IM Hawaii beru jako vrchol pyramidy světa triatlonu, říká Jarda Hýzl, chystající se na svou pátou účast
Tvůj pátý start v legendární Koně se blíží. Jak se těšíš?
Až do pátku 19.9 odpoledne jsem se těšil hodně, ale navečer mě „něco“ skolilo, celou sobotu a neděli jsem proležel bezvládně, namísto naplánovaného tréninku. Právě nedělí měl skončit blok tréninků přípravy na Havaj, takže to skončilo už v pátek. Ale protože už celý minulý týden mi nebylo až tak úplně dobře, myslel jsem, že to jsou nějaké podzimní alergie. Byl jsem ve čtvrtek na vyšetření a mimo jiné mi udělaly dva stěry. V pondělí hned ráno už jsem měl telefonát, že mám streptokoka a stafylokoka a že hned si mám přijít pro antibiotika. A z toho plyne, že už se až tak netěším, ale těším. Teď už je mi podstatně lépe a zítra už možná zase „něco“ alespoň lehce udělám. Těším se navíc i proto, že jsem asi nejlépe připravený jak fyzicky, tak mentálně, a věřím, že mě náhlá indispozice nedonutí změnit tento pohled. Těším se i z dalších důvodů - jedu i s manželkou a naší pětiletou dcerkou Kačenkou (náruživou baletkou), pro které to nebude až takový výlet, jak si někdo může myslet, ale přece jenom je to taková nějaká satisfakce za veškeré útrapy, co se mnou za celý tento rok měly a ještě do dne závodu budou mít. Snad si to tím pěkným místem a počasím a vším, co Havaj s sebou nese, vynahradí a nebudou litovat vynaloženého úsilí a odpustí mi občasnou (občas trvalejší) nevrlost.
S kým a kde budete bydlet? Domluvil ses s dalšími Čechy?
Bydlíme společně s Mirkem Vraštilem (jinak velmi úspěšný veslař), jeho paní a s Honzou Šnebergerem. Je to asi 10km od místa startu, ale pořád na hlavní třídě Alii Drive. Vedle nás bude ještě David Procházka s rodinou, Ondra Teplý a Standa Bartůšek, takže taková malá česká skupina.
Často se lidé ptají, na jaké finance vyjde havajský závod.
Náklady jsou vysoké, když jen letenka se pohybuje plus minus
30tis. Startovné bylo letos 875 USD, ubytování zhruba deset tisíc, kolik jídlo,
raději neodhaduji, něco pojištění, kolo má svou extra letenku, takže suma
sumárum jsme někde u 80-100tis. Podle nákladů na ubytování, auto, letenku,
jídlo. Je to velmi drahý „výlet“, marketingově neprodejný, výsledkově taktéž,
snad jen kdybych se stal mistrem světa, pak to možná něco přinese zpět, ale je
to vrchol pyramidy triatlonu, ať se to někomu líbí, či ne. Můžeme polemizovat i
o komerčnosti tohoto závodu, zda má takovou či onakou úroveň, ale na opačné
straně je asi jen pár jedinců v triatlonu, co by na Havaji nechtěli uspět
a stát se tak nesmrtelnými a je dalších mnoho, co se chtějí té „nesmrtelnosti“
přiblížit alespoň tím, že se tam kvalifikují a přijedou v říjnu závodit. Další náklady, ne-li někdy větší, s sebou nese
příprava a kvalifikační závod. Je to ale
individuální a podle počtu možností kvalifikace. Já měl jen jednu. Náklady v triatlonu jsou celkem veliké,
a kdo chce závodit na Havaji, tak jsou o to větší. Ale jak říkám, je to na
každém, co a kolik a jak a kdy chce do sebe jako triatlonisty investovat, kolik
a co obětovat a zdali je vůbec ochotný čas a prostředky věnovat něčemu tak
pochybnému, jako je chvilková sportovní sláva. Je to volba a je na každém,
jakou cestu a směr zvolí.
foto: Ironman Regensburg 2011
Nabízí se otázka, jestli jsi našel nějaké dárce nebo sponzory, kteří ti s těmito výlohami pomáhají.
