Chci se zlepšovat s každým závodem, mluví o svých olympijských plánech Tomáš Svoboda

24.06.2014 -
Na víkendovém mistrovství Evropy v Kitzbuhelu skončil Tomáš v individuálním závodě na 26. místě a se smíšenou štafetou bral šesté místo. Stejně jako jeho dvojče David, který bude v Riu obhajovat londýnské zlato v pětiboji, i Tomáš má v úmyslu reprezentovat na olympijském triatlonovém závodě. K účasti je však zapotřebí nasbírat dostatečný počet bodů. Nedávno se blýskl zlatem na Mauriciu a momentálně mu patří 170. pozice na ITU rankingu.

S čím jsi šel do závodu ME v Kitzbuhelu?

Do závodu jsem šel s cílem změřit síly s kvalitnější konkurencí než je na úrovni kontinentálních pohárů, kde jsem ITU body sbíral doteď. Porovnat se s konkurencí, ve které budu v dalších závodech sbírat nejen ITU body, ale i body do olympijské kvalifikace. Ambice nebyly žádné, ale odhad byl 25.-30. místo. Na závod jsem se těšil.

Jak se závod pro tebe vyvíjel? Co plavecká část?

První okruh plavání vyšel dobře a byl jsem v popření, druhé kolo jsem se pokusil plavat "za své" a nevyužil jsem poměrně dobré pozice a trochu se propadl. Z vody jsem šel společně s Přemkem a Tomem.


Cyklistika s náročným kopcovitém profilem?

V úvodu cyklistiky mi ucukl balík asi o 100 - 200 metrů, což jsem pracně sjížděl dvě a půl kola. Od třetího kola jsem to  s pár dalšími docvaknul a ocitnul se v prvním hlavním balíku a šetřil jsem síly.

Jak se ti povedla závěrečná běžecká část?

Běh začal svižně a prvních 5 km to šlo pocitově dobře a s rezervou - začalo mě ale bolet břicho a následně jsem si "káknul" do kombinézy a na závodění jsem zapomněl. Po proběhnutí cílem jsem pokračoval rovnou na záchod bez většího zájmu o umístění.


Jsi spokojený se svým výkonem? Umístění, které jsi tipoval před závodem ti vyšlo..

Po kondiční stránce jsem spokojený - závod potvrdil další výkonnostní vzestup. Objevil jsem další chybky, které v závodě na této úrovni už nebudou odpouštěny, a dám si na ně pozor. Umístění splnilo očekávání.

Jak jsi vnímal závodní atmosféru?

Závodní kulisa byla vynikající - spousta Čechů okolo trati v čele s bratry, rodiči, trenérem. V druhé půlce běhu jsem se trochu před těmi davy styděl, protože jsem nevěděl, že moje kakance v kombinéze nejsou vidět.

Vendula Frintová musela odstoupit kvůli prochladnutí. Mluvil jsi s ní po závodě? Co se konkrétně stalo?

Po jejím závodě jsme spolu samozřejmě mluvili, ale ne o jejím odstoupení. Nemám rád šťourání, rozebírání a vrtání se v nepovedených závodech mých vlastních a už vůbec ne ostatních. Logicky jsem se jí na to neptal.

Triatlonovými kuloáry se proslýchá, že se pokusíš o splnění nominačních kritérií na olympiádu v Riu. Je to tak?

Kdo sleduje mojí stránku na facebooku, tak ví vše podstatné. O nic se nepokouším. Pojedu na OH do Ria a postupně se na to připravuji. Zjišťuji co zlepšit, co funguje a co ne. Musím ve zkráceném čase zvládnout poměrně mnoho práce. Kvalitnější závodníci jsou mi inspirací.


Donedávna jsi jezdil závody dlouhého triatlonu, budeš se k nim chtít ještě někdy vrátit?

Ironmany jsem neopustil a cítím se stále jako jeden z nich. Nevrátím se ale dřív než v roce 2017. K olympiádě mě přitáhl instinkt.

Jaké jsou tvé tréninkové podmínky? Připravuješ se pod trenérským vedením? Trénuješ sám či ve skupině?

Od chvíle, kdy jsem si zvykl vše obstarat, naplánovat, odtrénovat a případně i odzávodit sám, se moje situace permanentně zlepšuje a významně mi pomáhá stále více lidí. Díky.

Jaký plán sis dal do letošní sezony?

Plán byl co nejdříve začít závodit a postupně se učit, zlepšovat se s každým závodem a během toho procesu sbírat body. To se daří.

Které podniky máš v závodním diáři?

Ve zbytku sezony budu sbírat OH body v závodech SP. Z první kvalifikační periody se započítává 5 až 7 nejlepších bodových zisků. Závodů chci jet co nejvíc, co peněženka moje a mých podporovatelů (brácha David) dovolí.Hodnocení:
Přečteno 1174x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně