Havajská atmosféra v roli diváka mně učarovala. Teď tam jedu bojovat o vítězství v AG, říká Maxantová

2.10.2014 -
Tamara Maxantová se na IM Hawaii podívala coby divačka v roce 2007. Za několik dní tam odlétá v roli závodnice, která se netají ambicemi vyhrát věkovou kategorii. Přípravě dala podle svých slov maximum. Uvidíme, jak zúročí tréninkovou dřinu v kopcích kolem Dublinu, kde žije a pracuje.

Na kdy máš zabukovanou letenku na Havaj? Kde budeš bydlet?

Na Hawaii odlétám 5.10 a doprovázet mě bude moje mamka. Bydlet budeme v apartmánu, který je zhruba 1km od startu, takže perfektní lokalita.

Jakou máš s Havají zkušenost?

Byla jsem v Koně v roce 2007 jako fanoušek a doprovázela jsem mého kamaráda, který závodil, takže to tam trošku znám a nejedu úplně do neznáma. Moc se těším a nemůžu se dočkat, až si zazávodím s těmi nejlepšími v triatlonu.

Světový šampionát v Ironmanu je vrchol triatlonového snažení. Určitě jsi v tréninku odvedla maximum. Jak jsi koncipovala předhavajskou přípravu?

Žiji  momentálně v Irsku. Trénuji zde a mám trenéra, který mi píše plány. Často trénuji s týmem, což je velmi výhodné hlavně při intervalech a úsecích, jelikož jsme všichni soupeřiví a nikdo nechce zůstat pozadu. Ráda si ale užívám pomalejší tréninky i sama, a to speciálně dlouhou cyklistiku, která může trvat až 7 hodit. Bydlím blízko hor, takže z velké části jezdím kopce. Výhodou zde jsou i dobré klimatické podmínky v zimě, kdy se dá  jezdit venku. Většinu dni trénuji dvoufázově (brzy ráno a večer). Týdně to zahrnuje 3x plavání (90 minut),4x běh a4x cyklistika. Snažím se aspoň 2x zařadit posilovnu/kondiční cvičení. Jelikož nejsem profi, tak navrch mám ještě 42 hodin práce.


Co přesně děláš?

Mám dvě práce na poloviční úvazek. Dopoledne peču a vyrábím sýrové dezerty ve zdravé vegetariánské bio kavárně (Happy Pear) a druhý job je profesionální chůva. Bydlím na předměstí Dublinu.

Kvalifikovala ses na IM Klagenfurt. Jaký byl závod a příprava na něj?

Klagenfurt byl mým prvním závodem této sezony (měla jsem naplánovaný ještě Ironman 70.3 pět týdnů předtím, ale bohužel jsem onemocněla a nemohla jsem se zúčastnit). Připravovat na závod jsem se však začala už na podzim 2012 a 2013 sezonu jsem strávila závoděním na halfironmanských distancích, protože jsem potřebovala získat důležitou rychlost a dynamiku. Jela jsem i Pilmana MCR a skončila spokojená na 2.místě, tento závod jsem si moc užila. Příprava klapla a mým cílem tento rok byla kvalifikace na Hawaii, která se krásně vydařila 1.místem v mé AG.

Pojďme ještě trochu dál do minulosti. Kdy a jak jsi začínala s triatlonem? Co tě na tomto sportu nadchlo?

S triatlonem jsem začala, když jsem bydlela v Bostonu. Otec dětí, o které jsem se starala, jezdil Ironmany. A právě tohoto muže jsem doprovázela v roce 2007 na Hawaii. Závod, sportovci a atmosféra mě natolik inspirovala, že jsem si slíbila se tam vrátit jako závodnice. Když jsem se vrátila, koupila jsem si silniční kolo a začala plavat a běhat. Začínala jsem úplně od nuly, jelikož jsem neměla žádné sportovní zázemí. Na mém prvním sprint triatlonu jsem byla diskvalifikována, ale to mě neodradilo chtít víc.


Po jaké době ses odhodlala na ironmanskou porci kilometrů?

V roce 2011 jsem jela první IM a to právě v Klagenfurtu. S časem 11h a 1 min jsem byla velice spokojená, a rozhodla jsem se pokračovat s triatlonem na lepší úrovni. V roce 2012 jsem dostala šanci začít trénovat s velmi dobrým týmem v Irsku.

Co je tvá nejsilnější stránka v triatlonu, kde máš naopak rezervy?

Moje oblíbená disciplína je cyklistika a mám ráda rychlost. Je ale těžké říct, co očekávat na havajském ostrově, protože povětrnostní podmínky mohou hrát velkou roli. Přesto se ale na cyklistickou část moc těším. Většinou po 5-6 hodinách na kole se nemůžu dočkat, až začnu běh. Mám vyvinutou dobrou vytrvalost, takže maratonu se nebojím. Plavání je moje nejslabší disciplína a na Havaji se plave bez neoprenu, takže každopádně to pro mě bude náročnější. To, že se startuje v jednotlivých vlnách mě potěšilo a myslím si, že je to výhoda.

S jakým cílem odlétáš do Kony?

V mojí AG (29-34 let) bych se ráda umístila co nejlépe. Jsem velmi soutěživá, ambice na IM Hawaii mám vysoké, ale především si chci závod užít.

Chtěla bys ještě něco doplnit?

Za zmínku stojí, že IM Hawaii jsem si nemohla financovat sama (jelikož začátkem roku jsem byla nějakou dobu bez práce), a tak jsem si založila zde v Irsku fond/projekt - CESTA NA HAWAII. S pomocí médií jsem získala potřebnou finanční podporu od neznámých lidi, takže si tento vysněný závod mohu dovolit.  

Hodnocení:
Přečteno 839x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.