Nemohl bych si už takovou finanční zátěž sám dovolit a pokud ano, asi by to doma neprošlo. Mám ale okolo sebe sponzory, kteří mi mém věku věří. Věří v to, co dělám a líbí se jim, že částečně i jim ukazuji cestu, kterou se buď dát, nebo se ji obloukem vyhnout. Mohu říci, že všichni, kdo mi s financemi pomohli, mají z mých sportovních úspěchů i radost, i když všichni víme, že jsou mnohem důležitější věci na světě, kam by peníze byly potřeba nasypat. Ale snad právě pro tu chvilkovou radost a štěstí děláme podobné věci. Proto děláme sport, proto jdeme za zážitky.
Do Kony se vydáváš popáté, takže už jistě víš, jaké specifické podmínky tě tam čekají. Jaký je tvůj nejsilnější zážitek, spojený s triatlonovou mekou?
Jednu bych měl, hned když jsem tam byl poprvé, v roce 1999. Byl jsem tam už tehdy s mojí ženou, po prvním plaveckém tréninku v přístavu, kde se koná pak start samotného závodu, a ona prohlásila, že by se sem chtěla podívat ještě jednou. Opravdu byl nádherný pohled nad zátoku, kdy v oparu vylézalo sluníčko nad kopec a prosvěcovalo vodu, prostě bylo to moc pěkné, umocněné právě tou první účastí. A ještě jeden, kdy jsme se potápěli v jedné zátoce a okolo nás více jak stoleté želvy karety. Teprve až když je vidíme na půl metru od sebe, tu jejich důstojnost a zároveň eleganci v pohybu plavání a napadne vás stáří. Přináší to zvláštní pocity vlastní malosti.
foto: rok 1992, Račice, kvalifikační závod na ME
Jaký tam máš nejrychlejší čas (zatím)?
Protože dosavadní čtyři nebyly nic moc, tak si je raději nepamatuji, jen mi trošku utkvěl ten hned první výsledek, čas okolo 9:51, umístění kolem 180místa. Ty ostatní výsledky byly horší.
Čím ti havajský ostrov imponuje?
Jednak přírodou a její rozmanitostí, od lávy až po deštný prales, mořskou faunou a samozřejmě tím hlavním, proč tam chceme, což je samotná atmosféra závodu. Je příjemné být mezi nejlepšími v triatlonu na jednom z nejpříjemnějších míst na světě.
Slot jsi vybojoval na první pokus. Jak se to seběhlo?
Tak kvalifikace byla zvolena již minulý rok, což bylo zaplacení startovného na Ironman Austria. Slyšel jsem, že hůř jsem si zvolit nemohl. Asi v tom bylo i kus pravdy, ale o to více jsem se zakousnul do přípravy. A vyšlo to. Dobře jsem zaplaval, zajel slušný kolo a nic moc běh. Nakonec jsem skončil na pátém místě v Age grup 45-49, kde bylo šest kvalifikačních slotů, tak to vyšlo. I čas byl celkem slušný - 9:17:34. Celkově myslím 105.místo.
Který další závod ti letos sednul podle představ?
Letos jsem ještě absolvoval jeden kvalifikační závod, ½ Ironman Budapešť, kde jsem mé Age group skonči čtvrtý a byly čtyři sloty na MS v „půlce“ do Zell am See 2015. Tak jsem ho tam nenechal a mám jej taky, neplánovaně, ale o to je to příjemnější. Zajímavostí je, že jsem byl v plavání, kole i běhu rychlejší, než závodník na třetím místě. Ten měl ale v součtu časů rychlejší depa a já prohrál třetí místo o 33s. Jsem v depech asi šnek. Mám za s sebou i skvělou extrémnější „půlku“ Oravamana ve slovenském Zuberci. Naprosto skvělý závod, pro mě ale s horším koncem. Na kole totální promrznutí, kdy jsem měl problém udržet ve sjezdech kolo na silnici. Ale i s tím se musí triatlonista umět vypořádat. Jinak jsem absolvoval několik místních závodů a skvělá atmosféra těchto akcí mě vždy nadchne a dá zavzpomínat na začátky. Kdy to bylo se mě ale raději neptejte.
