na na Olympiádě dětí a mládeže v Táboře 2009. Byla hrozná zima, všichni diváci stáli na břehu v teplých  bundách a my jsme se museli svléknout do závodních kombinéz a plavat. V závodě jsem zvítězila a to mě povzbudilo do dalšího tréninku.

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?

Mým největším úspěchem je 14. místo na juniorském  mistrovství světa v Chicagu 2015 a  vítězství v Evropském poháru juniorů v Táboře a v Chatearoux.

Takže letošní sezonu hodnotíš v superlativech?   

Ano. Letošní sezóna je pro mě zatím nejlepší, za což bych chtěla poděkovat  svému trenéru Honzovi Řehulovi, který mě na ni skvěle připravil. Závodila  jsem na závodech Evropského poháru juniorů  ve Vídni, Quarteiře a Chateauroux, na ME v Ženevě, MS v Chicagu, dále na závodech francouzské Grand Prix. Z tuzemských závodů to pak byl EP  juniorů v Táboře a také můj první EP mezi dospělými v Karlových Varech.


Ve Varech jsi na sebe upozornila skvělým vstupem do kategorie dospělých..

Karlovy Vary byly jeden z nejhezčích závodů v mé kariéře, moc se mi
líbila jak náročná trať, tak skvělá organizace  i podpora diváků. Už se moc těším  na další ročník.

Prozradíš, kde u sebe vnímáš největší rezervy?

Rezervy mám hlavně v plavání, ale ve všech třech disciplínách mě čeká ještě spousta práce.

Ráda cestuješ za triatlonovými závody po světě. Podělíš se s nějakým zajímavým zážitkem?   
 
Zážitků mám plno, od skvělých soustředění, náročných tréninků až po závody v různých koutech světa. Jedním z nejlepších bylo vyhrát Evropský pohár juniorů v Chateauroux. I když je to někdy náročné, jsem ráda, že tohle všechno můžu absolvovat, za což vděčím hlavně svým rodičům. Díky triatlonu  mám skvělé kamarády a známé po celém světě.

Odmaturovala jsi ve Francii a koncem letošního léta ses přesunula na studia do Anglie. Jaký je tvůj studijní obor? Jaké máš podmínky k tréninku?
 
Přestěhovala jsem se do anglického Leeds, kde můžu skloubit  trénink triatlonu na vysoké úrovni se studiem japonštiny na University of Leeds. Podmínky na  trénink mám skvělé, Leeds je jedno z největších britských triatlonových center. Mám 2-3 tréninky denně, plavání, posilovnu a kolo trénuji většinou ve skupině. Běh máme dvakrát týdně se skupinou a zbytek individuálně.

 
Jaký je tvůj sportovní sen a vzor?

Mým triatlonovým snem je dostat se na Olympiádu do Tokia 2020. Mým vzorem je Věra Čáslavská, jedna z nejlepších sportovkyň české olympijské historie.

Jak vnímáš tuzemskou konkurenci?
 
V České republice je řada výborných závodnic, které jsou pro mě velkými soupeřkami. Vzorem pro nás jsou obě olympioničky Vendula Frintová a Radka Vodičková.

Čí výkon tě letos na kolbištích světového triatlonu nejvíc oslnil?

Z českých závodníků měla skvělou sezónu Vendy Frintová. Moc jí přeji  úspěch na olympiádě v Riu. Skvěle závodili  v závěru sezóny  Přemek Švarc a Honza Čelůstka. Ze zahraničních závodníků je absolutně úžasná Gwen Jorgensen.

A tvé další plány?
 
V příštím roce je hlavní zůstat bez zranění. Budu jezdit závody Evropského poháru a  francouzské Grand Prix. Chtěla bych se nominovat na MS a ME a možná vyzkoušet nějaký závod Světového poháru.


Hodnocení:
Přečteno 1201x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně