Injekce kortizonu mě vyřadila na půl roku, říká Radka Vodičková

17.08.2015 -
Jedna z nejúspěšnějších českých triatlonistek se po půlroční pauze zaviněné zraněním kolena vrací na závodní kolbiště. Na nedávném Challenge Poznaň brala stříbro a pochvaluje si rostoucí formu. Za dva týdny se postaví na start světového šampionátu v Zell am See.

Jak to vypadá s tvým zraněním z konce loňské sezony? Už je vše v pořádku?

Zranění kolene bylo zatím mé největší zranění za celou dosavadní kariéru. Trvalo mi skoro půl roku než jsem zase mohla začít postupně běhat a to ještě teď koleno není úplně v pořádku. Jsem v rekonvalescenci. Nedělá mi problém běhat po rovině, ale do kopce ještě běhat nemůžu (to musím změnit trochu úhel došlapu a spíše cupitat). Ale prý je to normální proces, koleno se po operaci klidně může dávat do kupy i rok.

Co se přesně stalo a jak probíhala léčba?

Měla jsem rozpadlou chrupavku ze spodní strany čéšky. To vše kvůli jedné kortizonové injekci, kterou jsem si nechala píchnout do nateklého kolene den před závodem v Bahrainu (prosinec 2014). Kortizon chrupavku doslova rozežral. Na operaci jsem šla v únoru (protože celé dva měsíce jsem si myslela, že se koleno samo vyléčí). Z omylu mě vyvedla až magnetická resonance. Artroskopicky mi koleno vyčistili od kousků chrupavek a vyplnili díry a mezery nějakou hmotou. Pak prý už jen čekat. Pokud by někdo s podobným problémem potřeboval doporučit super chirurga, ortopeda, tak musím zmínit jméno MUDr. Jan Bartsch. Podrobněji jsem vše popsala na mých webových stránkách www.radkaracing.com.


Naštěstí už je toto náročné období zdárně za tebou a můžeš konečně závodit. Které závody jsi zatím letos absolvovala?

Jela jsem Challenge Camsur, Ironman 70.3 Norway, Challenge Poznan a naposledy Ironman 70.3 European Championship ve Wiesbadenu.

Určitě se jedná o rozjezdové období a zkoušku, kolik zátěže koleno vydrží. Jak to zatím hodnotíš?


Poslední měsíc jsem konečně přidala trochu silové přípravy do tréninku. To, že jsem nedělala nic na sílu půl roku, je opravdu hodně znát, hlavně na bezhákových závodech, kde je celé kolo o síle. Jsem skoro překvapená, jak se mi daří, jak rychle se vracím. Jsem ráda, že sezona nekončí v srpnu, že se dá vlastně závodit až do prosince, vlastně celý rok. Většina soupeřek už má půl roku závodění za sebou, já se teď teprve rozjíždím.
 

První závody jsem brala jako trénink a závody jsem si doslova užívala! Půl roku jsem nezávodila! To je pro mě hrozné, byla jsem zvyklá jezdit skoro každý týden něco. Touto dlouhou pauzou jsem si uvědomila, jak moc mě triatlon a závodění baví! Do prvního závodu jsem šla s cílem pouze ho dojet, další závod jsem si už říkala, že bych se postupně měla lepšit, neboť už jsem mohla běhat více a vice. 


Na nedávném závodě Challenge Poznaň jsi brala stříbro, Eva Potůčková bronz. Jak hodnotíš tento výsledek?

Na všech závodech, které jsem letos jela, jsem se umístila na podiu, kromě již zmíněného Wiesbadenu, tam jsem byla 6. a s výsledkem jsem nebyla spokojená. Ten den jsem se na kole cítila špatně již od začátku, takže jsem si závod pouze vytrpěla. Zpět k Poznani - byla jsem překvapena, jaká se sešla konkurence při prvním ročníku tohoto závodu. Do Polska jsem jela s tím, že si dám pohodový závod, další pěkný trénink a výlet. Nekoukala jsem se na startovku, takže jsem ani nevěděla, že se sešly 4 české závodnice! O Simče Vykoukalové jsem věděla, jsme v kontaktu. Výkon Evči mě moc mile překvapil. Na kole jsme utvořily české duo na dvou vedoucích pozicích jsme si psychicky pomáhaly přežít větrnou část cyklistiky. Sestra Karin, ktera byla v Polsku se mnou, zhodnotila běh Evy: Wau, Eva běhá lépe než za mlada! A Simča budí respekt už jen tím, jak je vyšvihaná! Moc dobře běhá! Takže obě "maminky" jsou ve formě! Asi začnu uvažovat o mateřské taky..

Které další závody jste pro letošní sezonu vybrali?

Teď mám ještě tréninkovy blok ve Francii, pak už budu trochu ladit a pokusím se něco zajet 30.8. na Mistrovstvi světa v Zell am See. Loni jsem na Světě v Kanadě byla 6., tak uvidíme, jak se mi letos povede. Po tomto závodě se přesouvám do Austrálie, Noosa Heads, kde budu závodit až do prosince.


Jak vypadá „běžný den“ profesionální triatlonistky?

Jak jsem již psala, jsem ve Francii, kde jsme se s Bradem mohli pripojit k Australskému týmu mladých ITU zavodníků. Je super zase po dlouhé době trénovat ve skupině. Tréninky si ale samozřejmě upravujeme podle toho, co potřebujeme trénovat my.

Den vypadá většinou takto:

7:00 snídaně číslo 1

8:00 plavání, 5000m

10:00 snídaně číslo 2

11:00 kolo 3h

14:00 oběd

14:30-15:30 spánek

15:30-17:00 práce na počítači (Instagram, Twitter, závody, rozhovory… )

16:15 kafe a svačinka

17:00 běh 60-90'

18:00 protahování nebo masáž, vaření

19:00 večeře 

19:30 film nebo procházka na zmrzlinu (to většinou prosadí Brad)

22:00 svačinka před spaním

Někdy se do tohoto programu ještě musí vejít nakupování.

Již delší dobu žiješ v zahraničí. Sleduješ českou triatlonovou scénu?

Tak trochu ji sleduji. Nejen holky, ale i kluky samozřejme! S Bradem jsme dokonce asi 10 dní potrénovali s českým týmem na Šumavě! Bylo to super, připadala jsem si jako za mlada. Vendy je na tom suprově! Jen by to potřebovalo trochu víc štěstí pro ostatní závodníky, ať má ČR více lidí na OH či velkých závodech!

Teď o víkendu se konal v Praze halfironman v rámci festivalu TRIPrague. Zvažovala jsi, jestli také přijedeš?

Přemýšlela jsem o tom a dokonce jsem plánovala přijet. Komunikovala jsem o tom s Lenkou Kovářovou. Bohužel jsem opravdu trochu pozadu s tréninkem a každý den je teď důležité ještě pořádně trénovat a věnovat se přípravě. Cestovaní z Francie do ČR a zpět by mě stálo bohužel moc času. Opravdu si přeji, aby závod měl velký úspěch a do dalších let se těšil velkou mezinárodní účastí a stal se oblíbenou destinací všech triatlonistů!

Přijedete s Bradem někdy do Čech?

Letos budu v ČR už pouze jeden den a to před odletem do Austrálie, 31.8. Dokonce to vypadá, že se poprvé nevrátím do ČR ani na vánoce. Na druhou stranu jsem letos pobyla doma asi nejvíce za poslední roky.


 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1896x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.