Kolik dáváš tréninku a jak se Ti to daří skloubit s ostatními povinnostmi?
No, těžká otázka. Dávám tréninku asi hodně, záleží na úhlu pohledu. Zkrátím to, trénuji většinou 2x denně, kdy první fáze je většinou plavání hned ráno v 6h. odpoledne bývá druhá, případně v poledne třetí. Časově to vychází mezi 15-23h týdně. Více, ač bych chtěl a možná i zvládnul, mi povinnosti a jiné důvody neumožnují. A to je dobře. Život není jen trénink, i když trénování velkých objemů mám rád. Skloubit pracovní povinnosti, moje trénování a i rodinné povinnosti je dost makačka. Ještě že si mě moje žena jako triatlonistu před 25lety našla a už si na to poslední roky i zvykla. Nesnaží se mě už předělat, ba naopak. Bez její tolerance a pomoci bych už dávno nebrázdil po vlně euforie Havaje. Jí a naší dceři patří velký díl mých úspěchů. Na druhou stranu se ale snažím být co nejvíce nápomocen tam, kde je mě potřeba. Každý týden jedno odpoledne jedu s Kačkou na baletní trénink do divadla v Olomouci, pokud je volný víkend a nezávodíme, jsme na chatě, kde natírám, sekám dřevo, dělám takové ty kutilské pokusy. Prostě se snažím být i normálním manželem a tátou. Snad se mi to i někdy daří. Určitě si nemyslím, že jsem s rodinou méně, než „běžný „ manžel a otec.
Pod tvými trenérskými křídly se připravuje několik velmi dobrých triatlonistů, jako je třeba Kuba Langhammer nebo Davidové, Sajner a Procházka. Jak jsi spokojen s jejich letošními výkony?
Já velmi, Oba Davidové se kvalifikovali na Havaj, Sajner absolvoval skvěle MS v „půlce“ v Kanadě a je také z Budapešti kvalifikovaný na další MS do Zell am See 2015. Kuba Langhammer výkonem právě v letošním závodu v Zell am See ukázal, co v něm dříme a uvidíme, jak mu to pomohlo ve zvýšení sebevědomí. Pokud bude dobře připraven na MS, kam se také kvalifikoval, můžeme se dočkat pěkného výsledku. Všech, které trénuji, si velmi vážím a těší mě, že jsem jejich trenérem a nejde jen o ty, které jsem zmínil. Všem děkuji za kvalitní výsledky a za cestu, kterou ušli.
V triatlonovém světě se pohybuješ dlouhá léta, troufáš si odhadnout možnosti a šance Filipa Ospalého na letošní IM Hawaii?
Šance na Havaji se velmi, velmi špatně odhadují,
v podstatě je to loterie do 20.místa i dál. Ale dovolím si malý odhad.
Filip bude v desítce. Má na ni, umí se připravit, je pro mě ztělesněním
triatlonového profesionála, který jde za svými sportovními cíli. Znám Filipa
ještě z dob, kdy jsme byli v jednom teamu, který měnil jména, ale
pořád to byl dlouho jediný profesionální triatlonový klub. Absolvoval jsem
s ním několik sportovních soustředění a vím, jak
nesmírně tvrdou prací se dostal až na pomyslný vrchol. Měl by být vzorem všem
těm, co chtějí v triatlonu uspět a něčeho dosáhnout. To je ta cesta, která
je správná. Filip to ví a drží se jí. Má kolem sebe skvělý tým lidí. Jak je
vidět, když něco funguje, nese to i výsledky. Takže Filipovi velmi věřím. Do
desítky.
foto: současnost