V Německu mi chybí kopce, říká Martin Berka

19.08.2015 -
Závodník pardubického OMT Martin Berka se na čas přestěhoval do sousedního Německa, kde trénuje i závodí. Občas si odskočí na tuzemský závod, na nedávném Hamrmanovi 70.3 bral stříbrnou medaili. O víkendu se chystá na republikový šampionát Pilman, kde by rád napravil nevydařeného Czechmana. Uvidíme, jak se prosadí v nabité konkurenci.

Letošní triatlonová sezona se pomalu chýlí ke konci. Jak zatím hodnotíš své výsledky?

 

Na začátku sezony se mi nepovedl Czechman, který se pro mě od začátku nevyvíjel dobře a nakonec jsem vzdal. Potom se mi povedly menší přípravné závody v Moravských Budějovicích a německé Cottbus, kde jsem vyhrál, ale hlavními závody první části sezony byly tři závody německé regional ligy, kde jsem se vždy umístil do 15. místa, což v této kvalitní soutěži beru jako úspěch. Posledním závodem v Německu bylo mistrovství Braniborska v bezhákovém sprintu, kde jsem bral celkové druhé místo.

 

Na domácí scéně jsi na sebe upozornil stříbrem na nedávné půlce Hamrman. Jak se ti tam závodilo?

 

Hamrman pro mě uzavíral první část sezony a velmi jsem se na něj těšil, protože jsem měl poprvé půjčené časovkářské kolo (moc díky Petru Holečkovi a Martine Novákové). Plavání se mi celkem povedlo, i přesto, že jsem si vlastní vinou naplaval nějaké metry navíc. Kolo se jelo dobře, jen bohužel kvůli špatnému povrchu silnic nešlo chytit správný závodní rytmus, protože jsem neustále kličkoval mezi dírami a záplatami. Běh už byl spíš o vůli, ale povedlo se mi na něm smazat manko z kola a dostat se až na celkové druhé místo. V závěru jsem chtěl zaútočit i na vítězství, ale projevil se fakt, že půlku jsem šel naposledy před 2 lety a tělo už nefungovalo, jak mělo. Tak si to nechám na příští rok.. 

Minulý víkend se konal v Praze velký triatlonový podnik TRIPrague s řadou zvučných jmen na startu. Zvažoval jsi poměřit s nimi síly?

 

Tento závod byl těsně po 14tidenní dovolené, která se zvrtla spíše v soustředění, takže by to nebyl dobrý nápad..

 

Bydlíš a pracuješ v Německu. Jaké podmínky tam máš na trénink?

 

V Německu si na podmínky stěžovat nemohu. Bydlím v podstatě hned u jezera, takže v letních vedrech je super se večer vyplavat po tréninku nebo se po plaveckém tréninku stavit ještě oblečený v neoprenu nakoupit. Většinu tréninku absolvuji sám, plavat občas chodím s naším německým týmem. Na kolo i na běh je tam spousta kvalitních silnic s malým provozem, jen kopce mi tam chybí. Ale zase neustále fouká..

 

Mezi tvé tréninkové svěřence patří i tvoje přítelkyni Martina Nováková, která se letos do triatlonu pustila s velkou chutí. Co bys řekl k její výkonnosti?

 

Martina je bývalá výborná plavkyně, takže s plaváním radí spíš ona mě, já jí pomáhám spíše s během a cyklistikou. Bohužel se mi nepovedlo ukočírovat její přemíru snahy, která vedla v únavovou zlomeninu. I přesto však zaznamenala velký pokrok na kole i v běhu a zajela několik dobrých výsledků, takže se těším hlavně na příští sezonu, kdy už snad bude stoprocentně fit. Nyní se ji snažím přesvědčit hlavně v tom, že na sebetrýznitelské závody typu Krušnoman nebo Oravaman, ke kterým vzhlíží, má ještě čas a nyní by se měla zaměřit především na krátké, intenzivní závody. 

Zkusil bys porovnat úroveň závodů u nás a v Německu?

 

Závody v Německu jsou výborně organizované a je běžné, že za den se koná několik startů (muži, ženy, veteráni, open závod, hobby verze). Také se mi líbí, že závody regionalní ligy jsou týmové. V každém týmu je pět závodníků a hodnotí se umístění čtyř nejlepších. A navíc každý závod je jiný (klasický sprint, bezhákový olympijský nebo týmová štafeta). Kvalitou bych Regional ligu přirovnal k Českému poháru, ale závodníků schopných bojovat o top ten je třeba 40 a o celkovém umístění rozhoduje každá maličkost.

 

Co tvé další závodní plány?

 

Zvažoval jsem, jestli jet ČP v Karlových Varech nebo Pilmana, nakonec vyhrála druhá varianta. Ještě bych chtěl jet ČP Jablonec a půlku Slovakmana. Mým cílem je pokusit se o co nejlepší umístění v rámci Českého poháru a na Slovakmanovi si zajet osobní rekord a umístit se v popředí výsledkové listiny. Na závěr sezony bych si rád zaběhl nějaký rychlý půlmaraton a také si chci vylepšit osobní rekord.

 

Pilman je mistrovstvím republiky ve středním triatlonu. Na startu nebudou chybět borci jako je Džalaj, Mika, Dvořák, Krpec, Truhlář, Slatinský či Honza Wainer, který se tam bude loučit se svou bohatou kariérou. S jakými ambicemi půjdeš do závodu?

 

Tento závodu jedu poprvé, takže tratě neznám. Rád bych vyplaval tak, aby se dalo s někým spolupracovat na kole a pokud možno smazat ztrátu po plavání. No a pak zemřít na běhu. Když vyhraju s časem pod 4 hodiny, tak budu spokojený (úsměv)… 


  

 

Hodnocení:
Přečteno 823x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.