Chci, aby byl triatlon víc respektovaným sportem, říká Lenka Kovářová, předsedkyně ČTA

2.12.2015 -
Lenka má za sebou rok v předsednickém úřadě České triatlonové asociace. V závěru letošní sezony jsme si povídali o nedávném slavnostním ceremoniálu ve Varech, splněných plánech, dalších vizích a nadcházející olympiádě.

Jak hodnotíš uplynulou sezónu z předsednického pohledu ČTA? Z čeho máš největší radost, co tě zklamalo?

Povedl se nastartovat systém práce s kategorií K23 a elite pod vedením Jana Řehuly. Tím se dokončila celá transformace systému práce s mládeží. Musíme udělat vše proto, aby se čeští triatlonisté častěji objevovali nejen mezi nejlepšími šestnácti, ale i na medailích. Závodníci se učí změnit přístup k tréninku, předpoklady jim rozhodně nechybí, pokud jim vydrží zdraví a odhodlání, ČTA se pokusí udělat maximum v podmínkách pro přípravu. V realitu se proměnil sen o velkém závodu v Praze a naplňuje se přání  o pořadatelství světového poháru v Karlových Varech. To k těm radostem.

Mrzí mě nedostatek financí v triatlonu a obecně v českém sportu. Vychovat úspěšné reprezentanty je čím dál nákladnější, trenéři rovněž nemohou pracovat pouze dobrovolně, je obtížné budovat základnu. Náklady příliš zatěžují rodiče a omezen je tak přístup ke sportu. Víme, kde peníze nejvíce chybí. Lépe, než v minulosti, se nám dařilo získávat dotace obcí. To považujeme za jednu z cest práce se základnou.

Mnoho rodičů a dalších lidí se zajímá o vedení dětí k triatlonu. Jak na toto téma myslí triatlonová asociace?

U dětí je dnes obrovská konkurence nabídky sportů i atraktivních pohybových aktivit, děti se daří v první fázi pro sport získat, ale mnoho trenérů i přehnaných nároků rodičů je rychle a někdy i trvale odradí. Snažíme se o jinou cestu. Ještě před několika málo lety se začínalo s triatlonem nejdříve v šestnácti letech jako jakási druhá kariéra sportovce. Nyní máme koncepci pro práci s mládeží již od osmi let. Začali jsme organizovat společné akce pro žáky zařazení do SpS, celoročně funguje žákovská reprezentace. Právě společné akce, setkání začínajících trenérů i závodníků se zkušenými odborníky, společně vedené tréninky, diagnostika ukazuje dětem i rodičům, že náš zájem o rozvoj dětí je opravdový. Začátečníkům věnujeme mimořádnou pozornost. Na to navazuje ve vyšší kvalitě kategorie dorostu a juniorů. Myslím, že např. současná dorostenecká kategorie je již kvalitativně srovnatelná se světem. A nejde jen o jednice, je to skupina, která se vzájemně hecuje. I mnoho juniorů již vypadá velmi dobře. Uvidíme v příštím roce. Ale abych nemluvila pouze o těch „top“ závodnících. ČTA se snaží vytvořit podmínky i pro děti bez reprezentačních ambicí. Již několik let finančně podporujeme krajské soutěže pro děti ve věku 8 – 15 let. Metodicky stále poskytujeme bezplatný servis pro dětské skupiny.


Máš sen spojený s tímto sportem z pozice předsedkyně?

Abychom byli sportem respektovaným, srovnatelným se svazy typu lyžování, plavání, cyklistika, kanoistika, veslování a sportem úspěšným, který bude vozit medaile ze závodů v olympijském triatlonu typu OH nebo MS. Abychom měli na území ČR velké závody, o kterých se bude vědět. Abychom vybudovali tréninkovou akademii, která dovede naše závodníky do světové špičky a stane se i střediskem mezinárodním. Pak budeme i finančně zajištěni. A myslím, že to nejsou neskromná přání. Snažíme se je plnit.

Pro slavnostní ceremoniál vyhlášení Krále triatlonu jste letos zvolili Národní dům v Karlových Varech. Proč?

Karlovy Vary jsou velmi úzce spojené s triatlonem. Před dvaceti lety se zde jel první ročník City triatlonu a před deseti lety závod Evropského poháru. K tomu jsme dostali informaci, že je nově opraven Národní dům, město Karlovy Vary triatlon dlouhodobě podporuje, závodníci sem rádi jezdí. Chceme spolupráci rozvíjet i takovým způsobem.  

Jak se tato akce podařila z tvého „předsednického“ pohledu?

Když už mluvím o těch výročích, tak dalším mezníkem je 35 let od vůbec prvního triatlonového závodu u nás, v jehož duchu se nesl i tento večer. Promítal se dokument o závodě v Přední Výtoni, za což patří velké díky České televizi. Myslím, že organizace slavnostního večera byla velmi dobrá, moderátor Tomáš Budka stále lépe proniká do problematiky triatlonu a tomuto sportu rozumí. Škoda, že nemohli přijet dva ze tří medailistů a primátor Karlových Varů. Vendula Frintová byla na dovolené a Petr Vabroušek závodil na IM Malaysia. Podařil se doprovodný program v podobě koncertu kapely složené z triatlonistů a zajímavé byla také laserová show.


Vnímala jsi nějaká negativa?

