Byla to asi nejlepší půlka, na které jsem kdy byl, říká Luboš Bílek

9.09.2015 -
Dva jeho svěřenci se na halfironmanském šampionátu v Zell am See umístili v Top Ten. Stříbro bral fenomén Sebastian Kienle a Andi Bocherer dobíhá na šesté pozici. Krátce po tomto závodě opustili evropské břehy a nyní se již pilně připravují na Ironmanskou obhajobu mistra světa na havajské žhavé půdě. Jak Luboš prožíval závod si přečtěte v následujícím rozhovoru.

Jaké byly tvé bezprostřední dojmy po halfironmanském mistrovství světa v Zell am See?

Se závodem jsem velmi spokojený. Moji dva nejlepší závodníci obsadili 2.místo (Sebastian Kienle) a 6 místo (Andi Böcherer) v rámci MS, takže super. Jestli to dobře počítám, tak je Sebastian momentálně nejúspěšnějším triatlonistou na 70.3. (dvakrát zlato a jednou stříbro) v historii.

Jak to vnímal Sebastian Kienle?

Sebastian je také velmi spokojený. Být na stupních vítězů společně s Frodenem a Gomezem se nepodaří často. I když malinké zklamání tam je, že nevyhrál. Což je ale super pro motivaci pred Havají.

Vyšla vám příprava před závodem ideálně?

Na závod jsme se připravovali úplně nejlépe, co umíme. Na přelomu července a srpna jsme byli na týden v místě konání závodu. Trénovali jsme na závodních tratích. Přeci jen to bylo poprvé, co se MS 70.3. konalo v Evropě, na tratích, které mým závodníkům měly perfektně sedět. Ale úplně 100% se nám nepodařilo prodat to, co jsme měli odtrénováno. U Sebastiana chybělo tak 1-2% na kole. A Andimu trošku chybělo v běhu, zato zajel famózně kolo. Možná by někdo řekl, že se měl na cyklistice trošku šetřit. Ale kdo neriskuje, nevyhraje…


foto: Luboš Bílek a Sebastian Kienle při plaveckém tréninku před závodem

Šli jste do závodu s jasným medailovým cílem?

Samozřejmě chtěli oba kluci vyhrát, jinak by nemuseli startovat. Ale jako reálné cíle si Sebastian přál být do 5. a Andi do 10.místa. Přeci jen konkurence byla obrovská. Já trošku snil o tom mít oba kluky na stupních vítězů, ale to by znamelo, ze Frodeno nebo Gomez budou mít špatný den, což se nestalo. Je neuvěřitelné, co Gomez dokáže zajet za závod, i když není úplně 100% fit.

Jak jsi prožíval průběh samotného závodu?

Sebastian měl na své poměry výborné plavání, kde ztratil jen 1:50 (vloni v Kanadě to bylo 3:40). Před závodem jsme si přáli, aby to bylo do 2:30, takže s plaváním velká spokojenost. Jak jsem psal výše, kolo nebylo až tak, jak to vše probíhalo v tréninku, ale i tak se mu podařilo dostat se po cyklistice z třicátého místa až na 4. A běh byl úplně suprový. Běžet rychleji nez Frodeno a Gomez se nepodaří každý týden.

Potkával jsi své borce na trati během závodu?

Měl jsem ssebou v Rakousku kolo, takže jsem měl možnost vidět  je dvakrát na cyklistické a čtyřikrát na běžecké části závodu.


Do půlky půlmaratonu jsem si myslel, že Gomez Kienleho předběhne. Věřil jsi, že Sebastian uhájí stříbro?

Že to bude medaile, jsem věřil hned po cyklistice, ale taky jsem čekal, že nás Gomez předběhne. V to, že uhájíme 2.misto jsem začal věřit po prvním okruhu, když na Javierovi bylo vidět, že není úplně 100% fit.

Máš možnost porovnat několik světových šampionátů. Jak hodnotíš atmosféru a organizaci na tomto závodě?

Bylo to určitě nejlepší MS 70.3. A možná i úplně nejlepší závod na půlce, na kterém jsem kdy byl. Perfektní počasí, super tratě, výborná organizace a hodně fanoušků.

Očekával jsi takovéto složení závodníků (Frodeno-Kienle-Gomez) na medailových postech? Překvapil tě někdo?

Skoro se dá říct, ze se závod vyvíjel podle papírových předpokladů.Koho jsem ještě v popředí očekával, byl Bozzone a Don, ale oba dostali penalizaci během cyklistické části. Rozhodčí byli nejpřísnější, co jsme kdy zažili. Což je dobře.


foto: Andi Bocherer

V závodě bylo i početné pole českých závodníků. Co říkáš na jejich výkony?

Vzhledem k tomu, ze nezávodil Filip Ospalý, kterému vždy držím palce, tak jsem se o ostatní české sportovce moc nezajímal. I když tam bylo hodně českých hobíků a spousta českých fanoušků. Čeština byla slyšet skoro všude (hlavně v pensionu Glocknerhof, kam jsem chodil každý večer před závodem na výbornou českou kuchyni).

Kromě Sebastiana a Andiho jsi měl v závodě i další svěřence. Jak si vedli?

Kromě nich jsem měl ještě další 4 profíky (3 muži a 1 žena) na startu. Z 50 startujících mužů jich 5 trénuje u mě. Kvalifikovali se mi vsichni profi sportovci, co chtěli. Výsledky ale nebyly přesně podle našich představ - Maurice Clavel 24 (5min penalizace za blokování na kole), Paul Reitmayr 28, Manuel Küng a Svenja Bazlen DNF. 6 hobíku (třikrát v Top 20 v AK, a jedna diskvalifice za přejetí středního pruhu na silnici).

A teď už vás čeká vrchol sezony – obhajoba loňského triumfu na lávových polích v Koně. Jak budeš koncipovat finální přípravu?

Už jsme několik dní na Havaji, kam jsme  se přesunuli hned po závodě v Zellu. Budeme se  pět a půl týdne připravovat v místě závodu, stejně jako poslední 3 roky. Přeci jen se nám doteď na Havaji vždy dařilo, tak není důvod něco měnit. Andi Böcherer pojede jeste 70.3. Cozumel a na Havaj doletí dva a půl týdne před Ironmanem.


Hodnocení:
Přečteno 687x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland