Ospalý nechce, aby mu účast na Havaji proklouzla mezi prsty! Míří na ironmana do Curychu

23.07.2014 -
Český triatlonista Filip Ospalý se v neděli 27. července postaví na start svého druhého ironmana. Bude to jeho letošní třetí závod a po vítězství na půlce v norském Haugesundu a v Českém poháru v Opavě má ve švýcarském Curychu jasný cíl. Zajistit si účast na ironmanském mistrovství světa na Havaji. Více v rozhovoru.

Filipe, po vítězství na půlce v Haugesundu a na olympijských tratích v Opavě je vaším dalším závodem ironman v Curychu. Proč tahle volba? 

V mém původním plánu na rok 2014 byl Ironman Austria v Klagenfurtu na konci června. Ale bohužel vzhledem k artoskopickým operacím, kterým jsem se podrobil v půlce dubna a na konci května, jsem musel svůj start na dlouhém triatlonu posunout. A nejvhodnějším závodem je právě Ironman Switzerland v Curychu. Nyní jsem v rankingu pro start na Havaji 46. a na mistrovstí světa na Havaji startuje 50 atletů. Může, ale nemusí mi to ke kvalifikaci stačit. Nerad bych nyní do Curychu nejel a na konci srpna zjistil, že mi kvalifikace o pár míst unikla. Takže i když není běžecká forma ideální, budu v neděli závodit a pokusím se o dobrý výsledek.

Je to váš druhý ironman v životě. Dá se říct, že víte, do čeho jdete? 

Doufám, že při závodě nasbírám další zkušenosti, hlavně pozitivní, které jsou pro osmihodinový závod potřeba. Ano, vím, do čeho jdu. Ale zároveň vím, že během 8 hodin se může stát cokoliv. Před mým prvním startem na dlouhém triatlonu v listopadu na Floridě jsem měl respekt z cyklistické části, nyní mám respekt z běžeckého maratonu.

Váš první ironman na Floridě proběhl bez krize. Čekáte podobný průběh i v Curychu? Nemáte obavy, že výpadek v běžeckém tréninku by vás mohl při ironmanovi dohnat? Bylo by to fajn, zase to odzávodit bez krize. Obavy z ničeho nemám, to bych jinak nemusel na start.

Jak jsou na tom kolena? Drží? Nebolí vás po větší zátěži? V čem byl jiný běžecký trénink? 

Kolena jsou v pořádku. Na menší bolest, resp. divný pocit při běhu jsem si zvykl. Bohužel tréninkové manko je a bude. Ale s tím počítám. Zlepšil jsem se na kole a s tím musí počítat moji soupeři. Běžecký trénink není takový, na který jsem zvyklý. Chybí delší vzdálenosti i tempo na dráze. Ale v tom je kouzlo triatlonu. Nemůžu se zlepšit v jedné disciplíně, tak se zlepším v druhé, aby byl výsledek stejný, ne-li lepší. (smích)

Berete nějaké prášky, kloubní výživu atd.?

Ano, preventivně beru. Sice jeden ortoped říká, že nic nepomůže a druhý, že bych to měl brát po lopatách. (smích) Já jsem si zvykl a věřím v pozitiva preparátů Gelenk Nahrung a Phlogenzym.

V Curychu si nejlepších 6 mužů rozdělí 50 tisíc dolarů, což je milionu korun. Je i tohle faktor, který jako profesionální triatlonista vnímáte? A který vás třeba dokáže hnát kupředu? 

Každá peněžní odměna za odvedený výkon je příjemná. Ale Ironmana v Curychu jsem si nevybíral podle prizemoney, ale podle místa a termínu.

Jak jste se vůbec po Českém poháru v Opavě připravoval?

Naštěstí po závodě nic nebolelo, takže jsem se mohl dát do tréninku hned po dni volna. Minulý týden tak byl ve znamení většího množství kilometrů na kole. Oproti minulým týdnům jsem přidal i v běhu, ale v porovnání s minulým rokem je to stále málo. Plavání bylo tak akorát na to, abych v Curychu vylezl vepředu.

Kdy a jak do Curychu cestujete? Neuděláte z toho třeba rodinný výlet? V Curychu, resp. v městečku Greifensee, kde budu bydlet u kamaráda, budu od čtvrtka do pondělí, kdy je vyhlášení a které bych si nechtěl nechat ujít! Původně to měl být rodinný výlet. Ale syna trápí zápal plic, takže rodina zůstává doma. Servis mi tak budou dělat moji rodiče.

Vaše očekávání? 

Jak co se týče umístění, tak cílový čas. Cíle jsou jasné. Závod dokončit a zajistit si kvalifikaci na Havaj, což znamená být po závodě v TOP40. A pokud k tomu přidám dobré umístění, budu jen rád. Cílový čas v Curychu neřeším, to není trať pro čas pod 8 hodin.

Hodnocení:
Přečteno 748x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland