Kuba Langhammer si zajistil účast na halfironmanský šampionát 2015

10.09.2014 -
Tento mladý borec z Krušnohorských kopců zraje jako víno. Minulý víkend se mu skvěle zadařilo na půlce v Zell am See, které bude po kanadském Mont Tremblant pořádat mistrovství světa v příštím roce. Kuba zajel nejrychlejší čas z českých závodníků a výkonem 4:25 bral stříbro v kategorii M18. O své dojmy se podělil v následujícím rozhovoru.

Jaké jsou tvé bezprostřední dojmy po závodě, který ti přinesl nominaci na světový šampionát?

Dojmy jsou nepopsatelné. Každou hodinou mi přichází nové a nové gratulace. Vůbec jsem nečekal tak velkou odezvu a mockrát všem děkuji.

Koncentroval jsi přípravu na tento závod? Co ti naordinoval tvůj trenér Jarda Hýzl?

Po Oravamanovi jsem si odpočinul na týdenní dovolené a poté ihned naskočil do cílených tréninků na tento závod. Příprava byla dost náročná. Naštěstí se obešla bez nemoci a zranění, takže jsem mohl odjet v plné síle.

Jaká byla cesta do alpského letoviska? Projel sis tratě závodu?

Do Rakouska jsem přijel s rodiči a přítelkyní ve čtvrtek, abych měl dost času porozhlédnout se po okolí a samozřejmě si projet cyklistickou část – autem.

Jak ses cítil v den D na startovní čáře?

Cítil jsem se velice dobře a byl plný očekávání.  Neznal jsem ani jednoho svého soupeře v kategorii, takže bylo těžké předpokládat, jak vše dopadne. Šel jsem na start s tím, že chci slot, který nebude lehké získat. Přeci jen 67 předem přihlášených závodníků v kategorii a jen 3 sloty (po závodě aktualizace na 4 sloty). To byla obrovská výzva.


Vyvíjel se závod podle plánu, který sis stanovil? Co plavecká část?

Plavání ve druhé skupině jsem absolvoval bez větších potíží.

Cyklistika?

Na kole mi chvilku trvalo, než jsem se rozjel, ale to se na 5.km změnilo. Prohnalo se kolem mě pár závodníků společně s pozdějším vítězem v mé kategorii, který jel opravdu dobře. Do kopce jsem se vyšplhal bez problémů a v delším sjezdu si odpočinul. Poté následovala druhá polovina cyklistiky, převážně po rovině, kterou jsem absolvoval ve skupině asi 8 závodníků společně s rozhodčím na motorce. Do depa jsem přijel na 5. místě v kategorii.

A závěrečný půlmaraton?

Běh byl disciplínou, na kterou jsem se asi poprvé nejvíce těšil. Prvních 2,5 km jsem to rozběhl na tempo pod 4min/km. Předběhl dva soupeře a šetřil se do desátého kilometru. I přes to jsem se stále držel tempa 4min/km. Do druhého okruhu mi doprovod (mamka, přítelkyně, brácha) nahlásili 20s ztrátu na druhé místo. Tu jsem smazal v půlce druhého okruhu a až do cíle jsem se snažil udržet si pozici, což se naštěstí povedlo. Celá cílová rovinka pro mě bude navždy nezapomenutelná...


Jak ti vyhovovaly tamější tratě?

Už dopředu jsem věděl, že trasy v Rakousku mi budou vyhovovat. Rovinatější cyklistická část s jedním kopcem a běh podél jezera s asfaltovo-štěrkovou cestou. To je pro mě suprová kombinace. Atmosféra byla skvělá. I přes nepřízeň počasí, kterou meteorologové předpokládali, dorazilo plno diváků. Nikdy jsem nezažil atmosféru na závodě pod hlavičkou Ironman a byl to pro mě obrovský zážitek.

Máš pocit, že jsi na trati odevzdal maximum, nebo tam byly ještě rezervy..? Prodal jsi, co jsi v tréninku tvrdě odpracoval?   

Ano, prodal jsem to na 100%. Kdybych měl možnost udělat něco jinak, tak bych nic neměnil. Všechno šlapalo podle plánu.

Co pro tebe tento velký úspěch znamená? Vzhledem k tvému věku bys toho mohl v triatlonu ještě hodně dokázat..

Nemohl jsem uvěřit, co jsem dokázal. Vlastně až teď, po nespočetně mnoho gratulacích, mi vše dochází.


Jak hodnotíš tento výsledek ve srovnání s těmi předchozími?

 2.místo v kategorii (M18-24) a 16. místo (Pro+AG) celkově z cca 2500 závodníků řadím mezi největší úspěch, co jsem kdy v triatlonu předvedl. Příští rok se tam určitě vrátím a udělám všechno pro to, abych tam zajel co nejlepší výsledek.

Proběhly pořádné oslavy?

Slavit se bude až po závodě na Elbě a doufám, že o to ta oslava bude dvakrát větší.

Potkal ses během závodu s dalšími Čechy?

Ano, pár jsem jich poznal, ale většinu Čechů jsem tam vůbec neznal. Jediného, koho jsem na trati pořádně viděl a hlavně hodně slyšel, byl můj táta.

A tvůj další závodní plán?

Koncem září pojedu poslední závod sezony na distancích polovičního Ironmanu na Elbě, kde budu chtít prodat natrénované hodiny.


 

Na závěr bych chtěl poděkovat především svým rodičům za obrovskou finanční podporu, svému trenérovi Jardovi Hýzlovi za kvalitní tréninky a v neposlední řadě přítelkyni za obrovskou trpělivost. Bez Vás bych to nedokázal.  

Hodnocení:
Přečteno 942x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár