Moje sportovní kariéra je na začátku, říká Honza Majer, bronzový muž z Czechmana

19.06.2015 -
Ve svých jednadvaceti letech se stal Honza velkým překvapením pardubického halfironmana, kde v silné konkurenci vybojoval třetí místo. Pojďme si trochu ho představit v následujícím rozhovoru. Ještě o něm zajisté uslyšíme.

Jak zatím hodnotíš svá závodní vystoupení v letošní sezoně?

Letošní sezona je teprve na začátku, zatím jsem spokojen s dosavadními výsledky - 4. místo v Mnichovském super sprint triatlonu, 4. místo na Duatlonu Břehy, 3. místo v Poděbradském triatlonu. V intervalovém triatlonu Ostrá na prvním závodě Českém poháru celkově 7.místo a 3.místo v K23, takže spokojenost. A obrovská radost byla ze závodu Czechmana, kdy jsem se tipoval do první patnáctky a nakonec vyšla bedna.

Pro mnoho lidí byl tvůj czechmanský bronz velkým překvapením a ptali se, kdo je závodník Honza Majer. Představil bys trochu svojí triatlonovou minulost?

Triatlonu se věnuji od prvního ročníku střední školy od 16ti let, tedy pátou sezónou. K tomuto sportu mě přivedl osud. Když jsem byl malý, slyšel jsem od svého strýce, že je to jeden z nejtěžších sportů na světě. A já mám rád výzvy. Pomalu jsem končil s judem, které jsem dělal 9let,tedy celou základní školu. Ve 14ti letech jsem začal jezdit na horském kole, ale bohužel rozdíly mezi mnou a vrstevníky byly takřka nesmazatelné a já se proto rozhodl pro triatlon. Kolo mi šlo, běh mě celkem bavil, ale plaval jsem pouze rekreačně. Proto jsem na střední škole oslovil učitele tělesné výchovy Jana Petříka, který mě seznámil s Přemyslem Švarcem, bývalým studentem mé školy. Hned jsem byl pozván na společný trénink běhu, kde jsem nevydržel ani první kilometr rozklusání. Po té jsem si zkusil před trenérem Zbyškem Zemanem plavání, kraulem jsem neuplaval v kuse ani 50metrů. Většina okolních lidí mě zavrhovala, ale já byl zapálený a řekl jsem si, že to dokážu.


Říkáš, že tě k triatlonu přitáhla jeho náročnost. Co tě ještě na tomto sportu baví?

Na tomto sportu mě nejvíce láká jeho fyzická náročnost, velká konkurence ve světě a cestování.

Jaké máš podmínky na trénink? 

Podmínky jsou dostačující k tomu, abych se mohl zlepšovat a dokázal ostatním, že na to mám. Veškeré finanční náklady zatím hradili z převážné většiny rodiče, něco jsem si vydělal na brigádách. Finanční podpora ze strany rodiny je omezená, proto hledám sponzora a věřím, že s přibývajícími úspěchy mě někdo osloví a bude chtít, abych ho reprezentoval.

Kolik času teď věnuješ tréninku?

Časové podmínky jsou letos ideální, protože jsem nastoupil na vysokou školu.


Popsal bys svůj trénink konkrétněji? Trénuješ individuálně, nebo s plzeňskou skupinou triatlonistů?

Můj trénink je zaměřený na olympijský triatlon. S trenérem věříme, že tudy vede cesta do vrcholové podoby triatlonu. Velký důraz klademe na plávání, protože tam mám největší nedostatky, až po té běhu, ve kterém tolik neztrácím. Na posledním místě je kolo, na kterém se jen vozím a vyjíždím. Převážně trénuji se sparingpartnerem, ať už je to atlet nebo plavec, nebo za doprovodu přítelkyně, či pod dohledem trenéra, který kontroluje a aktuálně upravuje tréninky, tak aby zapadaly do sebe a vše mělo hlavu a patu.

Jak vypadá vaše spolupráce?

Můj trenér je Zbyšek Zeman, ke kterému mám důvěru a věřím v jeho schopnosti a zkušenosti s ostatními sportovci. Naše spolupráce je vázaná na denní kontakt, občas se mi zdá, že jsem s ním častěji než s rodinou. Mám připravený plán na každý den v týdnu a každý trénink je opravdu stavěn tak, aby mě posunul dopředu. Oceňuji to, že mě pokaždé dokáže motivovat do tréninku.

Po Czechmanovi jsi říkal, že jsi před závodem spolupracoval i s psycholožkou..

Spolupráce s psycholožkou má kořeny v mé první třídě, kdy jsme pracovali na dysfunkcích. Paní psycholožku jsem znovu vyhledal kvůli častým problémům s orientací v depu a na závodní trati. Práce na mé psychické stránce mi přináší nejen lepší sportovní výsledky, ale i lepší každodenní život.


Je třetí místo v nabité konkurenci na Czechmanovi zatím tvým triatlonovým vrcholem?

Ano. Moje sportovní kariéra je sice na začátku, ale nejvíce si asi cením již zmiňovaného třetího místa na CZECHMANOVI. A loňské možnosti startu na Evropském poháru v Karlových Varech.

Na kterých dalších závodech s tebou budou moci soupeři poměřit síly?

Závody letošní sezony se budou týkat hlavně Českého poháru v olympijském triatlonu. Mám také smlouvu s německým teamem Oberpfalz z ligy Bavorských zemí, kde si zkusím pár startů na zahraničních závodech. Určitě bych do plánu chtěl zařadit i TRIPrague Halfironman z důvodu prestiže a velké podpory fanoušků kolem trati.

Co bude tvým letošním vrcholem?

Vrcholem této sezóny by mělo být ME K23 ve španělském Banyoles.

Je někdo z tuzemských či světových triatlonistů tvým vzorem?

Mým vzorem je samozřejmě Přemysl Švarc, Jonathan Brownlee.

Čeho bys chtěl v tomto sportu dosáhnout? Co Ironman? Ten havajský?

IM Hawaii je určitě obrovská výzva a věřím, že i tam se jednoho dne podívám, ale dávám tomu zatím čas. Je mi teprve 20 let a momentálně mým největším snem je Světový pohár ITU. 

Lze brát tvou účast na Czechmanovi jako přesedlání z olympijské distance na polovičního Ironmana?

Přesedlání na Ironmana se nekoná,  jel jsem Czechmana ,abych se naladil do plné formy a rozvinul vytrvalecké schopnosti, které bych rád využil v Olympijském triatlonu.


Na závěr bych rád poděkoval za rozhovor a doufám, že mi tento článek pomůže zviditelnit mou osobnost v triatlonovém světě a i mé webové stránky jan-majer.eu. Věřím, že díky tomuto článku se najde někdo, kdo mě bude chtít podporovat.

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1195x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.