Vždycky je co zlepšovat a těžko to může být dokonalé. Prostory Národního domu nejsou bohužel nafukovací (250 míst. poznámka redaktora), takže jsme museli odmítat některé hosty. Také mě mrzí, že pan Piloušek naplánoval vyhlašovací ceremoniál Xterry na stejný termín, takže toto důležité odvětví triatlonu nemělo ve Varech zastoupení. Ale jinak večer považuji je jedno velké pozitivum. Ještě pamatuji roky, kde polovina vyhlášených chodila pro ocenění v keckách a tričku. Prostory, které se snažíme vybírat, svádějí k jinému dres codu a považuji za skvělé, že alespoň jednou za rok se může sejít triatlonová rodina ve svátečním oblečení a slavnostním prostředí. 

Jednou z velkých letošních akcí byl závod TriPrague pod záštitou asociace. Jak ho hodnotíš s časovým odstupem?

Musím se přiznat, že udělat závod v centru Prahy, byla jednou z mých priorit. Museli jsme najít podporu a pochopení představitelů města i úředníků a jsem ráda, že všichni, s kým jsme se potkali, chtěli sportu pomoci. Celá akce tak vznikala neobvykle rychle, od původních představ jsme ale udělali mnoho kompromisů. Myslím, že to pro ty, kteří byli závodu nejblíže, to byla jednak ohromná výzva, ale i neskutečné vypětí a obrovská životní zkušenost. Zaměřili jsme se hlavně na bezpečnost závodníků a jejich servis během závodu. Na mnohé další již nezbyl čas a hlavně peníze. Ale závod to byl krásný a máme pozitivní reakce od závodníků i diváků na trati. Velký důraz jsme kladli na bezpečnost celé akce, což bylo na úkor doprovodných akcí, ale byla to naše priorita. Na další ročníky chceme oslovit více špičkových závodníků z ciziny. Ale závod si účastníky hledá sám. Příští rok bude termín dřívější a to 30. 7. 2016. Tedy poslední víkend před olympiádou. Jaký statut bude závod mít, se všichni dozvědí během několika dní.

Rok 2016 bude rokem olympiády v brazilském Riu. Jak to vypadá s naší triatlonovou reprezentací?

S tímto tématem souvisí angažmá šéftrenéra Honzy Řehuly. Jsem moc ráda, že jsme se po ročním vyjednávání konečně domluvili a Honza se mohl pustit do práce. Do té doby nebyla v naší republice jasná koncepce přípravy, takže nám trošku ujel vlak světové výkonnosti. Je potřeba mnohem lépe provázat jednotlivé kategorie žáci-dorost-junioři. Myslím, že teď je to nastartované velice dobře, Honza to celé zastřešuje a působí jako mentor pro ostatní trenéry. Objevil se někdo, koho závodníci i trenéři respektují, jeho trenérské úspěchy v zahraničí a zkušenosti jsou nenahraditelné. Naši závodníci v kategoriích do 23 let a dospělí zatím nejsou se světem na konkurenceschopné úrovni. Rio je ještě příliš brzy na to dělat si velká očekávání a naděje. To přijde až v Tokiu na další olympiádě. Pro Rio budeme všichni držet palce Přemkovi Švarcovi a Honzovi Čelůstkovi, aby se nominovali. V kategorii žen je už v podstatě jasné, že pojede žena jedna – Vendula Frintová.


Jakého výsledku by Vendula mohla dosáhnout?

Vendula je absolutní profesionálka a připravuje se v jedné z nejlepších tréninkových skupin na světě pod jedním z nejlepších trenérů. Obrovsky si jí vážím za to, že dokázala obětovat mnohé a celoročně se připravovat mimo domov. Když bude zdravá a dobře načasuje formu, může v Riu pomýšlet hodně vysoko. Moc bych jí to přála, i proto, kolik triatlonu dokázala obětovat. Vzhledem k tomu, že nevyužívá společnou přípravu reprezentace, zužuje se spolupráce ze strany ČTA na několik oblastí. Jde hlavně o tu finanční, kde má na rozdíl od kohokoli jiného svůj vlastní rozpočet, ze kterého si financuje přípravu a závody. ČTA ji zajištuje pouze akce typu ME a finále MS.

Bude triatlonový svaz nějakým způsobem reflektovat olympijský závod?

Ano. V rámci akce Lipno Rio proběhne závod českého poháru a Mistrovství republiky dorostu a juniorů. Bude to v den závodu, kdy bude bojovat Vendula Frintová. Závodní víkend ponese název „hledáme talenty pro Tokio.“ Ale v průběhu celé akce bude triatlon vidět. Plánujeme pořádat pro dětské návštěvníky program, který bude triatlon představovat, kde si budou moci ho vyzkoušet. Profilovat se budeme i na dalších akcích, podobou prezentaci chystáme i na dalších místech v ČR, kde budou jakési detašované FAN zóny ČOV.

Co dalšího zajímavého je v plánovacím kalendáři na sezonu 2016?

S televizí Prima spolupracujeme na velmi zajímavém konceptu pořadu z prostředí triatlonu, který by se měl začít vysílat na jaře 2016 a svým způsobem akcelerovat závodní sezónu 2016. Myslím, že český triatlon se má na co těšit.

Ty sama jsi reprezentovala Českou republiku a má za sebou mnoho úspěchů. Nechybí ti někdy závodní kolotoč?

Závodění mi nechybí. Nejsem ten typ, který musí závodit v každém věku. Beru to tak, že závodní období bylo jednou z etap, kterou považuji za ukončenou. Nyní se realizuji v etapách jiných, ale většina z nich je spojena s triatlonem.



 

 

         

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1149x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb