Po měsíčním detoxu se cítím skvěle, říká Jitka Šimáková

4.06.2014 -
O víkendu zvítězila na sprint distancích v rakouském Linci, týden předtím dominovala na otvíráku tuzemské sezony v Poděbradech. Změnila oddíl, začala pracovat na plný úvazek, potrénovala na soustředění v italském Toskánsku a podstoupila intenzivní očišťovací kůru. Více v našem rozhovoru.

Jak se ti závodilo na sprint distancích v rakouském Linci?

Závod v Linci měl parádní atmosféru a zázemí, tak, jak to u našich sousedů bývá zvykem. Jelo se na tratích 0,75-25-5, cyklistika bez draftingu. Na start sprint triatlonu se postavilo neuvěřitelných 94 žen a 322 mužů. Závod byl rozdělen do 3 vln. Ženy startovaly společně se štafetami. Po plavecké části jsem nasedala na kolo s cca 15 vteřinovým náskokem na mou pronásledovatelku. Do depa jsme přijely víceméně společně, takže se rozhodovalo až na běhu. Tam se letos cítím silně, ale tří a půl minutový náskok v cíli pro mě byl přesto velmi příjemným překvapením.

Čekala jsi takovýto průběh? Jak sis vychutnala své vítězství? Proběhly nějaké oslavy?

Vzhledem k tomu, že tamní závodnice vůbec neznám, neměla jsem tušení, jak závod dopadne. První místo jsem si samozřejmě vychutnala, obrovská divácká kulisa mě doslova hnala dopředu, nicméně nejednalo se o žádný našlapaný závod, takže jsem si do dalších závodů spíš potvrdila běžeckou formu, která na mě vykoukla již v Poděbradech.


Proč sis vybrala zrovna tento závod? Potkala jsi tam i další české závodníky?

Letos celou sezonu vnímám malinko jinak. Od září jsem plně pracující člověk, takže se teď na sportování vyloženě těším a tomu také odpovídá výběr závodů. Výběr zahraničních závodů má pod palcem přítel Tomas, který má na hezké závody opravdu cit. Navíc se mu podařilo sehnat zdarma startovné a ubytování, takže nebylo co řešit. Ostatní Čechy jsem na startu bohužel nepotkala, startovalo se v 9:40, takže se žádné povídačky tentokrát nekonaly.

Stejně jako Tomáš Martínek mezi muži, tak i ty jsi dominovala startovnímu ženskému poli na závodě v Poděbradech. Jak se jelo?

Závod v Poděbradech byl mým letošním prvním triatlonem. Cílem bylo samozřejmě vyhrát, ale zejména jsem si chtěla vyzkoušet, jak to letos vůbec půjde. Začátkem roku jsem byla dva měsíce nemocná, takže jsem v hlavě docela řešila tréninkové manko a nebyla si svými výkony jistá. Vypadá to, že se zas tak moc nestalo. Jaká je skutečně forma ale uvidíme až na nějakém větším závodě, kde se budu moci srovnat s dalšími závodnicemi v rámci ČP, to bude pravděpodobně v Račicích.

Jak jsi spokojená se současnými tréninkovými podmínkami? Jak hodnotíš soustředění v Toskánsku?

Vše klape jak má a jsem velice spokojená. Zejména bych chtěla vyzdvihnout trenérské schopnosti v běhu Honzy Vladyky. Kromě nemoci na začátku roku probíhala zimní příprava bez problémů. Soustředění v Toskánsku jsem si moc užila. Parádní parta lidí, příjemné ubytování a výborné vyvážení sportovního a kulturního programu.

V Poděbradech jsi mi říkala, že jsi právě ukončila speciální čtyřtýdenní očišťovací kůru. Prozradíš, o co se konkrétně jedná?

Ano, s přítelem a dalšími kamarády jsme podstoupili 4 týdenní detox. Stručně řečeno - jednalo se o očistu organismu vynecháním alkoholu, kofeinu, masa, pečiva či mléčných výrobků apod. Výsledky byly a stále jsou vynikající. Prvním výsledkem bylo to, že jsme se donutili si neustále něco vařit a neodbývat se např.chlebem, což docela funguje i nyní po detoxu. Dalším výsledkem byl pro mě vysoký nárůst energie. Konečně se donutím vstát ráno na bazén alespoň 3x týdně. Vedlejším efektem je samozřejmě úbytek váhy, v mém případě 3kg, u Toma 8kg. Všem můžu vřele doporučit, jen pozor, je to zejména psychicky náročné.

Kde budeš startovat v dalších týdnech?

Přístí týden pojedu pravděpodobně ještě cvičně závod v Ostré. Pak už začnou větší závody, v podobě českých pohárů, určitě ještě nějaké rakouské závody a Bundesliga

Na Czechmana jedeš v roli divačky. Koho tipuješ na medailové pozice?

Popravdě se letos ve výkonech ostatních zatím moc neorientuji, ale úspěch bych určitě přála Vaškovi Holubovi, jsem zvědavá i na pár dalších. V ženách tuším, že pojede Eva Potůčková – ta bude asi favoritkou.


 

 

Hodnocení:
Přečteno 982x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka